Jak i kiedy nawozić pomidory? Najważniejsze jest zrozumienie ich potrzeb na każdym etapie – od sadzonek, przez wzrost, kwitnienie i owocowanie, po schyłek sezonu. W ten sposób można opracować harmonogram odżywiania roślin, dzięki któremu będą miały zapewnioną optymalną ilość składników odżywczych.
Sadzonki pomidorów potrzebują głównie azotu
Na tym etapie najważniejsze jest pobudzenie rozwoju korzeni i liści, dlatego odpowiedni jest zbilansowany nawóz z podwyższoną zawartością azotu.
Kiedy i jak nawozić? Pierwsze dokarmianie roślin przeprowadzamy, gdy sadzonki pomidorów wypuszczą pierwsze dwa zestawy liści (około trzech tygodni po wschodzie). Żeby uniknąć przenawożenia, odżywkę rozcieńczamy dwukrotnie.
Przesadzanie pomidorów do gruntu – wzmocnij korzenie
Kiedy sadzonki pomidorów trafiają do gruntu, konieczne jest przyspieszenie rozwoju korzeni, dlatego korzystne jest (oprócz azotu) zwiększenie dawki fosforu.
Kiedy i jak nawozić? W dniu przesadzania pomidorów do gruntu do każdego dołka włóż garść kompostu i łyżkę mączki kostnej, która jest bogata w fosfor.
Wczesny etap wzrostu pomidorów
Pierwszy miesiąc po przesadzeniu do gruntu do czas intensywnego wzrostu pomidorów. Na tym etapie rośliny potrzebują zbilansowanego nawozu, bogatego w azot, fosfor i potas (N-P-K).
Kiedy i jak nawozić? Co dwa tygodnie zasilaj rośliny zrównoważonym, rozpuszczalnym w wodzie nawozem. Jeśli używasz nawozów stałych, pamiętaj, żeby później podlać rośliny, by ułatwić im wchłanianie składników odżywczych.
Jak nawozić pomidory w czasie kwitnienia?
W miarę pojawiania się kwiatów zapotrzebowanie pomidorów przesuwa się w stronę fosforu i potasu, które wspomagają tworzenie kwiatów i owoców. Dobrze jest też dodać sporą dawkę wapnia, dzięki czemu kwiaty nie będą gnić i opadać – zobaczcie przepis na genialną odżywkę.
Kiedy i jak nawozić? Co 2-3 tygodnie zasilaj pomidory nawozem o mniejszej dawce azotu, a zwiększonej zawartości fosforu i potasu.
Owocujące pomidory – kluczowy jest potas
Kiedy pomidory zaczynają owocować, kluczowy staje się potas, który wspomaga dojrzewanie owoców i poprawia ich ogólną jakość.
Kiedy i jak nawozić? Co 2-3 tygodnie kontynuuj stosowanie nawozów bogatych w fosfor i potas, a oprócz tego dodaj odżywkę ze skórek bananów lub trochę popiołu drzewnego, żeby zwiększyć poziom potasu.
Jak nawozić pomidory pod koniec sezonu?
W miarę upływu czasu pomidory mogą wykazywać oznaki niedoboru składników odżywczych. Objawy to żółknięcie liści i słabsza niż wcześniej produkcja owoców. Teraz właściwa będzie kuracja odmładzająca rośliny.
Kiedy i jak nawozić? Co dwa tygodnie zasilaj pomidory lekką herbatką kompostową lub płynną odżywką z wodorostów (jeśli masz akwarium, możesz użyć wody po wymianie). Chodzi o to, by dostarczyć roślinom zbilansowanej, ale delikatnej odżywki – pod koniec sezonu pomidory są już zmęczone i wyeksploatowane, więc źle znoszą nadmiar nawozów.
Czytaj też:
Hartuję sadzonki pomidorów przed wysadzeniem do gruntu, by ochronić je przed szokiemCzytaj też:
7 ziół, które warto uprawiać w sąsiedztwie pomidorów. Odstraszą szkodniki, zwabią zapylacze