Żelazko należy czyścić raz na miesiąc, jeśli jest używane często i raz na pół roku, jeśli korzysta się z niego okazjonalnie. Minerały z twardej wody, drobiny włókien, zabrudzenia organiczne i kurz pod wpływem wysokich temperatur „produkują” ciemną maź, powodują przypalenia. Lepiej temu zapobiegać i regularnie czyścić żelazko. Podajemy domowe sposoby, sprawdzone przez nasze babki, ale pamiętajcie, żeby przedtem dokładnie przeczytać zalecenia producenta sprzętu.
Jak wyczyścić żelazko, używając gazety i soli?
Ten sposób stosowała moja babcia, jest bardzo skuteczny. Wystarczy nastawić żelazko na średnie grzanie. Gazetę (drukowaną na zwykłym papierze, nie lśniącym) posypać solą i „uprasować” ją, wykonując koliste ruchy. Następnie wyłączyć żelazko z sieci, poczekać aż przestygnie i wilgotną ściereczką zebrać brud i sól ze stopy żelazka.
Jak wyczyścić żelazko octem?
Są dwa sposoby na czyszczenie żelazka z użyciem białego octu:
- Namocz czysty ręcznik octem, połóż na nim żelazko i zostaw na pół godziny. Po tym czasie wytrzyj stopę żelazka wilgotną ściereczką. To dobry sposób na regularne czyszczenie prewencyjne, sprawdza się też w przypadku drobnych zabrudzeń wynikających z twardej wody w żelazku.
- Przypalenia można usunąć, przecierając stopę żelazka ściereczką zwilżoną w occie. Na koniec należy usunąć resztki brudu i octu szmatką zamoczoną w wodzie.
Jak czyścić żelazko sodą oczyszczoną?
Żelazko łatwo też wyczyścić pastą z sody oczyszczonej i wody (pół na pół). Nanosi się ją na stopę żelazka, uważając, żeby nie dostała się do otworków, przez które wydobywa się para. Po kilku minutach należy wyszorować żelazko starą szczoteczką do zębów, a resztki sody zebrać lekko wilgotną ściereczką.
Pasta do zębów wyczyści spaleniznę na żelazku
Używaj białej pasty do zębów, najlepsza do czyszczenia żelazka jest pasta dla palaczy. Nałóż ją na stopę żelazka za pomocą wacika kosmetycznego lub starej szczoteczki do zębów, pocierając przypalone miejsca. Następnie wytrzyj wilgotną ściereczką.
Staraj się, by pasta nie dostała się do otworów wentylacyjnych. Jeśli jednak tak się stanie, ustaw żelazko na parę, postaw je w pionie, a po nagrzaniu przyciśnij i przytrzymaj przycisk uwalniania pary.
Tabletka paracetamolu do czyszczenia żelazka
Rozgnieć tabletkę paracetamolu na proszek, rozsyp go na papierze i przetrzyj mocno nagrzanym żelazkiem, następnie „uprasuj” wilgotny ręcznik, żeby usunąć resztki. W przypadku większych miejscowych zabrudzeń można tabletkę wetrzeć w żelazko ręcznie, ale uwaga – musi być naprawdę gorące, dlatego trzeba używać rękawic chroniących przed wysokimi temperaturami.
Magiczna gąbka poradzi sobie z przypalonym żelazkiem
Odkąd pojawiły się magiczne gąbki, trudne domowe porządki przestały być kłopotem. Lekko zwilżona magiczna gąbka usunie przypalony brud, ale trzeba uważać. Choć wygląda na delikatną, magiczna gąbka jest materiałem silnie ścierającym, dlatego nie należy jej używać do powierzchni z powłoką, którą mogłaby uszkodzić, np. teflonową lub ceramiczną. Czytaj też:
Prasowanie ręczników – czy i kiedy ma sens?Czytaj też:
Resztki kleju po naklejce lub taśmie usuniesz na kilka sposobów. Poznaj skuteczne metody