Powoli zbliża się wiosna, to idealny czas, aby przygotować rozsady warzyw i kwiatów, które będziemy uprawiać w ogrodzie. Dzięki nim rośliny wysadzone do gruntu są silniejsze, bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne czy choroby niż te wysiewane wprost do gruntu, a przy tym dają szansę na osiągnięcie obfitszych plonów. Są również niezbędne, gdy chcemy uprawiać odmiany, które mają długi okres wegetacyjny.
Przygotuj rozsady, zbierzesz większe plony!
Rozsady to młode sadzonki wysiewane z nasion w kontrolowanym środowisku, przeznaczone do przesadzenia do gruntu. Nie są trudne w uprawie, wymagają natomiast właściwych warunków do wzrostu – stałej temperatury, regularnego nawadniania i dostępu do światła (możesz wykorzystać lampę do roślin, która zimą służyła do doświetlania kwiatków w doniczkach).
Rozpoczęcie upraw od rozsad pozwala na uzyskanie plonów szybciej lub rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego wcześniej, zanim warunki na zewnątrz staną się odpowiednie.
– Rozsady umożliwiają roślinom lepszy start, zapewniając ich bardziej efektywny wzrost po przesadzeniu do gruntu. Młode sadzonki są silniejsze i bardziej odporne od roślin wysiewanych wprost do ziemi. Należy jednak pamiętać, że każdy gatunek ma indywidualne potrzeby, więc zawsze warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi siewu na opakowaniu nasion. Wysiew najlepiej zacząć na kilka tygodni przed ostatnimi przymrozkami, tak by około połowy maja móc przenieść rozsady na grządki – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu firmy W.Legutko.
Rozsady pomidorów i innych warzyw – terminy wysiewu
Wysiew pomidorów, papryki czy bakłażanów na rozsady warto rozpocząć około 6-8 tygodni przed przewidywaną datą ostatnich przymrozków. Te gatunki potrzebują więcej czasu na rozwój przed przeniesieniem do ogrodu.
Kapusta, brokuły lub kalafior wymagają 4-6 tygodni wzrostu w kontrolowanych warunkach, są jednak bardziej odporne na chłodne otoczenie. Z kolei ogórki i cukinie są szybko rosnącymi warzywami, dlatego najlepiej wysiać je 2-4 tygodnie przed planowanym przesadzeniem do gruntu.
Rozsady kwiatów – dzięki nim Twój ogród wcześniej stanie się kolorowy!
Jest także wiele gatunków kwiatów, których uprawę możemy rozpocząć jeszcze zimą, aby pięknie zakwitły wczesną wiosną.
– Już w marcu można wysiać astry, wielobarwne cynie, pachnące dzwonki irlandzkie lub mniej popularne gatunki jak gomfrenę kulistą, ketmię południową, kleomę ciernistą, lewkonie, czy lwie paszcze. Warto do tego celu wykorzystać mini szklarnie lub doniczki z włókna kokosowego, które idealnie sprawdzą się do rozmnażania i pikowania. Surowiec ten pozwala korzeniom swobodnie rosnąć i penetrować ścianki doniczki. Zapewnia im odpowiedni dostęp do powietrza, co sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny – wyjaśnia Joanna Legutko.
Jak przygotować rozsady warzyw i kwiatów?
Przygotowanie rozsad nie jest skomplikowane, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy wybrać pojemniki, które posiadają otwory w dnie, aby odprowadzać nadmiar wody, w przeciwnym razie siewki zgniją. Nasze babcie przez całą zimę gromadziły pojemniki po margarynie, my możemy używać do tego np. celulozowych wytłoczek do jajek lub kupić gotowe. Istotny jest również wybór odpowiedniego podłoża – ziemia z ogródka może zawierać pleśń lub patogeny chorobotwórcze. Do przygotowania sadzonek najlepiej wybrać tradycyjną ziemię do kwiatów lub wykorzystać np. podłoże kokosowe.
– Nasiona wysiewamy według instrukcji na opakowaniu do przygotowanych wcześniej pojemników. Należy pamiętać, aby sprawdzić głębokość siewu, a nasiona rozkładać równomiernie, ponieważ zbyt gęste siewki będą pozrastane korzeniami, przez co częściej pleśnieją, a przy ich przesadzaniu istnieje większe ryzyko uszkodzenia. Kiedy rozsada osiągnie odpowiednie rozmiary, a siewki będą miały rozbudowany system korzeniowy, pora na wysadzenie ich na miejsce stałe w ogrodzie. Jednak wcześniej warto je najpierw przyzwyczaić do warunków zewnętrznych. Należy zacząć od wystawiania roślin na zewnątrz na 1-2 godziny dziennie, stopniowo wydłużając ten czas. Dzięki temu będą silniejsze i bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – tłumaczy Joanna Legutko. Przed sezonem należy też przygotować ziemię w ogrodzie.
Czytaj też:
Jakie kwiaty możemy wysiewać w marcu bezpośrednio do gruntu?Czytaj też:
Wiosenne róże, czyli jaskry azjatyckie – wspaniałe na balkon i do ogrodu