W dobrze zaprojektowanym, czy też przemyślanym ogrodzie warto posadzić nie tylko rośliny, które atrakcyjnie prezentują się w sezonie, lecz także rośliny zimozielone, które zachowują liście przez cały rok. To dzięki nim nasz ogród będzie prezentował się atrakcyjnie także zimą
Choć wiele z nich to iglaki, istnieje również szeroki wybór zimozielonych roślin liściastych, które nie tylko dodają zielonego akcentu w chłodniejszych miesiącach, ale także pięknie kwitną wiosną, a jesienią ślicznie owocują. Doskonałym uzupełnieniem będą byliny, które utrzymują zieloną barwę przez cały rok. Sprawdź nasze propozycje drzew, krzewów i bylin, które warto posadzić, by ogród był pełen życia przez cały sezon!
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii)
Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)
Ognik (Pyracantha)
Irga (Cotoneaster)
Ostrokrzew (Ilex)
Ostrokrzew kolczasty
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium)
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)
Laurowiśnia
Różanecznik (Rhododendron)
Pieris japoński (Pieris japonica)
Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)
Runianka japońska Pachysandra terminalis
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum)
Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia)
Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata)
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Zimozielone krzewy liściaste
Poniżej znajdziecie gatunki liściastych krzewów, które pozostaną zielone również zimą. To popularne krzewy, które bez problemu znajdziemy na polskich działkach i w przydomowych ogrodach oraz ogródkach.
Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – krzew o drobnych, ciemnozielonych liściach, idealny do formowania żywopłotów i zimozielonych rzeźb. Kiedyś szalenie lubiany, dziś traci na popularności ze względu na plagę ćmy bukszpanowej.
Ostrokrzew (Ilex) – krzew o błyszczących liściach, doskonała alternatywa dla bukszpanu, często stosowany w formowanych żywopłotach. Jego czerwone jagody nadają uroku zimowym ogrodom.
Irga (Cotoneaster) – to doskonała roślina zimozielona do ogrodu, która świetnie sprawdza się jako krzew okrywowy lub formowany żywopłot. Jest ceniona za swoje drobne, skórzaste liście, które pozostają zielone przez cały rok, a także za wyjątkowe, czerwone lub pomarańczowe owoce, które pojawiają się jesienią i mogą utrzymywać się przez zimę, stanowiąc dodatkową ozdobę ogrodu. Irga to roślina mało wymagająca, dobrze rośnie w pełnym słońcu i półcieniu, odporna na mrozy oraz okresowe susze, co czyni ją wyjątkowo wszechstronnym wyborem do zimowego ogrodu.
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) – roślina o ząbkowanych, skórzastych liściach, które zimą nabierają purpurowego odcienia. Kwitnie żółtymi kwiatami wczesną wiosną. Na pierwszy rzut oka przypomina ostrokrzew. Mahonie to krzewy męskie i żeńskie. Trzeba pamiętać o tym podczas sadzenia.
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) to zimozielony krzew, który świetnie sprawdza się w ogrodach, szczególnie jako żywopłot lub roślina strukturalna. Charakteryzuje się dużymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi, które zachowują swój kolor przez cały rok, nadając ogrodowi elegancki wygląd.
Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) – niskie, zimozielone krzewy o zróżnicowanych odmianach, które mogą mieć liście zielone lub pstre, z żółtym lub białym obrzeżeniem.
Czytaj też:
Długo kwitnie, jest zimozielona i prosta w uprawie – czego chcieć więcej od rośliny?
Różanecznik (Rhododendron) – duże, zimozielone krzewy o błyszczących, ciemnozielonych liściach, które kwitną obficie wiosną. Idealne na stanowiska cieniste. Rododendrony lubią kwaśne podłoże.
Pieris japoński (Pieris japonica) – to zimozielony krzew o dekoracyjnych liściach i efektownych kwiatostanach, który dodaje uroku ogrodowi przez cały rok. Pochodzi z Japonii, Korei i Tajwanu, gdzie jest ceniony za swoje walory ozdobne. Dzięki zróżnicowanym odmianom oraz zdolności do zmiany koloru liści, pieris jest częstym wyborem na rabaty, ogrody orientalne czy wrzosowiska.
Ognik (Pyracantha) to doskonały wybór do ogrodów, gdzie sprawdzi się jako roślina żywopłotowa, a także jako element ozdobny na rabatach. Dzięki dekoracyjnym owocom i zimozielonym liściom dodaje uroku przestrzeni przez cały rok, szczególnie w okresie zimowym. Może być też sadzony przy murach i ogrodzeniach, tworząc barierę ochronną dzięki swoim kolcom. To doskonały wybór do ogrodów, gdzie sprawdzi się jako roślina żywopłotowa, a także jako element ozdobny na rabatach. Dzięki dekoracyjnym owocom i zimozielonym liściom dodaje uroku przestrzeni przez cały rok, szczególnie w okresie zimowym. Może być też sadzony przy murach i ogrodzeniach, tworząc barierę ochronną dzięki swoim kolcom.
Czytaj też:
Ognik szkarłatny. Ozdobny krzew, którego liście mają właściwości lecznicze
Zimozielone byliny, które zdobią ogród również zimą
Największą popularnością w Polsce cieszą się zimozielone krzewy, lecz nie możemy zapominać też o bylinach, które pozostają zielone także zimą. Wystarczy wymienić tylko:
Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – niska bylina, doskonała jako roślina okrywowa. Ma ciemnozielone, błyszczące liście, które pięknie i malowniczo kontrastują z zimową scenerią.
Barwinek pospolity (Vinca minor) – niska bylina o drobnych, zimozielonych liściach, która jest doskonałą rośliną okrywową; wiosną obsypuje się niebieskimi kwiatami.
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) – niska bylina o zimozielonych, sercowatych liściach, idealna do cienia, tworzy gęste dywany i świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa.
Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) – bylina o dużych, mięsistych liściach, które zimą mogą przybrać purpurowy kolor. Wiosną kwitnie na różowo.
Miodunka pstra (Pulmonaria saccharata) – roślina o zielonych liściach pokrytych srebrzystymi plamkami. Kwitnie wczesną wiosną na różowo lub niebiesko.
Bluszcz – niezawodne zimozielone pnącze
Bluszcz pospolity (Hedera helix) to popularne pnącze zimozielone, które sprawdza się w ogrodzie jako roślina okrywowa i dekoracyjna. Dzięki zdolności przyczepiania się do powierzchni, bluszcz świetnie nadaje się do pokrywania murów, pni drzew i ogrodzeń, a jego liście pozostają zielone przez cały rok, co dodaje ogrodowi naturalnego uroku nawet zimą.
Czytaj też:
Rośliny pnące, pnącza zimozielone. Twój ogród będzie piękny także zimą
Bluszcz jest pnączem, które wspina się po podporach za pomocą korzeni przybyszowych. Może osiągać wysokość nawet do 20-30 metrów, co czyni go doskonałym wyborem do pionowych powierzchni. Ma skórzaste, ciemnozielone liście z jasnymi żyłkami, które nadają mu elegancki wygląd. Liście są głęboko klapowane i przybierają różne kształty zależnie od fazy wzrostu.
Czytaj też:
Berberys Thunberga – uprawa, pielęgnacja, popularne odmianyCzytaj też:
Hebe, roślina zimozielona – uprawa, pielęgnacja, wymagania