Gościmy dziś w Poznaniu. Do swojej połowy bliźniaka zaprosiło nas młode małżeństwo z dwójką dzieci. Od początku wiedzieli, jak mają wyglądać wnętrza ich wymarzonego i długo wyczekiwanego domu. Miało być przestronnie, minimalistycznie i przytulnie. Zobaczmy strefę dzienną projektu. Jest dokładnie tak, jak wymarzyli sobie gospodarze.
Otwarta strefa dzienna z niebieską sofą
Właściciele, by zrealizować swój projekt wymarzonego wnętrza, poprosili o wsparcie projektantkę wnętrz Danutę Bernat – właścicielkę pracowni KREA STUDIO, która zadbała o sferę funkcjonalną i estetyczną przestrzeni dziennej domu. Punktem wyjścia aranżacji parteru była przywieziona z poprzedniego mieszkania welurowa sofa w odcieniu niebiesko- zielonym. – Gdy salon, część jadalniana i kuchnia łączą się w całość, zadaniem jest połączenie tego w taki sposób, aby kolory i tekstury razem ze sobą pracowały. Stąd pomysł, by kuchnia nawiązywała do salonu, jego kolorystycznego akcentu, czyli sofy – mówi projektantka Danuta Bernat.
W części kuchennej ustawiono okrągły, drewniany stół dopasowany kolorystycznie do podłogi
Ważnym elementem w minimalistycznej przestrzeni salonu jest oświetlenie
Dzięki dużym przeszkleniem, strefa dzienna jest zalana naturalnym światłem
Granicę pomiędzy strefą wypoczynkową, a aneksem kuchennym wyznacza sofa
Naprzeciwko sofy i fotela zaaranżowano ścianę telewizyjną
Jaki kolor szafek kuchennych wybrać?
Oryginalny kolor kuchni to efekt długich narad. Problemem było zgranie koloru frontów szafek z grafitową wysoką zabudową znajdującą się z boku aneksu kuchennego. Właścicielom zależało na odcieniu zielonym. W końcu we wzorniku kolorów znaleźli ton idealny, nazwali go „eukaliptusowym”.
Kuchnia bez szafek wiszących
Ciąg szafek kuchennych zlokalizowany został w pasie pod oknem naprzeciwko ściany z telewizorem. Projektantka zaprojektowała długi ciąg zabudowy, która mieści wszystkie niezbędne akcesoria, garnki, patelnie i zapasy spożywcze. By w pełni wykorzystać pojemność zabudowy dolnej, projektanta wykorzystała specjalne systemy wyposażenia szaf. Dzięki temu udało się wszystko pomieścić bez konieczności montowania szafek wiszących. Takie rozwiązanie pozwoliło niejako wtopić kuchnię w salon, idealnie łącząc je ze sobą.
– Każda kuchnia to inna historia, zmagamy się z metrażem, istniejącymi przyłączami, możliwościami zmian, założonym budżetem, weryfikacją pomysłów, które zebraliśmy jako inspiracje. Najważniejszym zadaniem przy projektowaniu kuchni otwartej na salon, to zgranie funkcji z estetyką – mówi projektantka.
Umeblowanie nowoczesnego salonu
W całej strefie dziennej położona została drewniana podłoga położona we francuską jodełkę. Jest w tym samym odcieniu, co drewniany okrągły stół i krzesła. Drewno ociepla minimalistyczną przestrzeń i zgodnie z marzeniami właścicieli czyni ją przytulną.
Umowną granicę pomiędzy salonem a aneksem jadalnym stanowi sofa i fotel. Naprzeciwko siedzisk zaaranżowano ścianę telewizyjną. Za szarym panelem ściennym projektantka ukryła całe niezbędne okablowanie. Meble zarówno w salonie, jak i w aneksie kuchennym są wykonane wedle projektu Danuty Bernat.