- Pysznogłówka, zwana również bergamotką
- Słonecznik ozdobny – nie tylko w kolorze żółtym
- Akant miękki – jego klasyczne liście były inspiracją dla antycznych motywów architektonicznych
- Języczka Przewalskiego najlepiej rośnie przy zbiornikach wodnych
- Przegorzan jest odporny na ślimaki
- Szałwia zielona ma śliczne liście podkwiatkowe
- Lobelia przylądkowa i olbrzymia
- Najoryginalniejszy jest zawilec hupeheński
- Rdest himalajski kwitnie na czerwono, biało lub różowo
- Dimorfoteka, mało znana jest ta, która kwitnie na różowo
- Kuklik szkarłatny jest najatrakcyjniejszy
Zajmiemy się dziś mało znanymi roślinami kwitnącymi w sierpniu. Wszystkie one polecili nam zaprzyjaźnieni działkowcy. W tym sezonie już zbyt późno, by je wysiać lub zasadzić, lecz warto rozważyć uprawę tych uroczych gatunków za rok. Dzięki nim wasz ogród będzie cudownie kolorowy także w drugiej połowie lata.
Dimorfoteka
Przegorzan
Lobelia
Języczka przewalskiego
Akant miękki
Słonecznik ozdobny
Kuklik
Pysznogłówka (bergamotka)
Zawilec chiński
Szałwia zielona
Rdest himalajski
Pysznogłówka, zwana również bergamotką
Pysznogłówka (Monarda), zwana również bergamotką, to wieloletnia roślina ozdobna, która zachwyca jaskrawymi, rurkowatymi kwiatami w odcieniach czerwieni, różu, fioletu i bieli. Dorasta do 60-120 cm wysokości, a jej kwiaty przyciągają pszczoły, motyle i kolibry. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby. Oprócz walorów ozdobnych, liście pysznogłówki są aromatyczne i wykorzystywane do produkcji herbat oraz w aromaterapii.
Czytaj też:
Będą kwitły jak szalone do przymrozków. Ja stosuje dwa proste triki
Słonecznik ozdobny – nie tylko w kolorze żółtym
Słonecznik ozdobny (Helianthus annuus) to jednoroczna roślina, która przyciąga uwagę dużymi, jaskrawymi kwiatami w odcieniach żółci, pomarańczu, czerwieni i brązu. Dorasta od 30 cm do nawet 3 metrów wysokości, w zależności od odmiany. Słonecznik preferuje stanowiska słoneczne oraz żyzne, dobrze przepuszczalne gleby. Jest łatwy w uprawie, a jego kwiaty, przypominające miniaturowe słońca, są idealne na rabaty, do ogrodów przydomowych oraz jako kwiat cięty do wazonów.
Akant miękki – jego klasyczne liście były inspiracją dla antycznych motywów architektonicznych
Akant miękki (Acanthus mollis) to wieloletnia roślina ozdobna, która charakteryzuje się dużymi, głęboko klapowanymi liśćmi o błyszczącej powierzchni i mięsistej strukturze. Wysokie pędy kwiatowe, osiągające do 1,5 metra, zdobione są fioletowo-białymi kwiatami w kształcie kłosów. Akant preferuje stanowiska półcieniste lub słoneczne oraz żyzne, dobrze przepuszczalne gleby. Jest doskonałym wyborem do ogrodów naturalistycznych.
Czytaj też:
Kwitnie aż do października i jest bardzo prosty w uprawie. Posadź już teraz!
Języczka Przewalskiego najlepiej rośnie przy zbiornikach wodnych
Języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii) to efektowna, wieloletnia roślina ogrodowa, ceniona za swoje charakterystyczne, głęboko powcinane, ciemnozielone liście i smukłe, wzniesione kwiatostany. Dorasta do 1,5 metra wysokości, a jej żółte kwiaty pojawiają się latem, dodając koloru cienistym zakątkom ogrodu. Języczka Przewalskiego preferuje wilgotne, żyzne gleby oraz stanowiska półcieniste. Jest idealna do obsadzania brzegów zbiorników wodnych i cienistych rabat, gdzie jej architektoniczna forma przyciąga wzrok.
Przegorzan jest odporny na ślimaki
Przegorzan(Echinops) to wyjątkowa, wieloletnia roślina ozdobna, znana z kulistych, niebiesko-srebrnych kwiatostanów, które kwitną latem. Jest odporna na suszę, dorasta do wysokości 1-1,5 metra, tworząc efektowne kępy sztywnych, rozgałęzionych łodyg. Jego kolczaste, srebrzyste liście dodają struktury ogrodowi, a kwiaty przyciągają pszczoły i motyle. Przegorzan najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, w przepuszczalnych, niezbyt żyznych glebach. Jest rośliną odporną na suszę, doskonałą do ogrodów naturalistycznych i rabat bylinowych.
Czytaj też:
Zniosą największy żar z nieba. Upały i susza im niestraszne
Szałwia zielona ma śliczne liście podkwiatkowe
Szałwia zielona, znana również jako Salvia viridis, to roślina z rodziny jasnotowatych, której cechą charakterystyczną są intensywnie zielone, często aromatyczne liście oraz kwiaty. Często uprawiana jest jako roślina ozdobna w ogrodach, dzięki swoim dekoracyjnym właściwościom i stosunkowo łatwej pielęgnacji. Jej drobne kwiaty nie są bardzo atrakcyjne, lecz kolorowe liście podkwiatkowe robią wrażenie.
Lobelia przylądkowa i olbrzymia
Lobelia to roślina ozdobna z rodziny dzwonkowatych, ceniona za swoje intensywne, niebieskie, fioletowe lub białe kwiaty. Wyróżnia się kompaktowym pokrojem i długim okresem kwitnienia, trwającym od wiosny do jesieni. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz gleby dobrze przepuszczalne. Idealna do wiszących koszy i rabat. Wymaga regularnego podlewania, ale nie toleruje nadmiaru wody. W cieplejszym klimacie może przetrwać zimę w gruncie.
Czytaj też:
Jesienna pielęgnacja rudbekii. Które rudbekie są wieloletnie?
Najoryginalniejszy jest zawilec hupeheński
Zawilec hupeheński (Anemone hupehensis), znany również jako zawilec japoński, to efektowna roślina ogrodowa z rodziny jaskrowatych. Pochodzi z Chin i Japonii, gdzie rośnie dziko w wilgotnych lasach i wzdłuż strumieni.
Cechuje się eleganckimi, półpełnymi lub pełnymi kwiatami w odcieniach różu, bieli lub czerwieni, które pojawiają się od sierpnia do października. Liście są złożone, zielone i nadają roślinie pełniejszy wygląd. Zawilec hupeheński preferuje stanowiska półcieniste do cienistych oraz gleby żyzne i wilgotne. Jest dość odporny na mróz, co sprawia, że jest popularnym wyborem do ogrodów przydomowych i ogrodów botanicznych.
Czytaj też:
Jest kapryśny, lecz warto poświęcić mu czas. Wypełni ogród zapachem wanilii
Rdest himalajski kwitnie na czerwono, biało lub różowo
Rdest himalajski (Fallopia baldschuanica), znany również jako rdest Baldschuan, to szybkorosnąca roślina pnąca z rodziny rdestowatych, pochodząca z rejonów Azji Centralnej. Charakteryzuje się długimi, zwisającymi pędami, które mogą osiągać nawet 5 metrów długości, oraz małymi, białymi lub różowymi kwiatami, które pojawiają się latem i wczesną jesienią. Rdest himalajski jest ceniony za swoje walory dekoracyjne, doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa lub do zasłaniania nieatrakcyjnych ścian i ogrodzeń. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych oraz gleby żyzne i dobrze przepuszczalne. Jest odporny na mróz, ale w zimniejszych klimatach może potrzebować osłony. Wymaga regularnego cięcia, aby utrzymać jego formę i kontrolować wzrost.
Dimorfoteka, mało znana jest ta, która kwitnie na różowo
Dimorfoteka (Dimorphotheca), znana także jako stokrotka afrykańska, to niska roślina jednoroczna lub wieloletnia, pochodząca z południowej Afryki. Osiąga wysokość od 20 do 40 cm, tworząc zwarte kępy o rozłożystym pokroju. Jej kwiaty, przypominające stokrotki, występują w intensywnych kolorach, takich jak biel, róż, pomarańcz, fiolet i żółć. Dimorfoteka kwitnie obficie od wiosny do jesieni, szczególnie w pełnym słońcu. Preferuje lekkie, przepuszczalne gleby i jest odporna na suszę, idealna do ogrodów skalnych, na rabaty oraz do uprawy w pojemnikach.
Czytaj też:
Tym bylinom żadna susza niestraszna – poznaj 25 najodporniejszych
Kuklik szkarłatny jest najatrakcyjniejszy
Kuklik (Geum) to wieloletnia roślina ozdobna z rodziny różowatych, spotykana zarówno w ogrodach, jak i dzikich miejscach. Osiąga wysokość od 30 do 60 cm, tworząc gęste kępy o wyprostowanych pędach. Kuklik kwitnie od późnej wiosny do lata, a jego kwiaty mają ciepłe odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni. Roślina ta jest łatwa w uprawie, preferuje słoneczne lub półcieniste stanowiska oraz wilgotne, dobrze przepuszczalne gleby. Kuklik jest idealny do naturalistycznych nasadzeń, rabat bylinowych i ogródków skalnych.
Czytaj też:
Nie tylko z pokrzywy. 9 ekologicznych gnojówek, na które nie wydasz ani groszaCzytaj też:
Te kwiaty kwitną aż do października. Triki ogrodników na ich pielęgnację