Drzewo tlenowe (Oxytree), bo o nim mowa, powstało w hiszpańskim laboratorium z myślą o produkcji wysokiej jakości drewna dla przemysłu. Ale jest też rozwiązaniem do ogrodu, głównie po to, by szybko zapewnić sobie cień. Wytwarza też, na co wskazuje nazwa, mnóstwo tlenu.
Drzewo tlenowe – co to takiego?
Drzewo tlenowe to hybryda dwóch odmian paulowni – elongata i fortunei. Oficjalna nazwa tej krzyżówki to Paulownia Clon in Vitro 112. Oprócz szybkiego przyrastania ma też inną właściwość – pochłania dwutlenek węgla i wytwarza ponad 10 razy więcej tlenu niż inne gatunki drzew liściastych. Jeśli więc chcesz poprawić mikroklimat w swoim ogrodzie, to drzewo jest dla Ciebie!
Jak wygląda drzewo tlenowe? Zielony parasol w ogrodzie
Pień Oxytree jest smukły, gładki i szary, korona tworzy parasol, choć można ją też kształtować. Liście drzewa tlenowego mają sercowaty kształt, są ciemnozielone, pokryte meszkiem i ogromne – ich średnica może przekraczać 30 cm. Drzewo tlenowe kwitnie w maju – ma różowe lub jasnofioletowe kwiaty, które silnie pachną, wabiąc pszczoły i inne owady zapylające. Przeczytaj więcej o roślinach przyciągających zapylacze.
Jak szybko rośnie drzewo tlenowe? Chłodny cień w kilka tygodni
Drzewo tlenowe przyrasta około trzech metrów w ciągu jednego sezonu, po sześciu latach osiąga wysokość około 16 metrów. To plus, jeśli chcemy szybko zapewnić sobie cień w ogrodzie, ale co zrobić z tak wielkim drzewem? Otóż można je ściąć, a ono odrośnie (jedno drzewo można ścinać cztery lub pięć razy).
Tak pozyskane drewno można wykorzystać – jest bardzo twarde i wykazuje dużą odporność na wilgoć, nadaje się więc do tworzenia konstrukcji w budownictwie, produkcji mebli, łodzi itp. Można też nim palić w piecu lub kominku. Liście opadające jesienią są bogate w związki azotu i nadają się do kompostowania. Dowiedz się, jak założyć kompostownik.
Uprawa drzewa tlenowego w ogrodzie
Drzewo tlenowe najlepiej rośnie na glebie żyznej, przepuszczalnej, o pH 5-8,9. Ważne, żeby nie było w niej kamieni, ponieważ Oxytree ma długi (do dziewięciu metrów, palowy korzeń). Stanowisko słoneczne lub półcień, osłonięte od wiatru. Istotne jest podlewanie, zwłaszcza zaraz po posadzeniu, dlatego najlepiej pod drzewem tlenowym zrobić podlewanie kropelkowe. Uwaga – drzewa tlenowego nie rozmnaża się z nasion, tylko sadzonki wchodzą w grę.
Czytaj też:
Ochroń ogród przed suszą – sposób na redukcję parowania gleby nawet o 70 procent!Czytaj też:
Są odporne na suszę, odstraszają ślimaki. Te rośliny warto mieć w ogrodzie!