Paprocie domowe pieszczotliwie nazywane paprotkami były bardzo popularne w czasach PRL. Teraz wraca na nie moda. Zdobią salony już nie tylko cioć i babć. Przestała kojarzyć się ze źle rozumianym ciemnym i przeładowanym stylem mieszczańskim, a stała się elementem nowoczesnych, zalanych naturalnym światłem wnętrz.
Zanim zaczniemy paprotkę nawozić i odżywiać, sprawdźmy, czy stosujemy się do jej upodobań. To roślinka dosyć kapryśna i każde odstępstwo od jej zaleceń uprawowych i pielęgnacyjnych skutkuje żółknięciem i zasychaniem liści.
Jak uprawiać i pielęgnować paproć domową – podłoże, wilgotność, stanowisko, nawożenie
Podłoże pod paprotką przez cały rok powinno by wilgotne, ale nieprzesycone wodą. Zbyt duża wilgoć sprawi, że dojdzie do gnicia korzeni. Górna warstwa gleby powinna być przeschnięta za każdym razem, gdy po raz kolejny będziemy ją podlewać. Przy podlewaniu, starajmy się nie moczyć młodych listków rośliny. Dobrym sposobem na zapewnienie paprotce odpowiedniego poziomu wilgoci jest ustawienie doniczki na podstawce wypełnioną wodą. Paprotki również uwielbiają zraszanie, to ważne zwłaszcza w okresie grzewczym. Jeśli nasza paproć rośnie w podłożu torfowym, w okresie intensywnego wzrostu nawozimy ją raz na dwa tygodnie. W zwykłej glebie do roślin zielonych paproć powinna być odżywiana raz na miesiąc. Roślinę przesadzamy na wiosnę. Podczas sadzenia przesadzania paproci bardzo ważne jest, by nie przysypać ziemią korony rośliny.
Paproć domowa najlepiej rośnie w temperaturze 15-21 stopni Celsjusza, ale radzi sobie dość dobrze, gdy jest chłodniej. Latem toleruje nawet 25 stopni. Znakomicie wygląda wyeksponowana na podwyższeniu, na przykład na kwietniku. Powinna stać niedaleko okna, ale tak, by nie padało na nią słońce. Musi mieć zapewnione rozproszone światło. Dobrze znosi również cień.
Czytaj też:
Paproć doniczkowa – jak ją rozmnożyć? Proste triki na własne sadzonki
Podlej tym paproć, a przestanie gubić liście
O paprocie trzeba dbać w sposób szczególny zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Szkodzą jej zmiany temperatury i suche powietrze. Pamiętajmy również, że jesienią i zimą należy zmniejszyć nieco częstotliwość podlewania rośliny. Jeśli wasza paprotka nadal niedomaga (mimo że spełniacie wszystkie jej zachcianki) poczęstujcie ją domową odżywką na bazie mleka. Wystarczy wymieszać mleko w proporcjach 1:4 z odstaną wodą w temperaturze pokojowej i takim roztworem podlać paproć. Zabieg powtarzamy raz na cztery tygodnie. Odżywka ta polecana jest również do wzmacniania bluszczu. Mleko zawiera w sobie wapń, czyli pierwiastek użyźniający glebę.
Nawóz do paprotki – wykorzystaj płatki owsiane
Nawóz z płatków owsianych jest dobrym sposobem na pobudzenie wzrostu paproci. Oto jak go wykonać. 3 łyżki płatków owsianych wsypujemy do dużego słoika i zalewamy litrem wody, po czym mieszamy. Zakręcony słoik odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie wszystkie składniki odżywcze z owsa znajdą się w wodzie. Całość wystarczy jedynie odcedzić.
Nawóz z płatków owsianych jest bardzo skuteczny, ponieważ jego główny składnik – owies jest bogaty w minerały i składniki odżywcze. Są to fosfor, azot, a także potas, magnez, wapń oraz cynk.
Rośliny zasilamy 5 ml nawozu raz na 15 dni, czyli dwa razy w miesiącu (w przypadku młodych roślin i sadzonek). Przy nawożeniu starszych roślin, robimy to, co dni 30 większą ilością nawozu. Przy dużych roślinach możemy wykorzystać nawet litr nawozu na jedną paproć.
Czytaj też:
Cieniolubne rośliny doniczkowe – 8 najczęściej spotykanychCzytaj też:
Rośliny oczyszczające powietrze – piękne i pożyteczne