Wabi-sabi, co to tak właściwie jest? Czy to jedynie modny styl aranżacji wnętrz? Nie, to coś znacznie więcej. Wabi-sabi cała filozofia życia, która sięga dużo głębiej niż tylko w sferę umeblowania i udekorowania domu. Bo estetyka trendu wabi-sabi wynika bezpośrednio z japońskiego sposobu myślenia o trwaniu i przemijaniu, docenieniu niedoskonałości i hołdowaniu autentyczności. Filozofia wabi-sabi powstała z połączenia wabi (pokora wobec losu, proste życie w zgodzie z naturą) i sabi (akceptacja przemijalności, upływu czasu, dostrzeganie piękna w starzeniu się).
Wabi-sabi, styl, który ceni niedoskonałość
– Sposób odczuwania osoby żyjącej zgodnie zgodnie z tą filozofią skoncentrowany jest na harmonii i autentyzmie tego, co proste, skromne, tajemnicze i efemeryczne – pisze w swojej książce „Żyj wabi-sabi” Julie Pointer Adams. Wabi-sabi to styl, który w swoim DNA ma oszczędność, skromność, prostotę, szorstkość, szczerość, intymność oraz szacunek dla natury, ponad wszystko.
Styl wabi-sabi, jak wprowadzić go do aranżacji wnętrza
Z racji tego, że styl wabi-sabi związany jest nieodłącznie z prostotą, skromnością i dostrzeganiem piękna w niedoskonałościach, nie jest aranżacją, na którą wydacie fortunę. Powinniśmy raczej uruchomić wyobraźnię i puścić wodzę fantazji. Poniżej znajdziecie wskazówki stylistki wnętrz, na co powinniście zwrócić uwagę przy aranżowaniu wnętrza w modnym stylu wabi-sabi.
Styl wabi-sabi kocha obłe kształty
To dobra wiadomość, bo obłe siedziska robią ostatnio prawdziwą karierę. Zaokrąglone formy mebli wprowadzają do wnętrza miękką przytulność. Nawiązują do form stworzonych przez naturę, na przykład do kamieni-otoczaków. Tworzą kojącą atmosferę wypoczynku.
Ściany w stylu wabi-sabi
Aranżując ściany we wnętrzu w niedoskonałym stylu wabi-sabi, naprawdę się przyłóż. Pod żadnym pozorem nie powinny być gładkie i jednokolorowe. Zacieki, przetarcia są na takiej ścianie bardzo mile widziane. One po prostu muszą być niedoskonałe. Jeśli nie chce wam się bawić w postarzanie ścian, zawsze możecie kupić tapetę udającą ścianę sprzed lat lub tynk strukturalny.
Kolorystyka stylu wabi-sabi
Kolorystyka wabi-sabi? Tutaj raczej nie będzie ekscentrycznie. Wybieramy jasne i ciepłe odcienie: beżowy, kremowy, złamaną biel i błękitną szarość nieba. Znajdzie się również miejsce na matową czerń i brąz (laka oraz drewno). Zgaszona zieleń, ochra, spalona słońcem sjena również wpiszą się w naturalną niedoskonałość takich wnętrz.
Naturalne materiały to esencja stylu
We wnętrzach w stylu wabi-sabi bardzo ważny jest dobór materiałów wykończeniowych, mebli i dekoracji. Wszystkie powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Dlaczego? Bo naturalne materiały z (kamień, drewno, beton, cegła) pięknie się starzeją. I o to właśnie chodzi. We wnętrzach urządzonych w tym stylu często spotykamy również trawę morską, rattan, wiklinę.Polecane tkaniny to len, wełna i jedwabna surówka.
Wabi-sabi nie lubi przeładowania
Wabi-sabi to sztuka umiaru. Dlatego pozbywamy się z pola widzenia wszelkich zbędnych rzeczy. Zostają tylko te najbardziej wysmakowane. Dzieła sztuki rzemieślniczej z gliny, drewna, kamienia i dmuchanego szkła.
Piękno niedoskonałości, dekoracje i dodatki w stylu wabi-sabi
Dekoracje i naczynia w stylu wabi-sabi mogą być nowiusieńkie, ale nie mogą na takie wyglądać. Najlepsze będą takie, na których widać ślady użytkowania i upływ czasu. Drobne wady, nierówności, zadrapania nikomu nie będą przeszkadzały. O pięknie przedmiotu decyduje tu niedoskonałość i praca ludzkich rąk.
Czytaj też:
Styl japandi w aranżacji wnętrz. Na czym polega modny trend?Czytaj też:
Architekci wnętrz twierdzą, że ten styl jest najlepszy do sypialni