Jeśli widzisz białe plamy na liściach, łodygach, a nawet na pąkach swoich roślin, najprawdopodobniej zaatakowała je powszechnie występująca choroba grzybowa – mączniak prawdziwy.
Chociaż istnieją chemiczne środki zwalczające mączniaka prawdziwego, to na domowe potrzeby lepiej skorzystać z ekologicznych metod. Należy przestrzegać kilku zasad zdrowej uprawy roślin, a w razie potrzeby zastosować domowy oprysk, na który przepis podajemy poniżej.
Ów domowy preparat nie sprawi, że mączniak prawdziwy zniknie z zainfekowanych części rośliny jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale dzięki niemu inne części rośliny nie zostaną zarażone. Przed grzybem uchronimy również sąsiednie kwiatki doniczkowe w domowej uprawie lub te uprawiane w ogrodzie.
Co to jest mączniak prawdziwy?
Mączniak prawdziwy może być wywoływany przez wiele różnych gatunków grzybów. Na szczęście jest bardzo łatwy do zidentyfikowania, ponieważ jego objawami są białe lub szare plamy na liściach, łodygach, kwiatach, a nawet owocach roślin. Zaczyna się od ataku choroby na dolne liście i łodygi. Gdy nie podejmiemy żadnych działań, grzyb rozprzestrzeni się na całą roślinę, a biały nalot pokryje ją w całości. Zaatakowane liście zaczynają od spodu brunatnieć i zwijać się, a następnie opadają. Łodygi w miejscu nalotu zamierają, a pąki nie rozwijają się.
Mączniak prawdziwy najlepiej rozwija się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Często pojawia się późną wiosną i wczesnym latem, chociaż w mieszkaniach nie znasz dnia ani godziny. Podczas gdy łagodny przypadek mączniaka prawdziwego zwykle nie jest dla rośliny śmiertelny, to ciężka infekcja może bezpowrotnie zniszczyć roślinę. Zarodniki mączniaka prawdziwego przenoszone są przez wiatr i mogą przetrwać zimę w szczątkach roślinnych lub stertach kompostu.
Pamiętaj, aby pozbyć się zainfekowanych roślin i liści, aby zapobiec przyszłym epidemiom. Kiedyś chore części roślin można było po prostu palić. Teraz palenie ognisk na działkach jest zabronione. Wyrzućmy je więc do odpadów bio.
Domowy oprysk na mączniaka prawdziwego – prosty przepis
W czystym naczyniu wymieszaj ok. 4 litry wody z łyżką sody oczyszczonej i połową łyżeczki ekologicznego płynu do mycia naczyń. Wymieszaj składniki i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Taką mieszanką spryskuj rośliny raz w tygodniu, najlepiej w pochmurny (lecz nie deszczowy) dzień. Rada ta dotyczy roślin uprawianych na świeżym powietrzu. Jeśli spadnie deszcz – oprysk trzeba będzie powtórzyć. Natomiast w przypadku roślin domowych, ważne jest, by nie były one wystawione na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. W zwalczaniu mączniaka prawdziwego skuteczne są także inne opryski, na przykład z gnojówek.
Jak zapobiegać pojawieniu się mączniaka prawdziwego?
Dobre praktyki w dużym stopniu przyczyniają się do zapobiegania pojawianiu się mączniaka prawdziwego. Przede wszystkim wybieraj rośliny mniej podatne na mączniaka prawdziwego. Poszukaj nasion lub roślin reklamowanych jako odporne na mączniaka prawdziwego (malwy i floksy to dwie rośliny ozdobne, które mogą być dostępne w odmianach odpornych na mączniaka prawdziwego). Choroba ta bardzo często atakuje róże. A z roślin doniczkowych, wyjątkowo upodobał sobie na przykład fiołka afrykańskiego.
Rośliny, które zapadają na mączniaka prawdziwego sadź tak, by pozostawić pomiędzy nimi odległość, która zagwarantuje odpowiedni przewiew. Im więcej miejsca między roślinami, tym lepsza cyrkulacja powietrza i mniejsze prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby. Gęste, krzaczaste rośliny, takie jak bez (o którym wiadomo, że jest podatny na mączniaka prawdziwego), można przerzedzić, aby poprawić cyrkulację powietrza i zminimalizować problemy z grzybem.
Natychmiast po pojawieniu się nalotu, pozbądź się chorych liści i łodyg roślin. Nie kompostuj ich, ponieważ zarodniki grzybów mogą przetrwać dość długo. Nie dopuść także do zimowania zarażonych roślin w ogrodzie, ponieważ wiosną, gdy zaczną rosnąć, młode rośliny natychmiast zostaną zainfekowane.
Czytaj też:
Wrotycz pospolity w ogrodzie. Zastosowanie i sposoby przyrządzenia preparatów do podlewania i opryskówCzytaj też:
Twoje róże zaatakowały choroby lub szkodniki? Zidentyfikuj wroga i rozpocznij kontrofensywę