Zamiokulkas zamiolistny może przeżyć bez wody bardzo długo, nawet po miesiącu bez podlewania nic mu się nie stanie, ponieważ zapasy wilgoci magazynuje w liściach i łodygach. Natomiast przelanie jest dla niego zabójcze. Zamiokulkas wytwarza krótkie i grube kłącze, czasem mylone z bulwą, z którego wyrastają liczne korzenie. Wszystkie podziemne części zamiokulkasa szybko i gwałtownie reagują na nadmiar wilgoci – zaczynają gnić. Wtedy zielone części żółkną, a cała roślina pokłada się.
Jak sprawdzić, czy zamiokulkas gnije?
Rozłóż gazetę na stole i ostrożnie wyjmij zamiokulkasa z doniczki. Jeśli bryła korzeniowa śmierdzi pleśnią, korzenie wzięciu ich w palce rozsmarowują się jak masło, a kłącze jest gąbczaste – sprawa jest przegrana. Jeżeli zgniły tylko korzenie, a kłącze jest w większości twarde, można podjąć próbę reanimacji.
Jak ratować gnijącego zamioculcasa?
Najważniejsze jest osuszenie bryły korzeniowej i usunięcie tyle mokrej ziemi, ile się tylko da.
- Z bryły korzeniowej delikatnie wytrzepujemy mokrą ziemię, pomagając sobie palcami.
- Usuwamy zgniłe korzenie, jeśli trzeba to wszystkie – byle kłącze zostało, jest szansa, że ponownie się ukorzeni.
- Kłącze można wymoczyć w środku grzybobójczym (postępując zgodnie z zaleceniami na etykiecie).
- Teraz czas na suszenie bryły korzeniowej. Tego procesu nie wolno przyśpieszać, na przykład kładą roślinę na słońcu czy w przegrzanym pomieszczeniu. Można najwyżej odsączyć nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym, po czym umieścić zamiokulkasa w przewiewnym miejscu, najlepiej w cieniu.
Przesadzanie przelanego zamiokulkasa
Kiedy bryła korzeniowa przeschnie (najczęściej po dwóch lub trzech dniach), należy zamiokulkasa posadzić do świeżej i suchej ziemi. Doniczka powinna być mniejsza od poprzedniej i dobrze zdezynfekowana – choroby grzybowe przenoszą się często z rośliny na roślinę właśnie na używanych donicach.
Po przesadzeniu zamiokulkasa nie wolno podlewać przez co najmniej tydzień! Niektórzy specjaliści zalecają, żeby zostawić go bez wody nawet na cztery tygodnie, dając mu czas na regenerację. A potem podlewać bardzo niewiele i często opróżniać podstawkę. Uwaga! W czasie rekonwalescencji zamiokulkasa nie należy wspomagać nawozami – każde nawożenie będzie dla niego zbyt silne, a to prowadzi zarówno do gnicia liści, jak i kłączy, czyli powtórki z rozrywki. Można najwyżej włożyć do ziemi kilka łupin z pestek słonecznika, co wzmocni roślinę. Przeczytaj więcej o tym, w jaki sposób słonecznik wpływa na zamiokulkasa.
Czytaj też:
Zamiokulkas – sprytne triki na zdrowe sadzonki. Wykorzystaj przyprawę kuchennąCzytaj też:
Zamiokulkas po tym domowym nawozie wypuści bujne, zdrowe liście