- Dlaczego ocieplenie poddasza jest istotne?
- Ocieplenie poddasza wełną
- Ocieplenie poddasza – jaką grubość ocieplenia stosować?
- Ocieplenie poddasza wełną mineralną. Jaki jest koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną?
- Ocieplenie poddasza wełną. Koszt robocizny i folii
- Ile zapłacisz za ocieplenie poddasza
Minęły czasy, gdy na poddaszu hulał wiar i harcowały myszy. Posiadanie strychu, na którym składujemy niepotrzebne rzeczy i ewentualnie suszymy pranie, jest pieśnią przeszłości. Dziś każdy dąży do tego, by poddasze było wykończone i nadawało się do użytkowania tak jak pozostałe kondygnacje.
Dlaczego ocieplenie poddasza jest istotne?
Najważniejszą rzeczą jest ocieplenie poddasza, ponieważ przez nieocieplony dach może uciec aż 30% ciepła z domu. Aby zapewnić izolacyjność termiczną, musimy dopilnować, by izolacja połaci dachu miała odpowiednią grubość i była ułożona w sposób prawidłowy. Jeśli tak będzie, ograniczymy straty ciepła do minimum. Dobre ocieplenie poddasza gwarantuje także komfort cieplny pomieszczeń pod skosami, dzięki czemu możemy wykorzystać je jako przestrzeń mieszkalną. Odpowiednio wcześniej należy więc przemyśleć nasze plany względem poddasza. Może trzeba będzie zmienić zaproponowany w projekcie materiał do izolacji? Może będzie trzeba zwiększyć grubość samej izolacji? Przy okazji, należy przemyśleć usytuowanie okien połaciowych. Czy ich umiejscowienie jest funkcjonalne i czy zapewni wystarczającą ilość światła dziennego na poddaszu mieszkalnym? Ocieplenie poddasza oraz jego doświetlenie to najważniejsze zadania, które stoją przed nami przed rozpoczęciem wykończenia poddasza.Jeśli chcecie zobaczyć świetnie rozplanowane poddasze, zobaczcie wnętrze Alicji Majewskiej.
Ocieplenie poddasza wełną
Do ocieplenia mieszkania na poddaszu najlepiej nadają się termoizolacyjne materiały sprężyste, które dobrze klinują się między belkami. Najbardziej ceniona przez profesjonalistów jest wełna mineralna. Koniecznie sprawdźmy przed zakupem jej izolacyjność termiczną. Wełna mineralna może być szklana lub skalna. Wełną mineralną sprzedaje się w formie mat lub płyt o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Warstwa termoizolacyjna z wełny musi mieć 20-35 cm. Między krokwiami taka grubość się nie mieści, resztę podwiesza się więc od spodu połaci dachu. Można pomiędzy krokwiami dachowymi układać także inne produkty termoizolacyjne, chociażby płyty z włókien drzewnych. Te jednak nie mogą konkurować z wełną mineralną. Wełna mineralna jest bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o ocieplenie poddasza. Nadaje się najlepiej do ocieplania poddaszy, ponieważ jest niepalna.
Ocieplenie poddasza – jaką grubość ocieplenia stosować?
Pytanie o grubość izolacji cieplnej poddasza pada bardzo często. Zwykle jest to podane w projekcie domu. Współczynnik przenikania ciepła przez dach zależy od grubości izolacji oraz od wartości współczynnika lambda wybranego do ocieplenia poddasza materiału. Istnieje zależność: gdy współczynnik lambda jest niski, możemy z powodzeniem zdecydować się na ułożenie cienkiej warstwy z wełny mineralnej. Uzyskamy tę samą wartość U jak przy ułożeniu materiału o wyższym współczynniku lambda. Większa niż przewidziana w przepisach warstwa wełny mineralnej użytej do ocieplenia poddasza nie zaszkodzi, lecz po co przepłacać? Ocieplenie skosów poddasza użytkowego grubszą warstwą zmniejszy także kubaturę pomieszczeń pod skosami. Z kolei, jeśli układamy ocieplenie poddasza od zewnątrz, zbyt gruba warstwa wełny mineralnej sprawi, że połacie dachu będą wyglądały nieproporcjonalnie.
Łączna grubość ocieplenia przy ociepleniu poddasza wełną mineralną powinna wynosić 20-35 cm. Warstwa styropianu to 20-25 cm (zakładając, że używamy płyt EPS 100). Możemy o 10 cm zmniejszyć grubość, stosując zamiast EPS – PIR. Zachowamy tę samą wartość U.
Czytaj też:
Wytrzymałe rośliny doniczkowe na poddasze. Sprawdź, które sobie poradzą
Ocieplenie poddasza wełną mineralną. Jaki jest koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną?
Podając za miesięcznikiem Murator: do uzyskania U dachu skośnego na poziomie 0,15 W/(m2.K) potrzeba na przykład 20 cm wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,031 albo 23 cm wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,033, albo 25 cm wełny o lambdzie 0,035 W/(m.K). Wielu producentów oferuje taką wełnę mineralną do ocieplenia poddasza w różnych grubościach, na przykład 5, 10, 12, 15, 18, 20 cm.
Czytaj też:
Łazienka na poddaszu. Czy to aby dobry pomysł? Sprawdźcie
Ocieplenie poddasza do U = 0,15 W/(m2.K) Mata wełny o λ = 0,035 i grubości 15 cm zależnie od producenta kosztuje 36-48 zł/m2. Mata o grubości 10 cm kosztuje 30-39 zł/m2. Zatem za wełnę mineralną do ocieplenia poddasza zapłacimy 66-87 zł/m2.
Ocieplenie poddasza do U = 0,12 W/(m2.K) Gdybyśmy chcieli ocieplić dach wełną mineralną do poziomu 0,012 W/(m2.K), należałoby ułożyć 25 cm wełny o współczynniku λ = 0,031. Taka mata o grubości 15 cm kosztuje 50-58 zł, zależnie od producenta, a warstwa o grubości 10 cm – 40-48 zł/m2. Łączny koszt materiału do ocieplenia poddasza wyniósłby 90-106 zł/m2.
Ocieplenie poddasza wełną. Koszt robocizny i folii
Oczywiście, wartość robocizny może być bardzo różna, ale generalnie wykonawcy za przy pracach ocieplania poddasza wełną zapłacimy około 100 zł/m2. W tej cenie wliczone są wykonanie rusztu oraz osłonięcie wełny mineralnej folią. Za folię dobrej jakości trzeba zapłacić około 2 zł/m2.
Ile zapłacisz za ocieplenie poddasza
Reasumując, ocieplenie poddasza wełną może kosztować: w wariancie podstawowym (U = 0,15) – 168-189 zł/m2 i w wariancie bardzo ciepłym polecanym do domów pasywnych (0,12) – 192-208 zł/m2.
Zastrzegamy jednak, że przy dzisiejszej inflacji kwoty, które będziemy musieli zapłacić za ocieplenie poddasza wełną, mogą zmieniać się z tygodnia na tydzień i być dużo wyższe. Warto zainwestować, bo dobrze ocieplone i funkcjonalnie zaprojektowane poddasze to wspaniała przestrzeń do życia.
Czytaj też:
Sypialnia na poddaszu ze sprytnie ukrytą łazienkąCzytaj też:
Jak wybrać firanę na okno dachowe?
Mieszkanie na poddaszu, proj. FABRYK-ART