Do najpopularniejszych roślin poplonowych, wysiewanych po zebraniu zbiorów z ogrodu należą: gryka, gorczyca, łubiny, bobik, rzepak, facelia, słonecznik, szałwia, saradela, groch, rzodkiew, koniczyna aleksandryjska. Przedstawiamy te, które najlepiej sprawdzą się w ogrodzie.
Uprawy poplonowe – co to takiego?
Uprawy poplonowe, czyli tzw. poplon lub inaczej uprawy następcze to wysiew roślin po sezonie, który ma na celu użyźnienie gleby, dostarczenie jej składników odżywczych, wzbogacenie o biomasę, która zwiększa zawartość próchnicy. Uprawy poplonowe mają też pozytywny wpływ na strukturę podłoża, spulchniają je i poprawiają jego przepuszczalność.
Kiedy wysiewać poplon?
Uprawy poplonowe wysiewa się w dwóch terminach. Od lipca do początku września jako tzw. poplon letni, późną jesienią jako poplon ozimy. Czasem stosuje się uprawy następcze wczesną wiosną, przed przygotowaniem ziemi do zasiewów.
Uprawy poplonowe – kiedy przekopać?
Rośliny poplonowe szybko rosną, chodzi o to, żeby wykiełkowały i puściły korzenie i młode pędy, następnie należy je przeorać lub przekopać. W zależności od gatunku robi się to po dwóch do pięciu tygodni po wysianiu. Letnim poplonom można pozwolić zakwitnąć – wtedy będzie z nich pożytek dla pszczół (doskonała jest do tego gryka), jesiennych nie powinno się dopuszczać do kwitnienia i rozsiania nasion.
Rośliny, które nadają się na uprawy poplonowe
Wśród roślin następczych najczęściej stosuje się grykę, gorczycę, bobik i rzepak, ale używać jako poplon można też innych gatunków. W sklepach są też rozmaite mieszanki, często określające problem, któremu mają przeciwdziałać.
- Gryka - należy do rodziny rdestowatych, ma więc działanie fitosanitarne, przeciwdziała głównie rozmnażaniu się nicieni w glebie, ale też ogranicza rozwój chwastów. Zwiększa dostępność związków wapnia i fosforu. Świetnie sprawdza się na glebach piaszczystych.
- Gorczyca biała – można ją wykorzystywać na każdym rodzaju podłoża, jej korzenie są silnie rozgałęzione i sięgają głęboko, co sprawia, że dobrze meliorują glebę. Gorczycę można wysiewać do późna. Szczególnie polecana na zagony, gdzie wcześniej uprawiane były buraki.
- Bobik – jego palowy korzeń osiąga długość do 110 cm, korzenie boczne też są bardzo długie, co ma korzystny wpływ na drenaż podłoża. Pobiera składniki pokarmowe z głębokich warstw gleby, do których nie sięgają warzywa, dzięki czemu po przekopaniu grządki wierzchnia warstwa staje się bardziej żyzna.
- Rzepak - charakteryzuje się zawartością dużej ilości białka, tłuszczów nienasyconych witamin oraz soli mineralnych.
- Łubin - w roli poplonu najczęściej wykorzystuje się łubin żółty (polecany na gleby lekkie) i wąskolistny (na gleby średnie). Łubin należy wysiewać jak najwcześniej, ponieważ żeby zakiełkować potrzebuje ciepła i w miarę suchego podłoża. Łubiny są źródłem próchnicy, są też źródłem azotu – nie tylko zawartego w roślinie, ale wiążą też azot atmosferyczny.
- Groch siewny i groch pastewny (tzw. peluszka) - odpowiedni jest na gleby ciężkie i średnie. Przede wszystkim zasila podłoże w azot.
- Słonecznik - wschodzi dobrze o każdej porze, można go wysiewać do późna. Znakomicie drenuje podłoże, spulchniając je. Dwumetrowy korzeń to też źródło dużej ilości biomasy, która zostaje później w glebie. Działa fitosanitarnie przeciw szkodnikom, ogranicza ilość chwastów, np. komosy białej.
- Facelia błękitna – Działa fitosanitarnie przeciw szkodnikom. Można ją wysiewać na każdym rodzaju gleby, także późną jesienią. Zostawia dużą ilość biomasy, która przekształca się w nawóz. Wysiewana wczesną wiosną i latem i zostawiona do kwitnienia stanie się pożytkiem dla pszczół – facelia błękitna jest wysoce miododajna.
Czytaj też:
Lubisz łuskać słonecznik? Nie wyrzucaj łupin – zamiokulkas ci podziękujeCzytaj też:
Drewniane akcesoria kuchenne. Deska do krojenia to nie wszystkoCzytaj też:
Kolor żółty we wnętrzu. Dzięki niemu wiosna i lato będą trwały cały rok