– Jak oszczędzić na ogrzewaniu? – to pytanie zyskuje na aktualności jesienią i dręczy większość z nas aż do wiosny. Oczywiście wiele zależy od parametrów budynku, izolacji cieplnej elewacji i tym podobnych spraw, na które często nie mamy wpływu. Są jednak proste sposoby pozwalające na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Można je zastosować w każdym mieszkaniu bez ponoszenia kosztów inwestycyjnych. Oto one!
Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Zasłoń okna, odsłoń kaloryfery
Zimowe dekoracje okien to spore wyzwanie! Z jednej strony pięknie wyglądają grube story kaskadami spływające ku podłodze, z drugiej – za zasłonami zwykle znajdują się kaloryfery. Co robić?
- Najbardziej efektywnym rozwiązaniem są zasłony sięgające parapetu, nie zasłaniające grzejnika. Jeśli długie, to koniecznie luźno tkane i przewiewne.
- Dodatkowo warto zadbać o to, by szyba okienna się nie wychładzała. Tutaj z pomocą przychodzą zewnętrzne rolety.
- Jeśli nie można założyć rolet zewnętrznych, warto powiesić je wewnątrz i na noc całkowicie zaciągać.
- Nie wolno zasłaniać kaloryferów. Modne dawniej osłony grzejników to strata energii i pieniędzy. Również meble, szczególnie zabudowane, takie jak szafy i przysadziste kanapy, powinny stać w odległości minimum dziesięciu centymetrów od kaloryfera.
Nie rezygnuj z wietrzenia, ale rób to z głową!
W sezonie grzewczym do wietrzenia mieszkania trzeba podejść z rozmysłem. Rozszczelnianie lub uchylanie okien, zwłaszcza przy rozkręconych kaloryferach to strata energii – ciepło ulatuje na zewnątrz. Jak poprawnie wietrzyć mieszkanie zimą? Najlepiej dwa razy dziennie otworzyć na oścież wszystkie okna – wietrzenie musi być krótkie (2-5 minut), ale intensywne. I co ważne – na dziesięć minut przed zrobieniem przeciągu należy przykręcić kaloryfery!
Susz pranie obok grzejnika, a nie na nim
Wieszanie sterty mokrego prania na grzejniku to poważny błąd, który sama często popełniam. Co się wtedy dzieje? Zasłaniając kaloryfer, ograniczamy jego powierzchnię grzewczą, przez co pracuje mniej wydajnie. Albo, w przypadku grzejników wyposażonych w automatyczny regulator – zwiększa moc, co powoduje wzrost rachunków. Pranie najlepiej suszyć obok grzejnika lub nad nim (zainstalowałam na ścianie uchwyt na wieszaki, bardzo polecam)
Nie przegrzewaj mieszkania!
Obniżenie temperatury o jeden stopień może zmniejszyć zużycie ciepła o 5-8 proc. Jaka jest optymalna? To zależy od pomieszczenia i pory dnia:
- Kuchnia – nie ma sensu ogrzewać tego pomieszczenia bardziej niż do 18-20 stopni Celsjusza. Podczas gotowania temperatura i tak znacznie się podnosi, poza tym pracując, sami wytwarzamy energię cieplną.
- Łazienka to pomieszczenie, które powinno być najcieplejsze ze wszystkich – dobrze, gdy podczas kąpieli lub prysznica nagrzane jest do 22-24 stopni Celsjusza lub więcej, zależy od upodobań. Ale nie warto takiej temperatury utrzymywać przez cały czas! Wystarczy podnieść ją na godzinę przed kąpielą i ponownie obniżyć do 20 stopni godzinę po skorzystaniu z łazienki (czas potrzebny na osuszenie wnętrza).
- Sypialnia – w przypadku dzieci i dorosłych sen jest najzdrowszy, gdy w pokoju panuje temperatura 17-18 stopni, seniorzy potrzebują nieco więcej ciepła, około 24 stopni Celsjusza. Przeczytaj więcej o wpływie temperatury na jakość snu osób starszych.
- Podczas krótszej nieobecności, np. gdy wychodzimy do pracy, warto obniżyć temperaturę w mieszkaniu do 17-18 stopni.
- Dłuższa nieobecność pozwala na jeszcze większą oszczędność – 15 stopni wystarczy, by dom się zanadto nie wychłodził, a po powrocie szybko nagrzał. Trzeba jednak uwzględnić inne warunki, np. wilgotność. Przy zbyt wysokiej, która sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni na ścianach lepiej ustawić temperaturę na 17-18 stopni.
Włóż specjalną matę za grzejnik
Specjaliści z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie polecają stosowanie ekranów i mat zagrzejnikowych. Są dwa podstawowe rodzaje:
- Refleksyjny ekran zagrzejnikowy powstaje z folii aluminiowej, styropianu i papieru. Jak działa? Po prostu odbija ciepło w kierunku pomieszczenia (producenci zapewniają, że aż 90 proc.). Można go kupić za kilkadziesiąt złotych albo zrobić samemu, pamiętając żeby papier był przy ścianie, w środku styropian, a folia błyszczącą stroną skierowana w stronę wnętrza.
- Absorpcyjny ekran zagrzejnikowy wykonany jest z tworzywa sztucznego, najczęściej pianki, pomalowanej specjalną farbą oraz z folii aluminiowej. Ten rodzaj ekranów poprawia wydajność grzejnika.
Zamykaj drzwi do pokoju, a mniej wydasz na ogrzewanie
Mniejsze pokoje szybciej się nagrzewają i dłużej trzymają ciepło niż otwarte przestrzenie – to jeszcze jeden argument za tym, by nie łączyć większości pomieszczeń w jedno duże. W sezonie grzewczym warto więc zamykać wewnętrzne drzwi, w ciągu dnia pokoje dzieci i sypialnie nie muszą być przecież otwarte na oścież. Nie bez znaczenia jest również szczelność drzwi, zwłaszcza że dziś w wielu mieszkaniach rezygnuje się z progów. Ma to wiele zalet aranżacyjnych, ułatwia sprzątanie, ale powoduje też straty ciepła w poszczególnych pomieszczeniach. Można temu zaradzić, przyklejając do dolnej krawędzi skrzydła specjalną taśmę zakończoną miękkim włosiem, które nie rysuje podłogi. Taśma sprzedawana jest na metry w marketach budowlanych.
Czytaj też:
Drewniany i energooszczędny – parterowy dom poza miastemCzytaj też:
Twoim roślinom szkodzi centralne ogrzewanie? Zrób im sanatorium w łazience