Kule do czyszczenia toalet to ekologiczny zamiennik żrącej chemii, przynajmniej na co dzień – nie jestem ekologicznym radykałem i co jakiś czas używam mocnego środka. Ale coraz bardziej doceniam przepisy na domowe preparaty do sprzątania. Przepis na kule znalazłam niedawno i od razu wypróbowałam. Za pierwszym razem wyszły trochę nieforemne, więc się nie pochwalę, ale działały super! Co wchodzi w ich skład? Soda oczyszczona, która ma właściwości czyszczące, antybakteryjne i niweluje zapachy, kwas cytrynowy niezbędny do musowania, skrobia kukurydziana jako „klej” i pięknie pachnące olejki eteryczne, które – co ważne – mają właściwości antyseptyczne.
Ekologiczny środek do czyszczenia WC – składniki na cztery kule
Składniki do sporządzenia kulek czyszczących do toalety są w każdym domu, a jeśli nie – bez problemu można je zdobyć, choćby w najbliższym sklepie spożywczym i aptece. Ja jednak kupuję je w większych opakowaniach, bo wkręciłam się w przygotowywanie domowych środków czystości i jest to po prostu bardziej opłacalne, a przy tym zdecydowanie wygodniejsze. Dla przykładu – litrowe opakowanie kwasu cytrynowego kosztuje w sklepie internetowym około 20 zł, maleńkie opakowanie (22 g) kwasku cytrynowego – to ta sama substancja, różni się nazwą zwyczajową – w osiedlowym sklepie ma cenę 2 zł. Niby niewiele, ale kiedy składniki mierzy się szklankami, to różnica jest już odczuwalna.
Do sporządzenia kulek czyszczących do toalety potrzeba:
- Pół szklanki sody sody oczyszczonej.
- Pół szklanki kwasu cytrynowego.
- Pół szklanki skrobi kukurydzianej.
- Woda destylowana lub woda przegotowana i ostudzona w butelce ze spryskiwaczem.
- 12 kropli olejku eukaliptusowego.
- 12 kropli olejku rozmarynowego.
- 12 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego (lub cytrynowego).
- 12 kropli olejku cytrynowego.
Oprócz tego: duża miska, duży zamykany słoik i silikonowe foremki. Są specjalne do formowania kul, ale jeśli idealny kształt nie jest priorytetem, można użyć foremek do pieczenia babeczek lub osłonek z impregnowanego papieru.
Jak zrobić kule do czyszczenia toalety?
W dużej misce wymieszaj wszystkie składniki (oprócz wody), co jakiś czas spryskując je wodą, ale nie za dużo na raz. Pracuj, aż mieszanina osiągnie konsystencję wilgotnego piasku, który skleja się po ściśnięciu. Należy uważać, aby nie przesadzić z polewaniem wodą, bo mieszanina może zacząć musować i kruszyć się.
Przełóż mieszaninę do foremek i zostaw na całą noc, następnego dnia wyjmij i odłóż na dwa dni do całkowitego wyschnięcia (byle nie bezpośrednio na słońcu). Można też uformować kule ręcznie. Kulki do czyszczenia toalet należy przechowywać w zamykanym szczelnie słoju, oznaczając go odpowiednią etykietą.
Kule do czyszczenia toalet – jak ich używać?
Nie bez powodu po angielsku nazywa się takie kule bombami – po wrzuceniu do toalety zaczynają syczeć i pienić się. Kiedy kula się rozpuści, przetrzyj misę WC szczotką, po czym spłucz. Kule usuwają brzydkie zapachy i pomagają w codziennym utrzymaniu porządku.
Czytaj też:
Robię sama proszek do prania. Jest tani, skuteczny i ekologicznyCzytaj też:
Nie wyrzucaj skórek z cytryny. Dowiedz się, do czego ich użyć!