Pamiętacie szaloną modę na Meksyk i Fridę Khalo, która zapanowała w 2002 roku w świecie sztuki, wnętrz i mody? Działo się to tuż po premierze filmu „Frida” z Salmą Hayek w roli tytułowej i Alfredem Moliną jako Diego Riviera. Fascynacja twórczością meksykańskiej artystki, a także jej charyzmatyczną osobą nie ustała do dziś.
Frida, oleandry, kaktusy i kolory Meksyku
Na początku XX wieku w stonowanych europejskich wnętrzach pojawiły się kolory prosto z Meksyku. Szare i beżowe ściany pokryła zieleń, cyklamen, czerwień i kobalt. Kostną porcelanę zastąpiły malowane ręcznie gliniane naczynia, a popularne kwiatki doniczkowe – egzotyczne kaktusy i sukulenty. Frida była wszechobecna. Albo dosłownie (bo jej autoportrety stały się popularnym motywem wzorniczym) albo poprzez ducha meksykańskiego folkloru oraz paletę barw jej twórczości. Chociaż trend nieco przycichł, to nigdy zupełnie nie zniknął, bo Frida na stałe weszła już do kanonu popkultury. Jesteśmy przekonani, że za chwilę w Polsce nastąpi wielki „come back” mody na Fridę. Pretekst to wystawa, którą właśnie otwarto w warszawskich Łazienkach – „Kolor życia. Frida Kahlo”.
Pled i poduszka z Fridą Kahlo
Lodówka z wizerunkiem Fridy Kahlo marki Vestfrost. Technologie: No Frost Multi, filtr Maxi Fresh, Ion Tech
Poduszka z Fridą Kahlo
Osłonka na doniczkę
Wazon, popiersie Fridy
Zegar ścienny z wizerunkiem Fridy Kahlo
Torba z wizerunkiem Fridy Kahlo
La Casa Azul
Punktem wyjścia dla ekspozycji (a może należałoby napisać „punktem wejścia”, bo wystawa wita nas kolorową fasadą zbudowaną przed Podchorążówka) jest dom – La Casa Azul w Coyoacán, na obrzeżach stolicy Meksyku. Kolorowe, jaskrawe ściany i prekolumbijska piramida jako miejsce ekspozycji kwiatów ogrodowych to plenerowa instalacja, która pozwala nam poczuć się jak w patio domu sławnych artystów.
Rekonstrukcja fasady domu Fridy Kahlo i Diego Riviery La Casa Azul na wystawie„Kolor życia” w Łazienkach KrólewskichRekonstrukcja patio domu Fridy Kahlo i Diego Riviery La Casa Azul na wystawie „Kolor życia” w Łazienkach Królewskich
Kopia rzeźby, która stała w ogrodzie La Casa Azul
Kopia etruskiej piramidy z patio La Casa Azul. W oryginale stała na niej kolekcja rzeźb
Podchorążówka w Łazienkach Królewskich, wejście na wystawę
Wnętrze pracowni Fridy Kahlo w jej domu La Casa Azul
Frida i Diego spacerują w ogrodzie La Casa Azul
Frida i Diego przed swoim domem La Casa Azul
Wejście na wystawę w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich
Odtwarzając La Casa Azul w Warszawie, opierano się na oryginalnych zdjęciach domu zbudowanego w 1904 roku. Wówczas bynajmniej nie był niebieski. Frida mieszkała tu przez całe życie, najpierw z ojcem, macochą i licznymi siostrami, a potem z mężem Diego i kochankiem – Lwem Trockim. Z czasem elegancki, kolonialny, biały dom przeszedł gruntowną metamorfozę. Małżeństwo dostosowało go do swojego stylu życia i naznaczyli meksykańskim folklorem i kolorami: kobaltem, czerwienią, zielenią i żółcią. Powstały także nowoczesne dobudówki połączone kładką, w których znalazły się pracownie Fridy i Diego, biblioteka, kolekcja sztuki ludowej oraz pokoje gościnne.
Wewnętrzny ogród o powierzchni 400 metrów kwadratowych był ulubionym miejscem malarki. Tonął cały w kwiatach, a Diego zbudował w nim prekolumbijską piramidę, na której eksponowana była kolekcja rzeźb.
Frida Kahlo zmarła w 1954 roku, a Diego Riviera przekazał dom państwu, jednak pod warunkiem, że zostanie urządzone w nim muzeum – Museo Frida Kahlo. Od tej pory w ogrodzie i we wnętrzach nic nie zmieniono. W pracowni nadal leżą brudne pędzle i stoją niedokończone obrazy, możemy oglądać oryginalne gorsety i sukienki Fridy oraz podziwiać jej łóżko z lustrem uwiecznione na wielu fotografiach.
La Casa Azul dziś
Patio La Casa Azul
Jedna ze ścian w ogrodzie La Casa Azul
Prekolumbijska piramida, którą zbudował Diego w la Casa Azul
Wnętrze domu La Casa Azul dziś
Wystawa w Łazienkach Królewskich
Wystawę „Kolor życia” można zobaczyć w Podchorążówce Łazienek Królewskich w Warszawie. Już przed wejściem na właściwą wystawę przenosimy się do świata Fridy i Diego, do patio ich domu La Casa Azul. Przy jednej ze ścian instalacji – wnęce odwzorowanej na podstawie archiwalnych zdjęć Niebieskiego Domu, stanął posąg przedstawiający meksykańskie bóstwo. Dzieło nawiązuje do jednej z rzeźb natywnych, którymi słynni małżonkowie wypełnili ogród. Kopię tego posągu wykonał polski rzeźbiarz Michał Selerowski. Na wystawie zaprezentowano trzy obrazy meksykańskiej malarki: „Tam wisi moja sukienka” z 1933 roku, „Kokosy” z 1951 i „Martwa natura z arbuzami” z 1953. Wrażenie robią również archiwalne zdjęcia z życia małżeństwa i cudowny film dokumentalny nakręcony 80 lat przez amerykańskiego fotografa Nickolasa Muray'a. Na filmie zobaczymy artystkę i jej męża Diego Riverę w ogrodzie La Casa Azul.
Wystawę Kolor życia. „Frida Kahlo” oglądać można do 3 września w Podchorążówce na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie. Bilety: 30-15 zł, w piątki wstęp bezpłatny.
Czytaj też:
Czy Muzeum Historii Polski to budynek-symbol? Rozmowa z architektami Krzysztofem Budziszem i Pawłem Grodzickim, autorami projektuCzytaj też:
Co łączy wyszywaną makatkę ze starą meblościanką? Dowiecie się, jeśli tego lata wybierzecie się do Gdyni