Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina łatwa w uprawie, idealna dla początkujących i zapominalskich. Ale i ona czasem daje znać, że coś jej nie pasuje, a pierwsze objawy niezadowolenia widać na liściach. Powinny być grube, błyszczące i rozprostowane. Gdy zaczynają się skręcać, to znak, że roślina wymaga uwagi. Są cztery podstawowe powody deformowania się liści zamiokulkasa.
Liście zamiokulkasa skręcają się? Sprawdź wilgotność podłoża
Zwijanie się liści lub suche końcówki mogą być sygnałem, że roślinie brakuje wody – zamiokulkas może przetrwać miesiąc bez podlewania, ponieważ magazynuje wilgoć w łodygach i w liściach, ale po tym czasie zacznie dawać znać, że wysycha. Na wszelki wypadek sprawdź wilgotność podłoża: włóż patyczek, np. pałeczkę do sushi głęboko do doniczki, jeśli po wyjęciu pozostanie na całej długości suchy, a ziemia będzie się z niego osypywać, czas na podlanie zamiokulkasa.
Pamiętaj, żeby po okresie przesuszenia nie podlewać zamiokulkasa zbyt obficie. Lepiej dać mu jedną trzecią szklanki wody, odczekać aż roślina przyzwyczai się do wilgoci i następnego dnia podlać normalną porcją.
Liście zamiokulkasa mogą skręcać się z zimna
Zamiokulkas zamiolistny pochodzi z tropików, nie lubi zbyt niskich temperatur, przeciągów i zimnych podmuchów wiatru, np. od nieszczelnego okna. Sprawdź, czy warunki na stanowisku, gdzie było mu dobrze latem, nie zmieniły się niekorzystnie (z nadejściem jesieni warto to zrobić ze wszystkimi kwiatkami, przeczytaj więcej o tym, co zrobić, żeby rośliny doniczkowe przetrwały sezon grzewczy).
Skręcające się liście zamiokulkasa. Mogło dojść do poparzenia!
Zamiokulkas, jak każda roślina zielona, potrzebuje światła słonecznego, żeby przeprowadzać proces fotosyntezy. Ale bez przesady! Wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (na przykład na parapecie południowego okna) może reagować skręcaniem się liści. Najlepszym stanowiskiem dla zamiokulkasa jest półcień lub miejsce, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Co robić z poparzonym zamiokulkasem? Należy przenieść go w inne miejsce. Znakomitym pomysłem jest zmiana stanowiska co dziesięć dni i czasowe „zesłanie” go do np. do łazienki (przeczytaj więcej o roślinach odpowiednich do łazienki).
Zamiokulkas ma poskręcane liście? Czas go przesadzić
Zamiokulkasy zasadniczo lubią niewielkie doniczki, ale i one raz na kilka lat wymagają przesadzenia do odrobinę większego pojemnika, żeby system korzeniowy mógł się prawidłowo rozwijać. Przy okazji warto roślinę rozmnożyć przez podział – dowiedz, się jak zrobić sadzonki zamiokulkasa.
Wybierz dobrze przepuszczalną mieszankę gleby przeznaczoną dla sukulentów i kaktusów. Zwróć uwagę na stosunek gleby do korzeni. Jeśli w doniczce będzie za dużo gleby, zatrzyma ona więcej wilgoci, niż potrzebuje roślina, co może doprowadzić do gnicia korzeni.
Czytaj też:
Zamiokulkas żółknie i przewraca się? Sprawdź korzenie!Czytaj też:
Zamiokulkas nie rośnie? Wyjaśniamy, dlaczego roślina nie wytwarza nowych pędów