Toaleta nie jest koszem na śmieci, choć wielu osobom może się tak wydawać. Wrzucanie do niej nieodpowiednich rzeczy to jeden z głównych powodów zatkanych rur, awarii kanalizacji i kosztownych napraw. Oto lista 7 rzeczy, których pod żadnym pozorem nie powinno się spłukiwać w toalecie.
Chusteczki nawilżane dla niemowląt i wilgotny papier toaletowy
Choć wiele chusteczek nawilżonych i tzw. mokry papier toaletowy mają oznaczenie, że nadają się do spłukiwania, eksperci ostrzegają, że nie rozkładają się tak jak zwykły papier toaletowy. Zawierają włókna syntetyczne lub półsyntetyczne, takie jak wiskoza, które mogą tworzyć trudne do usunięcia zatory w rurach. To samo dotyczy nawilżanych chusteczek do sprzątania – wykonane są z poliestru, polipropylenu, bawełny lub wiskozy – nie z papieru. Hydraulicy zgodnie mówią, że tego rodzaju materiały są najczęstszym powodem zatykania się kanalizacji.
Produkty higieniczne i podpaski
Tampony, podpaski, wkładki higieniczne itp. są zaprojektowane tak, by wchłaniać płyny i pęcznieć. Po spłukaniu mogą szybko zatkać rury, szczególnie w starszych instalacjach kanalizacyjnych. Do WC nie wolno też wrzucać tekturowych aplikatorów do tamponów. Przeczytaj też: Odetkaj toaletę w 30 minut! Użyj dwóch składników z kuchni.
Ręczniki papierowe i gruby papier toaletowy
Papier toaletowy został zaprojektowany tak, by szybko rozpadał się w wodzie. Jednak grube, wielowarstwowe wersje mogą się dłużej rozkładać, powodując zatory. Jeszcze gorzej jest z ręcznikami papierowymi, które są znacznie bardziej odporne na rozpuszczanie w wodzie.
Prezerwatywy
Większość prezerwatyw wykonana jest z lateksu lub poliuretanu, czyli materiałów, które nie rozkładają się w wodzie. Po spłukaniu prezerwatywy mogą zaczepiać się w kanalizacji i prowadzić do poważnych zatorów. Zobacz także: 7 miejsc i rzeczy w domu, które są brudniejsze od toalety. Zgroza!
Waciki, patyczki higieniczne i nici dentystyczne
Waciki kosmetyczne i patyczki higieniczne nie rozpuszczają się w wodzie, a nici dentystyczne mogą owijać się wokół innych odpadów w rurach, tworzyć sploty i utrudniać przepływ wody! To samo dotyczy maseczek w płachcie itp.
Oleje i resztki jedzenia
Niektórzy myślą, że olej spożywczy czy resztki jedzenia można po prostu spłukać w toalecie. Nic bardziej mylnego! Tłuszcze i oleje twardnieją w zimnej wodzie, tworząc trudne do usunięcia osady. Zobacz też: Dodaję do wody i czyszczę słuchawkę prysznicową. Po kamieniu nie ma śladu, lśni jak nowa!
Małe przedmioty i zabawki
Hydraulicy regularnie znajdują w kanalizacji zabawki, pierścionki, szczoteczki do zębów czy monety. Większość z nich wpada do toalety przez przypadek, dlatego warto uważać, co znajduje się w jej pobliżu. A jeśli już wpadną do WC, nie wolno ich spłukiwać! Choć to nieprzyjemne, należy założyć grube rękawiczki gumowe i po prostu je wyjąć.
Czytaj też:
Zatkany odpływ? 8 domowych sposobów, które naprawdę działają!Czytaj też:
Domowe środki czystości do łazienki – 11 ekologicznych przepisów, które działają!