Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) to barwna, częściowo mrozoodporna roślina jednoroczna, która nadaje się do sadzenia w gruncie i donicach ogrodowych przez całą jesień. Zadebiutowała na rabatach stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1992 roku w Danii – cóż to jest w porównaniu z historią kapusty warzywnej, która sięga neolitu?
W latach 90. XX wieku kapusta ozdobna podbiła Skandynawię, a stamtąd trafiła do nas. Za co kochamy kapustę ozdobną? Lista jest długa! Za dekoracyjne liście – karbowane jak falbanka lub niemal płaskie, występujące w różnych kolorach, od bieli przez jasną i ciemną zieleń, aż po fiolet (im chłodniej, tym barwa kapusty ozdobnej się pogłębia). Za to, że można ją uprawiać w ogrodzie i na balkonie przez całą jesień, kiedy wiele innych roślin przechodzi w stan spoczynku. Za to, że jest łatwa w pielęgnacji i niewymagająca. I wreszcie – kochamy ją, bo ładnie komponuje się z innymi późnymi roślinami, które sprawiają, że w ostatnim kwartale roku ogród ożywa na nowo! Dobrze wygląda zestawiona np. cyklamenami, ozdobnymi trawami, żurawką.
Kapusta ozdobna – gdzie ją posadzić?
Kapusta ozdobna nadaje się do uprawy w doniczkach, koszach czy skrzynkach balkonowych, można ją sadzić również w gruncie. Potrzebuje gleby przepuszczalnej, lekko kwaśnej o pH 5,5-6,0. Można zmieszać substrat torfowy (w handlu często występuje pod nazwą ziemia uniwersalna) z perlitem. Preferuje stanowiska słoneczne, poradzi sobie też w półcieniu i cieniu, ale wówczas jej kolory mogą stać się nieco słabsze. Ważne, by nie sadzić jej w miejscach, gdzie latem rosły inne rośliny z rodziny kapustowatych (kapusta, rzodkiew, kalarepa, kalafior, ale też rzepak czy ozdobne lewkonie, lak pospolity, wieczornik damski itp.), ponieważ ziemia może być zarażona chorobami, na które również kapusta ozdobna jest podatna.
Jak sadzić kapustę ozdobną?
Sadzonki kapusty ozdobnej posadź dość gęsto – niewiele więcej urosną, więc kompozycja roślin musi od razu mieć ostateczny kształt (nie ma sensu zostawiać zapasu miejsca).
Przed umieszczeniem sadzonek kapusty ozdobnej w ziemi, dobrze nawilż podłoże i wzbogać je humusem lub nawozem zwierzęcym. Można też zmieszać podłoże z nawozem długo działającym, który zapewni suplementację przez trzy miesiące. Po posadzeniu roślin zasilaj je składnikami odżywczymi dwa razy w tygodniu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu – niedobór wody powoduje żółknięcie i opadanie dolnych liści kapusty ozdobnej.
Kapusta ozdobna – czy jest jadalna?
Kapustę ozdobną najczęściej można zjeść, choć nie ma to sensu – jej liście są twardsze od liści kapusty spożywczej i mają gorzkawy posmak. Jest nietoksyczna dla zwierząt, więc jeśli kot lub pies w niej zasmakuje, nic mu się nie stanie.
Czytaj też:
Najpiękniej pachnące kwiaty na balkon i do ogroduCzytaj też:
Ożywienie atmosfery rodzinnego domu, projekt XUL ArchitectureCzytaj też:
Budleja Dawida może kwitnąć aż do października. Dowiedz się, jak pielęgnować motyli krzew