Jeżówki to rośliny, które każdy z nas powinien mieć w swoim ogrodzie. Są uwielbiane przez zapylacze i nadal kwitną, gdy większość kwiatów już dawno przekwitła.
Jak zimować jeżówki?
Gdy dni stają się krótsze, a aura coraz mniej korzystna, jeżówki na naszych rabatach powoli zaczynają przekwitać. I wówczas możemy zacząć przygotowania do zimy.
Gdy kwiaty jeżówki zaczynają przekwitać, warto jeżówkę przyciąć. Nie pozwalamy, by w naturalny sposób uległy rozkładowi. Robimy to, by wzmocnić roślinę, jej bryłę korzeniową, by za rok kwitła jeszcze piękniej i obficiej.
Jeżówki przycinamy dwa razy w roku. Pierwszy raz robimy to późną wiosną, gdy roślina zaczyna kwitnąć. Wówczas ścinamy najbardziej wybujałe pędy zakończone kwiatostanami (wsadzamy je do wazonu), wówczas roślina kieruje siły w tworzenie nowych pąków i w rozkrzewianie się. To przycinanie jeżówek nie jest absolutnie konieczne.
Drugi raz w ciągu roku jeżówki przycinamy jesienią, po przekwitnięciu rośliny. Wówczas pędy rośliny tniemy 10-15 cm nad ziemią. Robimy to po to, by roślina nie zajmowała się wytwarzaniem nasion, a całą energię skierowała na rozwijanie bryły korzeniowej.
Jesienią warto obłożyć jeżówki grubą warstwą ściółki – 10 cm słomy powinno wystarczyć. Ściółkę rozkładamy luźno, by nie dotykała łodyg. W przeciwnym razie podczas opadów będzie odprowadzała ona wodę do korzeni, co może skutkować ich gniciem.
Jeżówka – jesienne rozmnażanie
Jesień to również najlepszy czas na rozmnażanie jeżówek. Możemy robić to robić z dwóch powodów: pierwszy to chęć posiadania większej liczby tych ślicznych kwiatków. Drugi to sytuacja, w której jeżówka rośnie zbyt długo na jednym miejscu. Gdy wykopiemy bryłę korzeniową i podzielimy, po czym posadzimy w nowych miejscach i w świeżej glebie, damy roślinie zastrzyk energii.
Rozmnażanie jeżówek jest bardzo proste. Bryła korzeniowa tej rośliny daje się bardzo łatwo wyjąć z podłoża (można nieco podważyć ją widłami). Po wyjęciu dzielimy ja rękoma, a jeśli jest bardzo zbita – łopatą. Każdą z części sadzimy w nowym miejscu, uprzednio umieszczając w dołku nieco kompostu.
Każda z takich sadzonek powinna mieć parę fragmentów dobrego korzenia i kilka pędów. Po posadzeniu roślinę dobrze podlewamy i ściółkujemy. Przesadzanie to w zasadzie jedyna sytuacja, gdy odżywiamy jeżówkę jesienią. Roślin, które rosną na swoich stałych miejscach, o tej porze roku nie wspomagamy.
Czytaj też:
Kwiaty ogrodowe, które kwitną także jesienią – najpopularniejsze gatunki
Rozmnażanie jeżówki z nasion
Drugim sposobem na rozmnożenie jeżówki jest pozyskanie nasion z roślin, które rosną u nas w ogrodzie i wysianie ich. Roślina sama zasygnalizuje, kiedy można pozyskać z niej nasiona, Kopuła kwiatowa na roślinie powinna być wysuszona. Wówczas obcinamy same kopuły i wrzucamy je do słoika, nasiona same z ich wypadają i zbierają się na dnie naczynia.
Można również do przechowywania nasiona wyłuskać. Robi się to bardzo prosto – wystarczy palcem pocierać kopułę kwiatową, a ziarenka same wypadają. Własne nasiona możemy wysiać na wiosnę do ziemi lub uprzednio zrobić z nich rozsadę.
Czytaj też:
QUIZ. Czy umiesz rozpoznać kwiatki z wiejskich ogródków? Babcia może podpowiadaćCzytaj też:
Pysznogłówka, co to za roślina? Poznaj jej uprawę i pielęgnację