Hortensje to bez wątpienia jedna z najbardziej dekoracyjnych krzewów kwitnących. Zdobią nasze ogrody od czerwca aż do późnej jesieni, a czasem nawet zimą, gdy ich zaschnięte kwiatostany uroczo urozmaicają smutny krajobraz.
Zajmiemy się dziś sposobem nawożenia hortensji, który jest mało znany, a który w sam raz nadaje się na jesienną porę. Polubią i docenią go zwłaszcza ci wszyscy, którzy mają w swoim ogrodzie także i jabłonie.
Praktyczne zastosowanie jabłek, które pospadały z drzew
Jeśli na działce lub w ogrodzie macie mały sad, kilka jabłonek, to doskonale wiecie, jak uciążliwe jest zbieranie jabłek. Oczywiście część z nich nadaje się do spożycia lub przetworzenia, ale... No waśnie, co zrobić z tymi, które spadły z drzewa, poobijały się, są robaczywe lub zaczęły podgniwać. Nic tylko wrzucić na kompost lub wyrzucić. Metoda nawożenia hortensji, o której dziś napiszemy, w praktyczny sposób wykorzystuje te nienadające się do spożycia jabłka, potoczne zwane „spadami”.
Wykorzystaj spady jabłek do nawożenia hortensji – za rok zakwitną jak nigdy
Poniżej przedstawimy prosty sposób do nawożenia hortensji, do którego możecie wykorzystać spady jabłek. Dzięki niemu wasze krzewy rozkwitną w kolejnym sezonie pięknie i bujnie jak nigdy dotąd. Do tego metoda wykorzystująca spady jabłek do nawożenia roślin jest jak najbardziej w duchu „zero waste”, czyli jest w pełni ekologiczna i absolutnie nic nie kosztuje.
Czytaj też:
Kompost bez wysiłku – metoda, którą z miejsca pokochałam!
Nawóz z jabłek do hortensji – hit ogrodników
By przygotować nawóz ze spadów jabłek do hortensji, powinniśmy zebrać 3 kilogramy owoców i je rozdrobnić. Następnie zalewamy je litrem deszczówki lub odstanej wody. Odstawiamy całość na dwie doby. W tym czasie wykopujemy wokół hortensji rowki. Nie muszą być głębokie – wystarczy około 20-25 cm. Przygotowaną mieszankę umieszczamy w nich i lekko przysypujemy glebą.
Ten sposób odżywiania hortensji możemy stosować od września aż do listopada. Dzięki metodzie kompostowania bezpośrednieg, hortensje za rok zakwitną pięknie i bujnie, jak nigdy.
Czytaj też:
Nie jeden krzew, lecz całe ich mnóstwo. Rozmnażamy hortensje ogrodoweCzytaj też:
Sprawdzony sposób na zielone kwiaty hortensji. Co robić, by zachowały kolor