Zbieranie nasion z własnego ogrodu to wspaniała przygoda, do której bardzo was zachęcamy. Wspaniale jest obserwować rośliny, które samodzielnie wysialiśmy z pozyskanych własnoręcznie roślin. W wielu przypadkach ten sposób rozmnażania jest szybki i prosty, nie sprawia kłopotów.
Pozwól, by nasiona utworzyły nasiona
W większości przypadków tworzenie nasion przez kwitnące rośliny nie spotyka się z naszą aprobatą. Dlaczego? Ponieważ wytwarzanie nasion przez rośliny dzieje się kosztem rozwoju i wzrostu wegetatywnego. Roślina angażuje wszystkie swoje siły na ich wytworzenie, dlatego słabiej wówczas rośnie i kwitnie. Na dodatek w większości przypadków potomstwo większości odmian ogrodowych nie powtarza cech roślin matecznych z nasion. Niekiedy jednak takie zróżnicowanie jest jak najbardziej pożądane przez ogrodników i nie stanowi to żadnego problemu. Na przykład przy założeniach ogrodów naturalistycznych taki rozsiew nasion jest niezbędny do rozmnażania roślin na rabatach.
Czytaj też:
11 mało znanych roślin, które kwitną w sierpniu – poznaj je wszystkie
Kiedy najlepiej zbierać nasiona roślin kwitnących
Najlepszy czas na zbieranie nasion roślin kwitnących zależy oczywiście od gatunku. Najczęściej ma to miejsce pod koniec sezonu – w drugiej połowie sierpnia i we wrześniu, czyli wtedy, gdy są gotowe do uwolnienia nasion z torebek nasiennych. Poznamy, że tak jest po suchych i kruchych torebkach nasiennych. Nasiona zbieramy w słoneczny i suchy dzień, to ograniczy ryzyko gnicia i pojawienia się pleśni. Po zebraniu nasiona należy dobrze wysuszyć w przewiewnym miejscu. Przechowujemy je w suchym, chłodnym miejscu do wysiewu w kolejnym sezonie.
Czytaj też:
Jak zadbać o ogród pod koniec sierpnia? Sprawdź kalendarz ogrodnika
Jakie nasiona najłatwiej jest pozyskać?
Czasem zależy nam również na nasionach w celach hodowlanych. Podstawą dobrych wyników jest wysiew dojrzałych, dolnych do kiełkowania nasion. Własne nasiona będą dobrej jakości tylko wtedy, gdy zostaną zebrane z roślin, które są zdrowe i odpowiednio nawożone. Najłatwiej jest pozyskać nasiona z takich roślin jak: dzwonek skupiony, jeżówki, łubin, firletki, malwy, mikołajki, omiegi, orliki, rudbekie, ostróżki wyniosłe i słoneczniczek szorstki.
Czytaj też:
Przesadzamy iglaki. Najważniejszy jest termin – nie przegapCzytaj też:
W końcu pozbędziesz się ślimaków! Po tym oprysku znikną na dłużej