W wielu językach Budleja Davida nazywane jest motylim krzewem, a to dlatego, że w nieprawdopodobny wprost sposób przyciąga motyle! W naturze występuje w Japonii i w Chinach, stamtąd właśnie przywieziony został do Europy, by stać się bardzo popularną rośliną dekoracyjną w ogrodach i parkach.
Charakterystyka Budlei Davida
To krzew liściasty, który bardzo szybko rośnie. Pochodzi z rodziny trędnikowatych i jest krzewem liściastym, który na zimę zrzuca liście (chociaż nie zawsze). Najbardziej charakterystycznym elementem tej rośliny są okazałe, fioletowe kwiatostany, które na pierwszy rzut oka przypominają kwiaty krzewu lilaka pospolitego.
W Polsce krzew ten jest rozgałęziony i osiąga wysokość do 4 metrów. Jego długie pędy rozchylają się na boki, a końce zwisają nisko pod ciężarem kwiatostanów. Całość wygląda naprawdę malowniczo!
Liście tego krzewu są jajowato-lancetowane w kolorze ciemno-zielonym, od spodniej strony owłosione. Gdy nadejdzie jesień, żółkną i opadają. Mniejsze liście osadzone na krótkich pędach często pozostają na nich aż do wiosny.
Kwiaty Budlei Davida są najczęściej fioletowe i jak już pisaliśmy, przypominają kwiaty lilaka pospolitego. Kwiaty Budlei mają jednak „pomarańczowe oczko” pośrodku. Pachną intensywnie i bardzo miło. Zebrane są w podłużne, kłosowate kwiatostany, które mają aż 60 centymetrów! Znajdziemy je na pędach jednorocznych. Słodki zapach przyciąga motyle, które zbierają z nich nektar.
Budleja Davida kwitnie od lipca do końca października. Młode krzewy zakwitają wcześniej niż starsze. Starsze natomiast kwitną dłużej. Właśnie to długie kwitnienie krzewu zapewniło mu taką popularność!
Warunki uprawy Budlei Davida
Budleja Davida nie sprawia problemów w uprawie. Najlepiej rośnie dla żyznych, przepuszczalnych glebach o pH obojętnym luz zasadowym. Powinniśmy zapewnić jej stanowisko słoneczne ciepłe. Na zachodzie i południu Polski może zimować bez zabezpieczania rośliny przed mrozami. W Polsce środkowej i wschodniej zdarza się, że Budleja przemarza. Nie stanowi to jednak przeciwskazania do jej uprawy. Po prostu każdej wiosny należy przyciąć wszystkie przemarznięte pędy tuż nad ziemią i zasilić roślinę nawozem azotowym. Krzew wystrzeli nowymi, silnymi pędami, na których jeszcze tego roku wykształcą się okazałe kwiatostany. Budleję spokojnie można uprawiać w zanieczyszczonym powietrzu miast.
Podczas braku opadów atmosferycznych Budleję należy podlewać, wówczas jej kwiaty rosną bujnie i długo kwitną. Po przekwitnięciu, kwiatostany krzewu ścinamy, a roślinę zasilamy nawozem bogatym w potas. Gdy nadejdą mrozy, nasady pędów skraca się i okrywa się liśćmi.
Jak sadzić Budleję?
Budleję sadzi się wiosną. Do sadzenia kupujemy roczne lub dwuletnie rośliny wraz z bryłą korzeniową, najlepiej w pojemniku. Latem glebę pod krzewem utrzymywać powinniśmy w czarnym ugorze, kilka razy w trakcie sezonu ją spulchniamy, by dotlenić korzenie. Możemy wyłożyć podłoże cienką warstwą torfu.
Budleję Davida możemy sadzić pojedynczo lub w grupach, zachowując pomiędzy krzewami duże odległości (nie mniej niż 2 metry).
Powinno się pamiętać, że jest to roślina silnie trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Trucizna znajduje się na liściach i nasionach krzewu. Zatrucie objawia się bólem głowy, wymiotami, biegunką.
Czytaj też:
Jak zrobić kompost na gorąco? Będzie gotowy w trzy tygodnie!Czytaj też:
Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Obalamy mity!