Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach zwłaszcza po deszczach. Żerują na naszych grządkach z uprawami, niszczą rabaty kwiatowe. Wygryzają nieestetyczne dziury w liściach warzyw i roślin ozdobnych, na przykład w hostach, które wprost uwielbiają.
Nie ma co owijać w bawełnę – ślimaki doprowadzają nas do rozpaczy. Chwytamy się coraz to nowych metod ich zwalczania. Już nam się wydaje, że pozbyliśmy się ich na dobre, a wystarczy, by spadł deszcz, a one znowu wypełzają na żer.
Domowe metody zwalczania ślimaków
Jest wiele domowych metod zwalczania ślimaków. Najpopularniejszy z nich to oczywiście ręczne ich zbieranie. O ile w przypadku ślimaków ze skorupkami jest całkiem dobra, to wzięcie do ręki ślimaka gołego jest aktem odwagi, przynajmniej dla mnie. Ślimaki zbieramy wcześnie rano lub po zachodzie słońca, gdy wypełzają ze swoich kryjówek. Najwięcej ich jest oczywiście zaraz po deszczu i w ocienionych zakątkach ogrodu. Czytaj też:
Pozbyłam się ślimaków na zawsze. Tani domowy oprysk
Moja znajoma stosuje trik z deską. Kładzie ją pomiędzy rabatami. Ślimaki kryją się pod nią w czasie słonecznych dni. Można także w jakimś oddalonym zakątku ogrodu rozłożyć obierki ziemniaków albo jabłek, które przyciągną większą liczbę ślimaków i ich zbieranie jest mniej pracochłonne. Oczywiście nie polecamy zabijania tych ślimaków, najlepiej po prostu litościwie wynieść je gdzieś do parku, na łąkę lub do lasu. Dlatego metoda topienia ślimaków w piwie (wkopujemy szklankę piwa w podłoże) również nie należy do moich ulubionych.
Rozsyp wokół roślin, a ślimaki nie podejdą
Dobrą metodą na trzymanie ślimaków z dala od naszych upraw jest rozsypywanie wokół roślin różnych rzeczy, które będą świetnymi barierami, przez które ślimaki nie przejdą. Mogą to być pogniecione skorupki jajek, fusy z kawy, mączka bazaltowa, czy też zwykła kuchenna sól (jednak z nią trzeba uważać, bo może być niebezpieczna dla roślin).
Rośliny odporne na ataki ślimaków
Ślimaki możemy zwalczać, lecz możemy też stosować wdzięczniejszą metodę. Radzimy sadzenie roślin, których ślimaki po prostu nie lubią. Są wśród nich bardzo ładne rośliny kwitnące. Można je sadzić pomiędzy innymi roślinami na rabatach lub obsadzać nimi grządki, na których uprawiamy warzywa. Do roślin tego typu należy między innymi pysznogłówka, czy lewizja.
Czytaj też:
Pięknie i długo kwitnie, lubi suszę, ślimaki do niej nie podchodzą. Czego chcieć więcej od rośliny?
Skuteczne opryski na ślimaki
Ja najbardziej lubię stosować naturalne opryski na ślimaki. Zależy mi, by były bezpieczne dla moich kotów i psa dlatego nigdy nie używam w ogrodzie śmiertelnie trujących niebieskich granulek.
Opryski na ślimaki można przygotować z różnych składników. Do najczęściej wykorzystywanych należą woda z octem woda z czosnkiem, cebulą i chili, oprysk z gnojówki z przywrotnika.
Czytaj też:
Naturalny oprysk na ślimaki w ogrodzie. Prosty przepis z popularnej rośliny
My dziś jednak zajmiemy się przygotowaniem innej gnojówki, z której oprysk skutecznie przegoni ślimaki z ogrodu. Zrobimy go z liści paproci.
Jak zrobić oprysk z paproci na ślimaki?
Liście paproci działają na ślimaki odstraszająco. Niektórzy działkowcy sadzą paprocie lub po prostu wykładają nimi ścieżki w ogrodzie (między rabatami kwiatowymi i grządkami z warzywami). Jednak liście paproci możemy wykorzystać też w inny sposób w walce ze ślimakami. Wystarczy, że zrobimy oprysk z liści paproci.
Aby przygotować gnojówkę z paproci (nerecznicy samczej) wystarczy wziąć kilogram liści i 10 litrów wody. Paproć siekamy, wrzucamy do plastikowego pojemnika, zalewamy wodą, przykrywamy przewiewną tkaniną i odstawiamy w zacieniony kąt ogrodu. Pilnujmy, by do gnojówki nie dobrały się dzieci lub zwierzęta, nie zapominajmy, że paproć ta jest trująca. Gdy gnojówka będzie już gotowa, całość odcedzamy, a płyn rozcieńczamy w proporcji 1:10. Oprysk stosujemy wczesnym rankiem lub wieczorem w miejscach, gdzie najczęściej żerują ślimaki. Oprysk powtarzamy po każdych opadach atmosferycznych.
Czytaj też:
Włochate liście tej rośliny odstraszają ślimaki, a kwiaty tworzą uroczą mgiełkęCzytaj też:
Prosty trik na ślimaki w ogrodzie. Wystarczy wybrać się na spacer do lasu