Rośliny doniczkowe w łazience? Owszem! Wbrew pozorom bardzo wiele kwiatków znakomicie czuje się w łazienkach. Nawet tych bez okna! Jak to możliwe, że w łazience rosną bujniej i są dorodniejsze niż na przykład w salonie? Już wyjaśniamy.
Jakie rośliny można uprawiać w łazience?
W łazience dobrze czują się rośliny, które potrzebują wysokiej wilgotności powietrza, a jednocześnie są roślinami cieniolubnymi. Na szczęście te dwie cechy roślin doniczkowych najczęściej idą w parze. Jeśli nasza łazienka ma okno, jesteśmy na wygranej pozycji – do dyspozycji mamy naprawdę wiele gatunków. Przy braku dostępu do naturalnego światła sytuacja jest nieco gorsza, ale o dziwo niebeznadziejna.
Jakie rośliny do łazienki?
W łazience najlepiej będą czuły się rośliny, które ponad wszystko cenią wilgoć w powietrzu. Będą to więc paprocie (w tym ciekawa odmiana Flebodium złociste), maranta, bromelia, kordylina, afelandra, fikus Benjamina, kalatea, a także storczyki, filodendrony (również pnące) i palmy. Te wszystkie wymienione rośliny będą dobrze się miały w łazience, ale powinna być to łazienka z oknem. Niestety, większość łazienek w naszych mieszkaniach okien nie ma. Czy jesteśmy na straconej pozycji?
Zamiokulkas w łazience to świetny pomysł – ta roślina zniesie prawie wszystko
Palmy domowe
Paproć zwyczajna
Kalatea
Figowiec / Fikus
Monstera
Zielistka
Sansewieria
Skrzydłokwiat
Rośliny doniczkowe do łazienki bez okna
W łazience bez okna również możemy uprawiać rośliny. Chociażby tropikalną roślinę kroton. W ciemnościach możemy postawić również anturium oraz zielistkę, sansewierię, zielistki oraz skrzydłokwiaty. Monstera również da radę w systemie zmianowym (tydzień w łazience, tydzień w salonie), jednak wówczas jej liście nie będą miały charakterystycznych otworów. Warto wziąć pod uwagę również syngonium, nazywane też zaroślichą.
Przenieś rośliny na sezon grzewczy do łazienki
To nie żart. Niektóre z gatunków roślin ponad wszystko cenią wilgotne powietrze. Gdy zaczynają grzać kaloryfery, wiadomo, wilgotność powietrza w mieszkaniu gwałtownie spada. Niektóre rośliny zaczynają niedomagać, na przykład palma areka, której schną końcówki liści. Oczywiście możemy stawać na głowie, nawilżać powietrze, spryskiwać rośliny, ale i tak efekt nie jest najczęściej zadowalający. Dlatego proponujemy zrobić dla roślin zimowe sanatorium w łazience. To z pewnością pomoże im w dobrej formie przetrwać trudny czas, gdy centralne ogrzewanie w naszych mieszkaniach pozostaje włączone. Jeśli w łazience jest dość ciemno, stosuj łazienkowe sanatorium dla roślin wahadłowo. Niech tydzień spędzają w łazience, a drugi w mieszkaniu, na ich zwykłym miejscu, w ten sposób w mniejszym stopniu ograniczymy im dostęp do naturalnego światła.
Jak uprawiać rośliny w łazience
Uprawa roślin w łazience różni się nieco od klasycznej uprawy pokojowej. Powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach, jeśli zdecydujemy się na przestawienie roślin do łazienki. Oto one:
- Nie stawiajmy roślin bezpośrednio na podłodze, jeśli mamy w łazience zainstalowane ogrzewanie podłogowe.
- Nie stawiajmy roślin w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników łazienkowych. Mogą wysuszyć i poparzyć rośliny.
- Ciepłe i wilgotne środowisko sprzyja powstawaniu chorób grzybowych, dlatego łazienkę, w której uprawiamy rośliny, powinniśmy wietrzyć. Dobrze zostawiać również uchylone drzwi do łazienki.
- Jeśli uprawiamy rośliny w łazience, w środowisku wilgotnym, trzeba na bieżąco usuwać suche listki i przekwitnięte kwiatki. Wszystko, by zapobiec procesom gnilnym.
Gdzie ustawić rośliny w łazience?
Ustaliliśmy już, że roślin w łazience nie stawiamy przy grzejnikach oraz na podłodze, jeśli mamy ogrzewanie podłogowe. Unikamy również stawiania ich przy środkach chemicznych i tam, gdzie grozi im pochlapanie wodą z mydłem. Najlepszym miejscem dla roślin w łazience będzie parapet okna oraz półki ścienne.
Czytaj też:
Sansewieria traci kolor? Powodem mogą być gorące kaloryfery!Czytaj też:
Sprytne triki na przechowywanie w łazience. Dużo zdjęć z polskich mieszkań