Sadzenie ziół wśród warzyw ma wiele zalet. Związane jest to z allelopatią – zjawiskiem polegającym na wzajemnym oddziaływaniu biochemicznym roślin. Ale to nie wszystko – zioła odstraszają szkodniki, a przyciągają zapylacze. Najlepszym towarzystwem dla warzyw jest lawenda.
Dlaczego lawenda odstrasza szkodniki?
Lawenda wąskolistna wytwarza olejek eteryczny, w skład którego wchodzą m.in. octan linalolu, linalol i ocymen, które nie są tolerowane przez szkodniki roślin (a także kleszcze). Co ciekawe, ostrego zapachu lawendy nie lubią owady żerujące na warzywach i kwiatach, za to kochają go zapylacze – pszczoły, trzmiele itp. Podwójna korzyść!
Lawenda plus warzywa kapustowate – dobre zestawienie
Lawenda jest szczególnie dobrym towarzystwem dla roślin kapustowatych – kapusty głowiastej, kalafiora, brokuła i innych. Chroni je przed ich największymi wrogami – bielinkiem kapustnikiem, tantnisiem krzyżowiaczkiem i mszycami. Kwiaty lawendy przyciągają także drapieżne owady żywiące się szkodnikami.
Rośliny, które wzmacniają działanie lawendy
Lawenda ma w ogrodzie sprzymierzeńców – rośliny, które również odstraszają szkodniki. Warto sadzić je razem!
- Kocimiętka – aromatyczna kocimiętka posadzona na przemian z lawendą podwoi obronę przed szkodnikami. Ponadto kocimiętka jest dobrym środkiem odstraszającym koty.
- Nagietki – dzięki oszałamiającym kwiatom nagietki dodają urody, przyciągają zapylacze i odstraszają szkodniki! Pod ziemią działają jak pułapka założona na nicienie żerujące na korzeniach roślin. Lepiej żeby żywiły się nagietkami, niż miałyby niszczyć znacznie bardziej cenniejsze uprawy pomidorów, papryki i warzyw korzeniowych.
Warzywa, które poprawiają kondycję lawendy
Żeby nie było, że tylko lawenda służy innym roślinom – są też warzywa, które wpływają korzystnie na lawendę. To przede wszystkim rośliny strączkowe, np. wszystkie rodzaje fasoli. W dużym uproszczeniu – korzenie roślin strączkowych zmieniają azot pierwiastkowy w łatwo przyswajalny, który z kolei może posłużyć lawendzie, zwłaszcza młodej.
Czytaj też:
Olejki eteryczne na szkodniki roślin – naturalna ochrona w domu i ogrodzieCzytaj też:
7 ziół, które warto uprawiać w sąsiedztwie pomidorów. Odstraszą szkodniki, zwabią zapylacze