Zastanawiacie się, jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia? Chcielibyśmy przedstawić wam trend, który w tym sezonie jest bez wątpienia najbardziej dominującym. To dom ubrany na Boże Narodzenie w naturalne, ekologiczne materiały i dekoracje w stonowanej kolorystyce. By pobudzić waszą wyobraźnię, znaleźliśmy 15 inspiracji znanej skandynawskiej marki. Można podobne w tani sposób wykonać własnoręcznie. Poniżej garść inspiracji.
Ten trend rządzi w grudniu 2024 – zobacz 15 inspiracji
Okazuje się, że zamiast pełnowymiarowej choinki wystarczy gałąź iglaka ozdobiona szyszkami i papierową gwiazdką. Koniecznie wykonaj ją samodzielnie
Tu nieco drobniejsze drzewko wstawione do glinianego wazonu. Zdobią je lekkie dekoracje z wikliny
But św. Mikołaja uszyty z jasnego lnu to również urocza, naturalna dekoracja. Zwłaszcza z wystającą z niego delikatną gałązką
A jeśli nie mamy na podorędziu iglaków, wystarczy zwykły suchy badylek
Oryginalny sposób na kalendarz adwentowy. W woreczkach z płótna kryją się prezenty dla dzieciaków
Powieszono je na drewnianym drążku. Całość wygląda skromnie, lecz uroczo
A to tradycyjny kalendarz adwentowy zrobiony z naturalnego lnu naszytego na płótno
Nie może zabraknąć w nim tradycyjnych skandynawskich skrzatów
Ekologiczne Boże Narodzenie to tylko naturalne świece. Na drzewku
I na stole
Ekologiczne dekoracje świąteczne wykonane ze słomy, takie popularne są do tej pory także i na polskiej wsi
A tu zabawne grzybki z masy papierowej
Ozdoby choinkowe uszyte z płótna
Czasem wystarczy jedna modrzewiowa gałązka, by stworzyć świąteczny klimat
Jeśli marzysz o odrobinie blasku – wybierz miedź
Dekoracje w skandynawskim stylu
Naturalne ozdoby bożonarodzeniowe mają swoje źródła w tradycjach krajów nordyckich, szczególnie w Szwecji, Norwegii i Finlandii, gdzie prostota i bliskość natury są wpisane w kulturę. W Polsce popularność naturalnych ozdób przypomina dawne zwyczaje tworzenia dekoracji z sianem i ręcznie plecionymi wisiorkami.
Natomiast na południu Europy, szczególnie we Włoszech i Hiszpanii, stosuje się także oliwne gałązki jako symbol pokoju i dobrobytu, a w Wielkiej Brytanii girlandy z ostrokrzewu i jemioły zdobią wejścia domów i kominki. Jemiołę wykorzystujemy także w Polsce.
Czytaj też:
Jeśli zrobisz to źle, już lepiej wcale jej nie kupuj
Ekologia i oszczędność w trudnych czasach
Naturalne dekoracje są odpowiedzią na współczesne potrzeby świadomego projektowania wnętrz. W dobie wzrastających cen i rosnących obaw o środowisko, dekoracje te wpisują się w filozofię zero waste. Wykorzystując dostępne materiały – zebrane w lesie czy na łące – minimalizujemy wpływ na środowisko i eliminujemy potrzebę zakupu plastikowych ozdób, które generują odpady.
Czytaj też:
Joanna Legutko: „Wybieram świąteczne ozdoby inspirowane tradycją i lokalnym rękodziełem”
Najważniejsze cechy naturalnego stylu dekorowania wnętrz na Boże Narodzenie
Naturalne dekoracje na Boże Narodzenie to coś więcej niż moda – to ukłon w stronę zrównoważonego stylu życia, a także dowód na to, że piękno tkwi w prostocie. Wykorzystując to, co daje natura, (na przykład szyszki, czy rajskie jabłuszka) możemy stworzyć przestrzeń pełną harmonii, w której święta zyskają wyjątkowy, niezapomniany charakter. Całość dopełniamy lnem, ręcznie formowaną gliną, słomą, wikliną, rattanem oraz naturalnym płótnem. Wszystko w stonowanej palecie barw.
Czytaj też:
Świąteczny wianek na drzwi, z nami zrobisz go samodzielnie. To prostsze, niż myśliszCzytaj też:
Jak ubrać choinkę – 21 hitów na grudzień 2024