Nareszcie przyszła moda na drzewa w ogrodzie! Co prawda równo przycięte trawniki otoczone tujami wyglądają schludnie, ale są nudne. No i nie zapewniają bioróżnorodności. A gdzie jej nie ma, szybko pojawiają się problemy, np. inwazja ślimaków lub choroby, z którymi wyjałowione środowisko nie daje sobie rady.
Wiele osób argumentowało, że drzewa w ogrodzie to problem – zajmują dużo miejsca, zacieniają przestrzeń, zrzucają liście itp. Mamy dla Was rozwiązanie – grab „Fastigiata”! To drzewo urośnie wszędzie i w niemal każdych warunkach, jest odporne na choroby i szkodniki, a co więcej – nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji. Poza tym zajmuje mało miejsca, można je formować lub tworzyć z niego żywopłoty.
Jak wygląda grab „Fastigiata”?
Grab „Fastigiata” znany również jako grab pospolity, to elegancka, kolumnowa odmiana drzewa, które osiąga wysokość do 10-15 metrów (przyrost roczny wynosi około 20-40 cm). Charakteryzuje się wąską, smukłą sylwetką, z gałęziami rosnącymi pionowo w górę (zajmuje mało miejsca i nie zaciemnia ogrodu). Jego liście są ciemnozielone, owalne i drobno ząbkowane na brzegach, jesienią przebarwiają się na złocisto-żółty kolor – ogród będzie piękny o każdej porze roku. Kora drzewa jest gładka, szara, z czasem lekko pęka. Grab „Fastigiata” doskonale sprawdza się jako soliter, a także w szpalerach czy żywopłotach, dzięki zwartej, wzniesionej formie.
Czytaj też:
Sekator czy kosiarka? Bezpieczne przycinanie żywopłotu laurowiśni
Kiedy sadzić w ogrodzie grab „Fastigiata”?
Grab pospolity „Fastigiata”, znany z kolumnowego pokroju, najlepiej sadzić wczesną jesienią, od września do października. W tym okresie gleba jest jeszcze ciepła, co sprzyja ukorzenieniu się drzewa przed zimą. Sadzenie jesienią pozwala na lepsze przystosowanie się rośliny do warunków, co zwiększa jej szanse na zdrowy wzrost wiosną. Można go też sadzić wczesną wiosną, tuż po rozmarznięciu gleby, ale przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu pędów, ale ten termin daje mniejsze szanse na sukces.
Jakie wymagania ma grab?
Grab „Fastigiata” ma umiarkowane wymagania glebowe i uprawowe. Co prawda najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie o umiarkowanej wilgotności, ale doskonale poradzi sobie też na podłożu piaszczystym lub gliniastym. Warto jedynie unikać miejsc podmokłych, gdzie może wystąpić ryzyko gnicia korzeni. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, ale pełny cień go nie zabije – po prostu będzie rósł nieco wolnej.
Zasadniczo grab „Fastigiata” nie wymaga specjalnego podlewania, chyba że upały trwają długo i ekstremalnie wysuszają podłoże. Większą uwagę – jak w przypadku innych roślin – należy poświęcić młodym drzewkom, zwłaszcza wkrótce po posadzeniu.
Czy grab „Fastigiata” wymaga przycinania?
To zależy, co chcesz osiągnąć. Drzewo poradzi sobie bez cięcia, jeśli jednak zależy Ci na nadaniu mu określonego kształtu, śmiało możesz przycinać, grab doskonale to znosi i świetnie się poddaje formowaniu. Regularne przycinanie pomaga utrzymać zwartą, kolumnową formę i stymuluje gęstsze rozgałęzienia, co jest szczególnie ważne, jeśli chcemy stworzyć żywopłot. Najlepszym czasem na przycinanie jest wczesna wiosna lub późne lato, tuż po zakończeniu okresu wzrostu. Przeczytaj o ostatnim cięciu w sezonie żywopłotów liściastych.
Czytaj też:
Rośnie szybciej niż tuje, skutecznie osłoni nas przed sąsiadami lub ruchliwą ulicąCzytaj też:
Jak odmłodzić stare tuje? Pomóc może radykalne cięcie!
–