Jak chronić glebę przed parowaniem? To proste – ściółkując grządki i rabaty. Odpowiednia warstwa ściółki zmniejsza parowanie wody z podłoża o około 50-70 proc. (w zależności od rodzaju ściółki i właściwości fizycznych ziemi). Co to oznacza? Przy temperaturach około 30 stopni Celsjusza – a takie zapowiadane są na prawie całe wakacje – z jednego metra kwadratowego ogrodu „ucieka” do atmosfery aż 5 litrów wody na dzień, po zaściółkowaniu parowanie może spaść do 1,5-2,5 litra na metr kwadratowy dziennie!
Najlepsza ściółka na upały – wybierz organiczną!
Ochrona gleby przed wysychaniem podczas upałów jest kluczowa dla zdrowia roślin. Odpowiednia ściółka, poza poprawieniem zdolności podłoża do zatrzymywania wilgoci, chroni je przed erozją w czasie gwałtownego deszczu. Najlepsza jest w tym wypadku ściółka organiczna, szczególnie kora sosnowa, słoma i kompost. Dlaczego?
Kora sosnowa – długotrwała ochrona przed wysychaniem
Kora sosnowarozkłada się wolniej niż inne materiały organiczne, co oznacza, że zapewnia długotrwałą ochronę przed wysychaniem. Ściółka z kory sosnowej może zmniejszyć straty wody w glebie o około 60-70 proc. Poza tym reguluje temperaturę podłoża – tworzy barierę izolacyjną, która chroni glebę przed bezpośrednim działaniem słońca.
Ściółka ze słomy zatrzymuje wodę w podłożu i reguluje jego temperaturę
Słoma zatrzymuje w podłożu duże ilości wody, co jest szczególnie korzystne podczas upałów. Może zmniejszyć parowanie gleby o około 50-60 proc. Podobnie jak kora sosnowa, słoma tworzy warstwę izolacyjną, która chroni glebę przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Kora sosnowa i słoma są też skuteczną barierą dla ślimaków – trudno im się po nich poruszać. Nie masz słomy? Wypróbuj ściółkowanie świeżo skoszoną trawą.
Ściółkowanie kompostem sposobem na suszę w ogrodzie
Kompost może zmniejszyć parowanie wody z podłoża o około 50-60 proc., w zależności od grubości warstwy ochronnej. Dodatkowo poprawia strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wilgoci oraz ułatwiając korzeniom penetrację podłoża. Wzbogaca glebę o składniki odżywcze, co poprawia zdrowie roślin i ich zdolność do przetrwania w trudnych warunkach.
Minus ściółkowania kompostem jest taki, że wabi ślimaki. Kolejna sprawa – kompost jest bogaty w azot, a ten składnik należy ograniczyć podczas kwitnienia i owocowania, np. pomidorów. Sprawdź, jak i kiedy nawozić pomidory.
Jak stosować ściółkę w upały?
- Grubość warstwy – nałóż warstwę ściółki o grubości 5-10 cm wokół roślin i na wolnych przestrzeniach między nimi. Zbyt cienka warstwa nie będzie skutecznie chronić przed wysychaniem, a zbyt gruba może utrudniać dostęp powietrza do gleby.
- Odległość od roślin – unikaj bezpośredniego kontaktu ściółki z łodygami roślin, aby zapobiec gniciu i chorobom.
- Regularne uzupełnianie – regularnie uzupełniaj ściółkę, szczególnie po silnych wiatrach lub deszczach, które mogą ją przemieszczać. Sprawdzaj ją też, czy nie gnije – przy zapowiadanych upałach, zwłaszcza w przypadku słomy, skoszonej trawy i kory to mało prawdopodobne, ale jeśli zauważysz, że ściółka się psuje, wymień ją.
Czytaj też:
Żywa ściółka w ogrodzie warzywnym – co to takiego i dlaczego warto ją stosować?Czytaj też:
Grządki podwyższone na kostkach słomy. Zaczynam uprawiać warzywa bez kopania, pielenia i prawie bez ziemi!