Kolory ziemi, zwane także kolorami ziemistymi, to barwy inspirowane naturą, takimi jak gleba, piasek, kamienie, rośliny, a nawet zjawiska atmosferyczne. Są to głównie odcienie brązów, beżu, zieleni, szarości i ciepłych żółci oraz pomarańczy, a także barwy nieba. Dlaczego wprowadzają do wnętrza ciepło i spokój?
Zobacz 27 prawdziwych wnętrz urządzonych w barwach natury!
Wnętrze w barwach natury z kominkiem i wyspą zrobioną z elementów kuchni i garderoby z IKEA
Dom w stylu japani pod Krakowem, projekt Karolina Drogoszcz
Elegancka jadalnia w barwach natury
Dom w stylu japani, projekt Karolina Drogoszcz
Zmysłowy minimalizm, projekt wnętrza Rui Design
Minimalistyczna aranżacja zabytkowych wnętrz, projekt Vives St-Laurent
Harmonijne wnętrza domu z atrium, projekt Kuoo Tamizo
Sypialnia z brązową ścianą, projekt Vives St-Laurent
Metamorfoza domu kostki z czasów komunizmu, projekt Aoc architekti
Sypialnia połączona z łazienką i garderobą, projekt Kuoo Tamizo Architects
Mieszkanie inspirowane tradycją Dalekiego Wschodu, projekt fws_work
Mieszkanie w stylu japandi i hygge, projekt Maja Śmichura / Deer Design
Przytulny minimalizm, projekt wnętrza Right Angle Studio
Przytulny minimalizm, projekt Right Angle Studio
Dom w stylu quiet luxury, projekt Hanna Pietras
Mieszkanie na poddaszu z pomysłowymi regałami w salonie, projekt Mélodie Violet
Stylistka Emelie Sundberg łączy kolory ton w ton, dzięki czemu wnętrze jest harmonijne. To dziś bardzo modny zabieg!
Salon w szwedzkim domu, projekt Emelie Sundberg
Mieszkanie w Berlinie projektu Marii Murawsky
Mieszkanie w kojących kolorach ziemi, projekt Norm Architects i Keiji Ashizawa Design
Wnętrze w odcieniach beżu, projekt Katarzyna Kraszewska
Drewniany dom w Karkonoszach, projekt ADR i Formafatal
Wnętrze w odcieniach beżu, Katarzyna Kraszewska
Blacha na ścianach, beton na podłodze, a mimo to wnętrza tego domu są przytulne!
Śródziemnomorski klimat w pochmurnym Londynie, projekt Red Deer
Niewielkie mieszkanie z funkcjonalną białą kuchnią i wysmakowanymi dekoracjami zaprojektowane przez Fuga Architektura Wnętrz
Mieszkanie architektki Kasi Burak z pracowni FUGA Architektura Wnętrz
Kolory ziemi w aranżacji wnętrz – obniżają tętno, redukują stres
Zastosowanie kolorów inspirowanych naturą nie jest tylko estetycznym wyborem – ma także solidne podstawy naukowe. Kolory ziemi, takie jak brązy, zielenie, ciepłe odcienie pomarańczy i beże działają zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i psychologicznym, aktywując określone mechanizmy w mózgu.
- Wpływ na autonomiczny układ nerwowy – ziemiste kolory wpływają na autonomiczny układ nerwowy, odpowiedzialny za regulowanie funkcji fizjologicznych, takich jak tętno czy oddychanie. Badania wskazują, że stonowane barwy, szczególnie te kojarzone z naturą, pomagają obniżyć aktywność współczulnego układu nerwowego (związanego z reakcją „walcz lub uciekaj”). Oznacza to, że zmniejszają napięcie i stres, wprowadzając stan relaksu. Kolory te obniżają poziom kortyzolu – hormonu stresu, co może sprzyjać ogólnemu dobremu samopoczuciu i zdrowiu psychicznemu.
- Aktywacja ośrodków przyjemności i spokoju w mózgu – stymulacja wzrokowa aktywuje struktury mózgowe, takie jak układ limbiczny odpowiedzialny za emocje i pamięć, szczególnie obszary związane z przyjemnością i relaksem. Na przykład zieleń symbolizująca przyrodę i życie, często kojarzona z regeneracją i odnową, może wpływać na zmniejszenie napięcia mięśniowego i wywoływać poczucie bezpieczeństwa oraz harmonii.
- Neuroprzekaźniki i hormony – pod wpływem relaksujących barw, takich jak zielenie czy ciepłe brązy, może wzrastać poziom neuroprzekaźnika serotoniny – hormonu odpowiedzialnego za nastrój, spokój i równowagę emocjonalną. Serotonina jest kluczowa w redukowaniu lęku, a także poprawia jakość snu, co jest szczególnie istotne w przestrzeniach, takich jak sypialnia.
„Z perspektywy ewolucyjnej ludzie mają tendencję do preferowania kolorów ziemi, ponieważ są one związane z naturalnym środowiskiem, które od wieków zapewniało przetrwanie.”
Kolory ziemi we wnętrzu – jaki dają efekt i z czym je zestawiać?
Kolory ziemi należące do ciepłych tonów absorbują większą ilość światła niż kolory chłodne, co sprawia, że mają bardziej stonowany i przygaszony wygląd. Dodają wnętrzom głębi, a co za tym idzie – elegancji. Z czym je zestawiać?
Najważniejsza zasada – każdy „przybrudzony” kolor zyskuje na świeżości, jeśli zestawi się go z bielą, im czystszą, tym lepiej. Poza tym barwy ziemi dobrze grają ze sobą, przy czym warto zadbać o różnorodność i np. beżową aranżację ożywić kolorem terakoty. Innym sposobem na dodanie wnętrzu energii jest zastosowanie metalicznych akcentów. Złoto, miedź lub brąz dodadzą elegancji, będą też pięknie błyszczeć w blasku lamp.
Czytaj też:
Wnętrza pełne spokoju – jak stworzyć elegancki azyl w relaksujących kolorach?
Kolejna rzecz – tekstury! Grube sploty plus jedwab, chropowatości zestawione z gładkimi powierzchniami, miękkie z twardym – pożądane jest wszystko, na czym oko może się zatrzymać. To też jeden z powodów, dla których do kolorów ziemi pasują surowe materiały.
Kolory ziemi pasują do wnętrz zaaranżowanych w dowolnym stylu, a szczególnie: japandi, skandynawskim, minimalistycznym, boho, rustykalnym, organic, quiet luxury.
Jak oświetlić wnętrze urządzone w barwach ziemi?
Architekci wnętrz wymieniają kilka kluczowych elementów dotyczących oświetlenia zaaranżowanego w barwach natury:
- Źródeł światła powinno być wiele – oczywiście górne, ale poza tym kinkiety, lampy podłogowe, stołowe, biurkowe czy funkcyjne. Mają służyć nie tylko do oświetlenia pomieszczenia i zbudowania nastroju, ale też do podkreślenia ciekawych struktur, np. porowatości kamienia.
- Temperatura barwowa – współcześnie najczęściej stosuje się neutralną barwę białą, czyli 3300 K – 4000K (Kelwinów). Można oczywiście punktowo dodać źródło światła o niższej temperaturze, np. 1800 K, czyli zbliżonej do światła świecy.
- Współczynnik oddawania barw – najważniejszy w aranżacji wnętrz, choć często pomijany! Musi być bardzo wysoki (98-100 Ra), żeby w półmroku można było rozróżniać niuanse, np. kolory beżowej kanapy i szarobrązowego dywanu.
Czytaj też:
Jak dobierać kolory, by mieszkanie miało dobrą energię? Znaczenie barw według feng shuiCzytaj też:
Jak urządzić salon w modnym kolorze terakoty. Nie musisz od razu robić remontu, wystarczą dodatki!