- Zobacz 16 skandynawskich salonów, zainspiruj się
- Wprowadź rośliny doniczkowe do salonu
- Neutralne kolory w pokoju dziennym
- Skandynawskie wnętrza to tylko naturalne materiały
- Jasne drewno w stylu skandynawskim
- Proste i funkcjonalne meble
- Skandynawowie tęsknią za naturalnym światłem
- Koncepcja hygge – kwintesencja przytulności
- Otwarta przestrzeń salonu
Styl skandynawski jest wprost stworzony do relaksu i wypoczynku. To także styl, o którym marzymy jesienią i zimą. Jest ciepły, przytulny, miękki. O to, jak zaaranżować salon w stylu skandynawskim, zapytaliśmy ekspertkę – architektkę wnętrz Kingę Kozłowską z Decoroom.
Zobacz 16 skandynawskich salonów, zainspiruj się
Wprowadź rośliny doniczkowe do salonu w stylu skandynawskim
Mogą być to nawet bardzo wysokie odmiany, które postawimy bezpośrednio na podłodze
Skandynawskie salony malujemy w neutralnych kolorach
Sprawdzą się biel, beż, pastele
Ciepła dodadzą kolory ziemi
Skandynawskie salony wykończone są tylko naturalnymi materiałami, projekt Decoroom. Salon z aneksem kuchennym
Szczególnie doceniają jasne gatunki drewna
Jako dekoracje często pojawiają się obiekty z gliny, czy też szkła, projekt Decoroom
Salon w stylu skandynawskim powinien być wyposażony w proste i funkcjonalne meble
Nie muszą być współczesne, w salonach kopenhaskich kamienic pięknie wyglądają meble retro
Skandynawowie uwielbiają naturalne oświetlenie wnętrz, dlatego ich architektura charakteryzuje się dużymi przeszkleniami
Jednak skandynawski salon nie musi być chłodny, oszczędny, minimalistyczny
Bo Skandynawowie mają swoje hygge, czyli filozofię małych przyjemności, które umilają życie
Mogą być to świece i ciepła herbata
Albo ciepły pled i ognisko, które tworzy poczucie wspólnoty
I jeszcze jedna rzecz charakterystyczna w skandynawskich salonach – nie mogą być zagracone. Przestrzeń i światło padające z okien – to przepis na skandynawski pokój dzienny
Wprowadź rośliny doniczkowe do salonu
Biophilic design, czyli projektowanie z myślą o harmonii z naturą, zyskało popularność w Polsce zwłaszcza po pandemii i konieczności pozostawania w zamknięciu. Jednak Skandynawowie od dawna włączają zieleń do swoich wnętrz. W stylu skandynawskim rośliny i nawiązania do natury odgrywają bardzo ważną rolę.
Czytaj też:
Najprostszy sposób na przytulne wnętrze. Zdradzamy tajniki stylu country
Wykorzystanie roślin doskonale wpisuje się w trend biophilic design, który podkreśla, jak ważny jest kontakt z naturą w miejscu zamieszkania. – W salonie w stylu skandynawskim ważną funkcję pełnią rośliny doniczkowe, ożywiając przestrzeń i dodając jej świeżości – najczęściej wybierane są gatunki, które nie wymagają dużej pielęgnacji, a jednocześnie wprowadzają zielony akcent – mówi architektka wnętrz Kinga Kozłowska z Decoroom.
Neutralne kolory w pokoju dziennym
Ten popularny styl dekoracji wnętrz opiera się na neutralnej palecie barw, która sprzyja tworzeniu spokojnych, minimalistycznych przestrzeni. Najlepiej sprawdzają się odcienie, takie jak biel, szarości i beże, które tworzą jasne i przestronne wnętrze, odbijając naturalne światło. Jednocześnie stonowana baza może być wzbogacona subtelnymi akcentami kolorystycznymi jak pastele lub ciemniejsze ziemiste odcienie.
– Tak kolorystyka buduje spokojną atmosferę i optycznie powiększa przestrzeń. Naturalna baza pozwala na eksperymenty z dodatkami, nie zaburzając harmonii wnętrza – podkreśla Kinga Kozłowska.
Skandynawskie wnętrza to tylko naturalne materiały
Skandynawski design kładzie duży nacisk na naturalne materiały, takie jak drewno, tekstylia czy ceramika. Warto wprowadzać je także w formie dekoracyjnych dodatków, np. ręcznie wykonanej ceramiki czy koszy wiklinowych. Wzornictwo z północy docenia kunszt i piękno natury. Właściwe są mu także proste akcesoria, takie jak wazony, misy czy świeczniki wykonane z ceramiki, szkła lub kamionki.
– Dekoracje wykonane z naturalnych materiałów, jak ceramika, len czy juta dodają wnętrzu autentycznego charakteru i dobrze współgrają z minimalistycznym klimatem stylu skandynawskiego – dodaje architektka wnętrz z pracowni Decoroom.
Jasne drewno w stylu skandynawskim
Drewno jest jednym z podstawowych materiałów duńskiego, fińskiego, czy szwedzkiego meblarstwa. Styl skandynawski preferuje jaśniejsze gatunki drewna, takie jak sosna, buk czy dąb. Wszystko by utrzymać wrażenie wnętrza jasnego i przestronnego. – Jasne drewno jest kolejnym elementem charakterystycznym – zarówno w meblach, jak i w dodatkach. Przyjemnie ociepla wnętrze i nadaje mu bardziej przytulny wygląd – mówi architektka wnętrz Kinga Kozłowska.
Proste i funkcjonalne meble
Wybierając meble do salonu w stylu skandynawskim, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj drewna, ale także na ich formę. Charakterystyczne dla tego stylu są proste linie i minimalistyczny design. – Same meble cechują się prostą formą i funkcjonalnością; ważne, aby były wygodne i dobrze przemyślane, jednocześnie nie dominując przestrzeni – mówi architektka wnętrz.
Meble w skandynawskim salonie mają czyste linie i funkcjonalny charakter. Stoliki kawowe, regały czy szafki RTV często cechują się prostą formą, bez ozdobnych detali. Styl skandynawski doskonale współgra także z meblami w stylu mid-century modern.
Skandynawowie tęsknią za naturalnym światłem
– Naturalne światło to kolejny, istotny element – jasne wnętrza skandynawskie są wręcz stworzone do dużych okien i lekkich zasłon, które przepuszczają promienie słoneczne – twierdzi Kinga Kozłowska. Jeśli planujesz remont, zainwestuj w większe przeszklenia i okna dachowe na poddaszu, które dodatkowo rozjaśnią przestrzeń.
Koncepcja hygge – kwintesencja przytulności
„Hygge to idea zapraszania elementów tworzących komfort do codziennego życia. To tworzenie ciepła, wspólnoty i bliskości” – czytamy w publikacji „The Hygge Life” (autorzy: Gunnar Karl Gíslason i Jody Eddy). W swojej książce podkreślają, że hygge można stworzyć zarówno poprzez małe gesty (pledy i kakao dla domowników), jak i większe przedsięwzięcia, na przykład rozpalenie ogniska przed domem, celebrowanie prostoty i poczucia wspólnoty.
Czytaj też:
Dekoracje w stylu hygge idealne do mieszkanka w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to nie tylko minimalistyczne i nowoczesne rozwiązania, ale także ciepło i przytulność, które idealnie oddaje koncepcja hygge. Oznacza tworzenie ciepłej, przytulnej atmosfery.
– Aby wnętrze było przytulne, często stosuje się tekstylia – miękkie dywany, poduszki i pledy dodają przyjemnej, ciepłej atmosfery, zachęcając do odpoczynku. Grube koce, narzuty, poduszki z imitacji futra czy plecione pufy w salonie sprawiają, że chce się do niego wracać – dodaje Kinga Kozłowska.
Otwarta przestrzeń salonu
W skandynawskim pokoju dziennym istotny jest nie tylko wybór mebli, ale także ich rozmieszczenie. Skandynawowie stawiają na uporządkowane, jasne przestrzenie, które sprzyjają swobodnemu przepływowi światła i powietrza.
– Ważne jest także, aby przestrzeń była nieprzytłoczona zbędnymi przedmiotami. W skandynawskim wnętrzu mniej znaczy więcej – kilka starannie dobranych przedmiotów pozwala na stworzenie wnętrza schludnego, uporządkowanego, gdzie można poczuć się swobodnie i komfortowo – podsumowuje architektka wnętrz.
Czytaj też:
Projektantka połączyła styl skandynawski ze śródziemnomorskim, a całość doprawiła błękitem. Inspirujące wnętrze!Czytaj też:
Mieszkanie w stylu skandynawskim z sauną i kolorowymi akcentami – zobacz świetny projekt!