Oleander jest rośliną silnie toksyczną. Być może nie wszyscy o tym wiedzą i nie zachowują właściwej ostrożności podczas jej pielęgnacji. A rozwaga w kontakcie z oleandrem jest jak najbardziej wskazana, zwłaszcza gdy mieszkamy z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi. Zarówno dzieci, jak i nasi pupile mogą spożyć fragment rośliny, co z kolei spowoduje poważne zatrucie, a w niektórych wypadkach nawet śmierć. Na początku przypomnijmy kilka podstawowych informacji o oleandrach.
Oleander – co to za roślina
Oleander pospolity (Nerium oleander L.) to gatunek rośliny z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalii, w południowej Azji – prowincji Junnan w Chinach. Oleander to niewielkie drzewo lub krzew. Osiąga wysokość do 4 metrów. Ma proste, sztywne pędy i lancetowate, skórzaste liście o długości do 15 cm. Kwiaty są duże, zebrane w szczytowe kwiatostany, o różnych kolorach: białych, różowych, czerwonych i żółtych. Kwitnie od wiosny do jesieni. Oleandry można zimować.
Czy oleander jest trujący
Oleandry są piękne, ale i toksyczne. Trujące są wszystkie fragmenty roślin. Zawierają one glikozdy saponiny. Powodują one nudności, wymioty, biegunkę, a w skrajnych wypadkach nawet śmierć. Bardzo niebezpieczne są nasiona oleandrów, zawierają one największą ilość toksycznej substancji. Wystarczy chwila nieuwagi, by masze małe dziecko włożyło takie nasionko do buzi i nieszczęście gotowe.
Czytaj też:
Przypomina lilak lub dziki bez, lecz kwitnie aż do października. Poznajcie Budleję Davida
Jak bezpiecznie pielęgnować toksyczne oleandry?
Oleander najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach w przepuszczalnej i żyznej glebie. Nie jest mrozoodporny, za to dobrze znosi suszę. W sezonie oleandry należy zasilać domowymi odżywkami lub nawozami mineralnymi. Wówczas kwitną dłużej i obficiej. W Polsce oleandry uprawiamy w donicach i zimujemy w pomieszczeniach w temperaturze wynoszącej około 10 stopni Celsjusza. Najlepsza w tym celu jest weranda, ogród zimowy lub garaż z oknem.
Jako że oleandry są toksyczne, należy pielęgnować je ze szczególną ostrożnością – zawsze w rękawiczkach. Po dotknięciu tej rośliny należy zawsze umyć ręce. Unikajmy także palenia suchych części oleandrów – wraz z dymem będą uwalniały się toksyczne opary.
Czytaj też:
Te kwitnące krzewy kochają cień, wybrałam 5 najpiękniejszychCzytaj też:
Hebe, roślina zimozielona – uprawa, pielęgnacja, wymagania