Późną jesienią ogród przechodzi w stan uśpienia, ale zanim to nastąpi mamy jeszcze dużo czasu, żeby się nim cieszyć. Niestety wiele osób kończy sezon porządkami na koniec lata. Tymczasem warto zadbać, by także we wrześniu i październiku ogród był kolorowy, zwłaszcza, że późno kwitnące rośliny mają często piękny fioletowy, fioletowo-różowy lub fioletowo-niebieski odcień, a ich liście bywają bardzo dekoracyjne. Razem wyglądają zjawiskowo!
Żurawki i cyklameny w donicach
Ozdobna kapusta pięknie wygląda w skrzyniach i ceramicznych donicach
Żurawki, chryzantemy i makówki – dekoracja w jesiennym klimacie
Żurawki mają bardzo dekoracyjne liście, których kolor pogłębia się jesienią
Żurawki, hortensje i trawy ozdobne
Dekoracyjne trawy ożywią jesienny ogród, są też ładnym tłem dla kwitnących roślin
Rośliny do jesiennego ogrodu – charakterystyka
Rośliny do jesiennego ogrodu, ze względu na przymrozki, muszą być odporne na niskie temperatury, to oczywiste. Polecamy szczególnie wieloletnie, które po jednym sezonie w donicy można przesadzić do gruntu, wzbogacając kompozycję klombów i rabatów – ich dekoracyjne, często wielokolorowe liście (limonkowe, bursztynowe, fioletowe i w różnych odcieniach bordo), będą ozdobą ogrodu także wiosną i latem.
Czytaj też:
Magiczny wiejski ogródek znajduje się na Mazurach. Zobacz, jak wygląda
Gatunki roślin, które pięknie wyglądają jesienią
Które gatunki sprawdzą się w jesiennym ogrodzie? Ogrodnicy polecają m.in. mulenbekię, żurawkę ogrodową (Heuchera hybryda), trawy ozdobne, bluszcz pospolity, cyklameny, wdzięczną głowienkę pospolitą (Prunella vulgaris) i podobną do niej dąbrówkę rozłogową, późne róże, astry, rozchodnik karpacki (Herbstfreude), zawciągowiec zwyczajny (Ceratostigma plumbaginoides), który obsypuje się fioletowymi kwiatami, a jego liście z głębokiej zieleni zmieniają barwę na czerwoną.
Jesienią pięknie prezentuje się w ogrodzie także szałwia lekarska (Salvia officinalis) i ajania spokojna (Ajania pacifica), która ma żółte pierzaste kwiatki. Zobaczcie więcej roślin, które kwitną także jesienią.
Czytaj też:
Ogród piękny i zielony o każdej porze roku. Jak go zaprojektować?
Jak zestawiać rośliny w jesiennym ogrodzie?
Kiedy miesza się kolorowe rośliny, miejscami warto wyciszyć aranżację i tu znakomicie sprawdzają się rośliny o szarawych liściach. Wśród odpornych na jesienne chłody i brak światła są: kocanka kirgiska (Helichrysum thianschanicum), kalocefalus (Leuophyta brownii) i santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus). Świetnie sprawdzają się też trawy – są wytrzymałe i pięknie kołyszą się na wietrze, gdy pogoda staje się nieco bardziej ponura.
Jesienne rośliny doniczkowe do ogrodu i na balkon – pielęgnacja
Przy sadzeniu roślin do doniczek i skrzynek balkonowych u progu jesieni najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy sadzimy je gęściej niż wiosną i latem. Chłodniejsza pogoda oznacza, że wzrost nie będzie tak duży, a aranżację należy zakończyć już w momencie sadzenia. Oczywiście doniczkę i skrzynkę balkonową trzeba podlewać, ale nie tak często jak latem.
Czytaj też:
Tak mieszkała Frida Kahlo. La Casa Azul „przeniósł” się do WarszawyCzytaj też:
Zrównoważony ogród, co to takiego?Czytaj też:
Kiedy sadzić hortensje do gruntu? Ogrodnicy mówią o dwóch terminach