- Podłogi laminowane w każdej stylistyce
- Panele podłogowe laminowane
- Klasa ścieralności paneli laminowanych
- Budowa paneli laminowanych
- Układanie paneli laminowanych
- Wodoodporne i wodoszczelne panele laminowane czyli podłoga do każdego wnętrza
- Panele laminowane, alternatywa dla prawdziwego drewna
- Podłoga laminowana, zalety
Kochamy naturalne drewno, jego rysunek i fakturę. Uwielbiamy kamień. Nie wyobrażamy sobie, by w pomieszczeniach mieszkalnych była inna podłoga? To nic. Nowoczesne podłogi laminowane naprawdę potrafią dokładnie odwzorowywać fakturę i rysunek naturalnych materiałów. Do złudzenia przypominają drewno, kamień czy płytki ceramiczne. Parametry użytkowe oraz realistyczny wygląd sprawiają, że laminaty są świetną propozycją dla osób szukających nowoczesnych rozwiązań. Decydując się na łatwą w montażu podłogę laminowaną warto zdecydować się na najwyższej jakości produkty.
Podłogi laminowane w każdej stylistyce
Dobre marki oferują kilka kolekcji podłóg laminowanych, w każdej z nich znajdziemy od kilku do kilkunastu wzorów. Od bardzo jasnych, oddających wygląd bielonej sosny czy jasnych płytek ceramicznych, do tradycyjnych ciemnobrązowych odcieni dębu lub wenge. Jeśli producent dysponuje odpowiednio zaawansowaną technologią propozycje wyróżniają się wiernym odwzorowaniem wyglądu podłóg drewnianych. Na powierzchni znajdziemy typowe dla drewna nierówności, rowki czy sęki. W równie wierny sposób nowoczesne laminaty oddają wygląd i fakturę ceramiki lub różnego rodzaju kamieni. Dzięki dostępnym kolorom i wykończeniom kolekcje dają szeroki wachlarz możliwości w urządzaniu wnętrz. Z łatwością znajdziemy modele pasujące do stylu vintage, rustykalnego czy też powracającej ostatnio ze zdwojoną siłą nowoczesnej klasyki. Do niewątpliwych atutów paneli laminowanych zaliczyć można fakt, iż z powodzeniem stosuje się je na ogrzewanie podłogowe.
Panele podłogowe laminowane
Specjalna warstwa wierzchnia sprawia, że podłoga laminowana staje się odporna na plamy, ścieranie oraz chemię gospodarczą. Dlatego podczas użytkowania długo będziesz cieszyć się jej nieskazitelnym wglądem. Dodatkowo łatwo umyć ją zwykłymi detergentami bez obawy, że z czasem zmatowieje lub będzie trzeba musieć ponownie ją lakierować lub pielęgnować olejem jak ma to miejsce w przypadku drewna. Nie będzie trzeba martwić się zabawami swojego dziecka, a myśl o dużym przyjęciu nie będzie spędzać nikomu snu z powiek. Z bardzo wysoką odpornością na zadrapania i uderzenia nawet tłumy gości podczas sporych spotkań towarzyskich czy „pomysłowe zabawy dziecka” nie zostawią na niej śladu. Podłoga laminowana ma różne klasy ścieralności. Wiadomo, że w miejscach użyteczności publicznej lub do miejsc w domu o większym natężeniu ruchu (kuchnia, korytarze, schody), wybieramy te o wyżej klasie, bardziej wytrzymałe na zarysowania.
Klasa ścieralności paneli laminowanych
Przy panelach laminowanych stosuje się skalę ścieralności od AC1 do AC6. Klienci najczęściej wybierają klasę AC4. Takie podłogi są wystarczająco trwałe do użytku w domu. Wyższe klasy przeznaczone są dla klientów, którym zależy na wyjątkowej trwałości.
Budowa paneli laminowanych
Stanowiąca podstawę laminatu płyta HDF (płyta pilśniowa charakteryzująca się dużą gęstością) to bardzo stabilny i trwały materiał nie zmieniający swoich właściwości przez lata. Szybciej będziemy chcieli wymienić podłogę, aby podążyć za najnowszymi trendami lub ze względu na zmianę gustu, niż z powodu jej zniszczenia. Co ważne, wymiana nie zajmie wiele czasu.
Układanie paneli laminowanych
Układanie paneli jest niezwykle łatwe. Przed położeniem pierwszej deski należy przeczytać instrukcje i obejrzeć filmiki poglądowe. Na przykład opatentowany przez Quick-Step system zatrzaskowy Uniclic® pozwala na łatwy i szybki montaż. System ten umożliwia szybkie połączenie paneli przy użyciu trzech różnych metod, w tym metody „dosunąć i zatrzasnąć”. By układać panele laminowane nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji. Nawet niewprawieni w domowych pracach nie będą mieli problemów z zainstalowaniem podłogi laminowanej w jeden weekend. Sposób montażu może się różnić w zależności od producenta.
Wodoodporne i wodoszczelne panele laminowane czyli podłoga do każdego wnętrza
Panele laminowane można też układać w kuchni i łazience, wtedy wybieramy te odporne na działanie wilgoci. Jeśli chcemy czuć się pewnie, że z podłogą nic się nie stanie, to warto wybrać panele wodoszczelne – i tutaj uwaga, to nie jest to samo, co panele wodoodporne! Panele wodoszczelne mają inne wykończenie zamków (które są np. woskowane), dzięki czemu znacznie zmniejszają ryzyko, że wleje się płyn i płyta wiórowa nieestetycznie spęcznieje. Jeśli chcemy położyć odporne na wodę panele w łazience pod wanną wolno stojącą, to warto zapytać sprzedawcę lub sprawdzić na stronie internetowej czy podłoga jest w pełni wodoszczelna. Jeśli tak jest, można być całkowicie spokojnym – żadna kropla wody nie przedostanie się pod panele, również na ich łączeniu! Łazienki i kuchnie z podłogami laminowanymi są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Z tego samego powodu podłogi z paneli laminowanych sprawdzają się w każdym innym pomieszczeniu: w przedpokoju, pokoju dziecięcym, salonie oraz w sypialni.
Galeria:
Wodoszczelne panele podłogowe w domowym spa
Panele laminowane, alternatywa dla prawdziwego drewna
Piękne wnętrze zaczyna się̨ od odpowiedniej podstawy. Podłoga uważana jest za piątą ścianę̨ i dlatego powinniśmy poświecić́ jej należytą uwagę̨. Jeśli dobrze wybierzemy podłogę laminowaną, od sprawdzonego producenta, który oferuje różnorodną stylistykę pasującą do naszego wnętrza wówczas mamy pewność, że będziemy się nią cieszyć przez wiele lat.
Podłoga laminowana, zalety
- Podłoga laminowana ma piękny wygląd, do złudzenia przypomina naturalne materiały: drewno, gres, kamień.
- Panele podłogowe laminowane można stosować przy ogrzewaniu podłogowym.
- Podłogi laminowane można układać w łazienkach i kuchniach. Są odporne na wilgoć i wodę. Sprawdzają się w każdym z pomieszczeń.
- Podłogi laminowane nie wymagają szczególnej pielęgnacji.
- Układanie paneli laminowanych jest bardzo łatwe. By układać panele nie potrzeba przeszkolenia.
- Podłogi laminowane są trwałe i odporne na zabrudzenia.
Czytaj też:
Styl boho we wnętrzach – mapa trenduCzytaj też:
Deski kompozytowe na taras, czyli deski tarasowe do zadań specjalnych