- Goździki – skuteczna ochrona roślin przed szkodnikami
- Jak użyć cynamonu do zwalczania pleśni w doniczce?
- Kurkuma – antyseptyczna przyprawa na skaleczenia roślin
- Czarny pieprz – mrówki nie znoszą tej przyprawy!
- Pieprz cayenne na mszyce, przędziorki i grzyby
- Sproszkowany czosnek – uzupełnia siarkę w glebie
- Gorczyca – ta przyprawa odstrasza szkodniki
Przyprawy kuchenne to coś więcej niż aromatyczny dodatek do jedzenia, mogą przysłużyć się też roślinom doniczkowym. Poznaj właściwości oraz różne sposoby stosowania przypraw do pielęgnacji roślin doniczkowych i ogrodowych.
Goździki – skuteczna ochrona roślin przed szkodnikami
Goździki to przyprawa, która odstrasza szkodniki. Ich zapachu nie znoszą mrówki, osy, muchy i komary. Goździki są też skuteczne w zwalczaniu mączniaka prawdziwego. Pomagają zwalczać chwasty, zapobiegają pleśniom i grzybom. Przeczytaj też o właściwościach i zastosowaniu olejku goździkowego w domu i ogrodzie.
Jak używać goździków w domu i w ogrodzie?
- Namocz garść goździków w wodzie, przelej ją do butelki ze spryskiwaczem, następnie spryskuj rośliny i miejsca, gdzie pojawiają się mrówki.
- Możesz też powtykać goździki w ziemię w pobliżu roślin.
Jak użyć cynamonu do zwalczania pleśni w doniczce?
Cynamon to świetny środek na pozbycie się pleśni w podłożu. Ale nie tylko! Można go też użyć w celu pobudzenia rozwoju korzeni, szczególnie u młodych roślin. Podczas siewu nasion dodanie ich do mieszanki doniczkowej znacznie przyspiesza kiełkowanie.
Jak używać cynamonu do pielęgnacji roślin?
- Rozsyp cienką warstwę cynamonu w miejscu wysiewu nasion.
- Zmieszaj cynamon z podłożem.
- Dodaj cynamon do mieszanki nasion.
- Jeśli rozmnażasz rośliny z liścia lub łodygi, posmaruj cynamonem miejsce cięcia zarówno na roślinie matecznej (przyspieszy gojenie), jak i na sadzonce (zabezpieczy przed pleśnią i grzybami, pobudzi ukorzenianie).
Kurkuma – antyseptyczna przyprawa na skaleczenia roślin
Kurkuma to cudowna przyprawa, bardzo zdrowa nie tylko dla nas, ale i dla roślin. Świetnie działa jako środek antyseptyczny – może być stosowana do leczenia ran roślin, zwłaszcza po pobraniu sadzonek. Uzupełnia również minerały w podłożu. Co zawiera kurkuma?
Najważniejszym i najbardziej cennym składnikiem kurkumy jest kurkumina (to ona odpowiada za silnie barwiący żółty kolor, poznaj inne naturalne barwniki).
- Kurkumina – główny składnik aktywny kurkumy, który ma silne właściwości przeciwzapalne, jest on również przeciwutleniaczem, który może chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami. Kurkumina to również naturalny pestycyd – środek przeciwko szkodnikom.
- Witaminy, w tym witaminę C, witaminę K i witaminę B6.
- Minerały, w tym potas, żelazo, magnez i cynk.
- Błonnik.
Jak stosować kurkumę do roślin?
- Na rany po cięciu roślin nałóż pastę z kurkumy (jedna część) i wody (dwie części). Zapobiegnie to zakażeniom bakteryjnym.
- Żeby wzbogacić, podłoże zmieszaj kurkumę z ziemią – jedna łyżeczka na średnią doniczkę.
Czarny pieprz – mrówki nie znoszą tej przyprawy!
Czarny pieprz to kolejna przyprawa do roślin – jest naturalnym środkiem odstraszającym mrówki. Może też uzupełnić niedobory żelaza w glebie.
Jak używać pieprzu?
- Kiedy przeniesiesz sadzonki do gruntu, rozsyp wokół nich zmielony czarny pieprz. Młode roślinki są łakomym kąskiem dla mrówek i innych szkodników, a ostra przyprawa zapewni im ochronę przed nimi.
- Możesz też do dołka w ziemi wsypać trochę pieprzu. Ale nie przesadzaj! Mała łyżeczka na jedną roślinę wystarczy!
Pieprz cayenne na mszyce, przędziorki i grzyby
Pieprz cayenne jest bronią w walce z mszycami i przędziorkami. Zapobiega też rozwojowi grzybów, dlatego warto dodać go do nasion.
Jak używać pieprzu cayenne?
- Jedna łyżeczka na dwa litry wody plus kilka kropel płynu do mycia naczyń to świetny środek na szkodniki. Spryskuj nimi rośliny rano lub wieczorem, kiedy nie są narażone na palące światło słoneczne.
- Przed wysianiem do gruntu, zmieszaj nasiona z pieprzem cayenne, przyprawa zwiększy ich żywotność.
Sproszkowany czosnek – uzupełnia siarkę w glebie
Czosnek zawiera śladowe ilości siarki, która wspomaga wzrost roślin, a jego zapach odstrasza szkodniki. Poza tym czosnek ma właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, przeciwdziała chorobom grzybowym. Przeczytaj więcej o właściwościach czosnku i jego łupin oraz o ich zastosowaniu w domu i ogrodzie – dużo informacji!
Jak używać czosnku do roślin?
- Zmieszaj zmielony czosnek z wodą – łyżeczka przyprawy na litr wody, dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń i tak przygotowaną mieszanką spryskuj rośliny.
- Dodaj czosnkowego proszku do podłoża, żeby uzupełnić siarkę – pół łyżeczki raz na miesiąc.
Gorczyca – ta przyprawa odstrasza szkodniki
Sproszkowana gorczyca odstrasza szkodniki! To jej podstawowy atut, ale ma jeszcze inny – zwiększa aktywność mikrobiologiczną w podłożu.
Jak używać gorczycy w uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych?
- Zmieloną gorczycę zmieszaj z wodą (jedna część przyprawy na dwie części wody) i taką mieszanką spryskaj liście. Pamiętaj jednak o tym, żeby robić to rano lub późnym wieczorem – gorczyca plus ostre światło słoneczne może doprowadzić do poparzenia liści.
- Możesz też rozsypać gorczycę wokół roślin.
Czytaj też:
Czy sól emska może zabić rośliny? To dobry nawóz, ale trzeba go stosować ostrożnie!Czytaj też:
Przez całą zimę zbieram łupiny z cebuli. Wiosną wykorzystam je w ogrodzie