Kuchnia otwarta na salon rządzi się innymi prawami niż kuchnia zamknięta – musi pasować do wystroju części dziennej mieszkania lub domu, a przede wszystkim być tak zaprojektowana, by utrzymanie w niej porządku było łatwe, wręcz intuicyjne. Bo o ile zwykłej kuchni słoje, pojemniki i inne przedmioty ustawione na blacie mogą dodawać uroku, to w kuchni otwartej zawsze będą sprawiały wrażenie bałaganu. Najlepiej więc zaprojektować dużo miejsca do przechowywania w zamkniętych szafach. Przykład? Sami zobaczcie!
Stopniowanie nastroju kolorem – od bardzo ciemnej kuchni do jasnego beżu w salonie
Drzwi kieszeniowe pozwalają na błyskawiczne odsłonięcie i zasłonięcie całej sekcji w zabudowie meblowej, np. barku śniadaniowego
Dodanie drewna we wnętrzu ociepla je i łagodzi surowość kamienia
Szeroka noga stołu nawiązuje do kształtu wyspy kuchennej
Zlewozmywak z tego samego materiału co blat to dobry pomysł na spójną aranżację wnętrza, poza tym to duża wygoda – nie ma zakamarków, gdzie mógłby gromadzić się brud
Naturalne materiały we wnętrzu – drewno i kamień
Prezentowana kuchnia to część strefy dziennej domu położonego w lesie nad jeziorem. Budynek nawiązuje do modernizmu – jest to lekki, przeszklony pawilon z szerokimi oknami o pełnej wysokości kadrującymi widoki na otoczenie – to żywe obrazy zmieniające się w rytmie pór dnia i roku. Ponieważ dom jest tak silnie związany z przyrodą, również we wnętrzach postawiono na naturalne materiały – kamień i drewno. Zwłaszcza drewno podkreśla przenikanie się zewnętrznych i wewnętrznych przestrzeni – użyto go zarówno na podłodze, jak i na suficie!
Wyspa kuchenna z kamienia – gwiazda tego wnętrza
W podobny sposób przenikają się poszczególne strefy funkcjonalne rozległej części dziennej: salon płynnie przechodzi w jadalnię i kuchnię. Co ciekawe, im bliżej kuchni, tym kolory są ciemniejsze – od jasnego beżu sof, przez brązy kamiennego stołu, po ciemny grafit zabudowy kuchennej.
Kuchnia (Zajc) składa się z dwóch elementów – w pierwszej chwili uwagę zwraca masywny monolit wyspy, w całości (nawet w komorze zlewozmywaka) obłożonej kamieniem. Dla podkreślenia siły wyrazu naturalnego materiału wybór padł na płyty szczotkowane, o wyczuwalnej w dotyku strukturze. W wyspie kuchennej zamontowano płytę indukcyjną i zlewozmywak, są tu też pojemne szuflady i szafki. Jej spójną formę podkreślają frezowane uchwyty frontów.
Drzwi kieszeniowe w kuchni – po otwarciu barek z kawiarką
Tło dla wyspy kuchennej stanowi wysoka zabudowa wzdłuż ściany, pokryta matowym lakierem w głębokim odcieniu szarości. Oprócz standardowych frontów pojawiły się tu drzwi kieszeniowe, czyli takie, które chowają się w grubości korpusu. Dają szybki dostęp do... baru. Otwieramy i już wszystko, co potrzebne do zorganizowania imprezy jest pod ręką. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się do stworzenia sekcji śniadaniowej z czajnikiem, kawiarką, ekspresem do kawy, filiżankami itp.
Czytaj też:
Lampa nad wyspę kuchenną. Jakie oświetlenie będzie najlepsze?Czytaj też:
Wyspa kuchenna – wymiary, projekt, aranżacja