Stylowe wnętrze, które zaskakuje różnorodnością materiałów i detali, a jednocześnie pozostaje harmonijną całością. Tak wygląda apartament w Krakowie zaprojektowany przez pracownię Mango Investments. Właścicielka, pełna pasji podróżniczka, chciała, by jej mieszkanie stało się miejscem odbijającym jej osobowość i historię. Efekt? Połączenie industrialnych akcentów z ciepłymi, przytulnymi elementami w wyjątkowym projekcie pełnym kontrastów.
Zaprojektowane z pasją: historia apartamentu
Mieszczący się w Krakowie apartament to przykład wnętrza, które łączy w sobie wiele stylistycznych inspiracji. Za projekt odpowiadały architektki z Mango Investments, a ich zadaniem było stworzenie przestrzeni, która będzie odzwierciedlać duszę właścicielki – kobiety pełnej pasji i energii.
Wizja inwestorki była jasna: wnętrze ma być eklektyczne, pełne kontrastów i niespodziewanych połączeń, odzwierciedlające jej pasję do odkrywania świata. Uwagę zwraca wykonany ze szkła i czarnego metalu regał ustawiony na lustrzanej ścianie. Służy eksponowaniu licznych pamiątek z odbytych przez właścicielkę podróży. Kontrastuje on z miękkimi liniami jasnej kanapy i ciepłym odcieniem dywanu
Najbardziej spektakularnym jego punktem jest połączony z kuchnią i jadalnią salon, w którym uwagę przykuwa sufit – wyjątkowo bogato zdobiony sztukaterią, uzupełniony dekoracyjnym żyrandolem. Te misterne elementy zostały wyeksponowane na tle z betonu architektonicznego
– Pamiętamy długie rozmowy o kolorach, fakturach i oświetleniu. Każdy detal był starannie przemyślany, każdy mebel dobrany tak, aby tworzyć harmonijną całość. Wszystko miało oddawać wielowymiarową osobowość naszej klientki – mówi Karolina Drogoszcz, architektka i właścicielka Mango Investments
Ta sypialnia należy do syna Pani domu. Pokój pełen jest aranżacyjnych odwołań spójnych z pozostałymi wnętrzami apartamentu – mamy tu betonowy sufit i ściany oraz cementową podłogę
Architektki postawiły jednak na ciekawe zestawienie loftowych elementów z dużą ilością ocieplającego wnętrze jasnego drewna
Sypialnia Pani Domu. Atmosferę tego wnętrza ociepla duża ilość drewna na ścianach i meblach. Chociaż nie zabrakło tu dobrze znanych, industrialnych akcentów z salonu. Punktem centralnym jest tu oczywiście łóżko, którego obecność podkreśla ściana z transparentnych luksferów, które pięknie przepuszczają światło. Zabieg ten ma nie tylko walor dekoracyjny. Dzięki użyciu luksferów doświetlona została znajdująca się z drugiej strony funkcjonalna garderoba
W apartamencie mamy także dwie łazienki – większą i mniejszą. W tej pierwszej znalazło się miejsce na pełny program kąpielowy. Ale uwagę znów przyciąga sufit, który w tym projekcie architektki traktowały wyjątkowo
W małej łazience znalazł się prysznic oraz przestronna strefa umywalki, w której dominują kamień i antracytowy fornir. Czarna toaleta idealnie wtapia się w tę aranżację, „chowa się” na tle dominującej umywalki
– Każdy detal był starannie przemyślany, każdy mebel dobrany tak, aby tworzyć harmonijną całość. Wszystko miało oddawać wielowymiarową osobowość naszej klientki – mówi Karolina Drogoszcz, architektka i właścicielka Mango Investments.
Kontrasty w strefie dziennej
Największe wrażenie robi salon połączony z kuchnią i jadalnią. Centralnym punktem jest sufit – bogato zdobiony sztukaterią, który stanowi ciekawy kontrast dla surowego betonu architektonicznego na ścianach. Podłoga z mikrocementu dopełnia industrialnego charakteru przestrzeni, ale nie jest pozbawiona ciepła. Jasna kanapa, wełniane dywany i drewniane fronty kuchenne ocieplają całość.
Czytaj też:
Nowoczesna willa w górach – dyskretny luksus przez cały rok
Aby nadać wnętrzu głębi, jedna ze ścian została pokryta lustrem. – Pokryłyśmy ścianę naprzeciwko okien taflą lustra, by nadać wnętrzu głębi i odbić naturalne światło padające z dużych przeszkleń – tłumaczy architektka. Nie zabrakło też miejsca na eksponowanie pamiątek z podróży właścicielki. Ustawiony na lustrzanej ścianie regał ze szkła i czarnego metalu stanowi ciekawy element dekoracyjny, kontrastujący z miękkimi liniami pozostałych mebli.
Strefa prywatna: funkcjonalność i styl
Sypialnie i łazienki to przedłużenie stylistyki strefy dziennej. W głównej sypialni uwagę przyciąga ściana z transparentnych luksferów, które przepuszczają światło do garderoby znajdującej się po drugiej stronie. Drewno, wykorzystane zarówno w meblach, jak i na ścianach, ociepla przestrzeń, a industrialne akcenty nadają jej charakteru.
Druga sypialnia, należąca do syna właścicielki, to połączenie surowych betonowych ścian z jasnym drewnem. – Proste formy mebli oddają charakter wypracowany dla całego apartamentu – dodaje Karolina Drogoszcz.
Designerskie łazienki pełne światła
Apartament mieści dwie łazienki, które zaskakują aranżacją. W większej uwagę przykuwa sufit – cały wypełniony światłem, co architektki tłumaczą inspiracją japońskimi ściankami shoji. Strefę wanny podkreśla ściana z delikatnie żyłowanych płyt, a przestrzeń toalety i umywalki wyróżniają ciemne betonowe akcenty.
Czytaj też:
Kobieca siła w projektowaniu wnętrz – wywiad ze znakomitą architektką
Mała łazienka to z kolei miejsce, gdzie luksfery przy kabinie prysznicowej tworzą efekt migoczącej tafli światła. Całość uzupełniają złota armatura i wyjątkowe ceramiczne lampy, które wprowadzają element luksusu.
Harmonia i spójność w detalach
Apartament w Krakowie to przykład wnętrza, które łączy pozornie sprzeczne elementy w spójną całość. Minimalistyczne, industrialne akcenty przeplatają się z ciepłymi, przytulnymi detalami, tworząc przestrzeń, która jest jednocześnie elegancka i funkcjonalna.
Galeria:
Luksusowy apartament w Krakowie, projekt Mango Investments
– Lubię ten dom, ponieważ udało nam się stworzyć nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, które nabrało domowego ciepła poprzez zastosowanie owalnych form, zróżnicowanie faktur oraz wysmakowane detale – podsumowuje Katarzyna Sławińska z Mango Investments.
Czytaj też:
Męski apartament w stylu modernistycznym. Inspirujący projekt z drewnem, kamieniem, lastryko i ciekawymi detalamiCzytaj też:
Tu naturalny kamień „robi robotę”: udany remont bliźniaka