Černošice kiedyś były letniskiem, dziś to już przedmieścia Pragi. Są tu domy z początku XX wieku, w tym wiele secesyjnych willi i budynków z czasów Pierwszej Republiki. Miejscowość ma silny charakter, który nie jest definiowany przez styl architektoniczny, ale wielkość i skalę budynków stojących na stromych działkach i obramowanych murami oporowymi. Ale Villa Sidonius nie miała być inna! Projekt budynku powierzono architektom z pracowni Stempel & Tesar.
Zobaczzdjęcia domu na stromej działce – z zewnątrz oraz wnętrza
Galeria:
Dom na stromej działce, projekt Stempel & Tesar architekti
Działka na bardzo stromym zboczu – jak postawić na niej dom?
Działka znajduje się na zacienionej stronie terenu i jest jedną z najbardziej stromych i najwyższych w okolicy. Ma to kilka zalet, ale także – delikatnie mówiąc – wad i wiąże się z poważnymi wyzwaniami projektowymi. Bez wątpienia największym atutem tego miejsca jest piękny widok na dolinę rzeki Berounka, wzgórza Czeskiego Krasu i panoramę Pragi w tle.
Architekci starali się przenieść ten widok do wszystkich przestrzeni mieszkalnych z jak najlepszego możliwego kąta. Północne zbocze cierpi z powodu braku słońca, które przez większość dnia świeci tylko na najwyższą część nieruchomości, a jest to obszar, do którego trudno dotrzeć wzdłuż stromego zbocza. Twórcy projektu stanęli więc przed pytaniem, jak zbudować dom jak najwyżej, zapewniając jednocześnie łatwy dostęp. Zobaczcie też inny projekt, który powstał w równie trudnych warunkach: Jak zbudować dom na stromym zboczu? Niesamowity projekt w sercu lasu
Budynek wzniesiony na filarach
Zwycięską formą była konstrukcja przypominająca most na filarach. Budynek przypomina stalową kładkę dla pieszych umieszczoną na stromym zboczu, gdzie została obrócona tak, aby uzyskać najlepsze widoki na północ i złapać dużo południowego światła.
Prefabrykowana konstrukcja stalowa składa się z zewnętrznej sekcji nośnej wykonanej z profili HEB 300, która łączy monolityczne słupy żelbetowe, oraz wewnętrznego wypełnienia konstrukcyjnego składającego się głównie z profili IPE 160, które służy jako rama nośna dla okien, dachu i podłóg. Dlatego przypomina nieco kontener.
Dom jednorodzinny z windą
Do budynku wchodzi się przez podziemny tunel z garażu, gdzie znajduje się również studio i strefa fitness. Tunel prowadzi do podnóża jednego z filarów, gdzie winda zabiera mieszkańców na poziom mieszkalny, mijając przystanek pośredni z dostępem do pomieszczenia gospodarczego. Sercem domu jest przytulny salon z kuchnią i jadalnią. Stąd można dostać się na taras skierowany na południe, który łączy dom z terenem porośniętym roślinnością i słoneczną górną częścią ogrodu z basenem. Wystające części „mostu” kryją dwa różne światy: świat pokoi dziecięcych na jednym końcu i główną sypialnię z łazienką i widokiem na drugim.
Czytaj też:
Dom w trzech częściach – niezwykły budynek na stromej działceCzytaj też:
Do tego domu sąsiedzi nie zajrzą, choć zbudowany jest na malutkiej działce!