Grubosz w moim salonie zadomowił się na dobre. Mam go już dokładnie 21 lat. Dokładnie tyle, ile lat ma mój syn. Pęd tej roślinki zerwałam z drzewka szczęścia stojącego w przychodni zdrowia w dniu, gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Byłam tak szczęśliwa, że uznałam, że to najlepszy moment, by właśnie sadzonkę tej roślinki ukorzenić. Co z resztą okazało się bardzo proste.
Drzewko szczęścia – co to za roślina
Grubosz jajowaty, zwany również drzewkiem szczęścia pochodzi z Afryki Południowej, gdzie rozrasta się do rozmiarów dużych krzewów o zdrewniałych pniach. Grubosz ma moc oczyszczania powietrza. To udowodnione. Reszta jego zalet nie została naukowo zweryfikowana. Grubosz podobno odstrasza złe moce oraz negatywną energię. Przyciąga także pieniądze, lecz (biorąc pod uwagę moją ponad dwudziestoletnią uprawę) to raczej nie działa.
Warunki uprawy i pielęgnacji grubosza
Grubosz jest właściwie rośliną bezobsługową. Zrobienie z niego szczepki jest niezwykle proste. Wystarczy włożyć jego pęd na kilka dni do wody i już wypuszcza korzonki. Wówczas jest gotowy, by umieścić go w przepuszczalnej glebie z dodatkiem piasku. Nie zapomnijcie tylko o zapewnieniu roślinie warstwy drenażowej na dnie doniczki.
Grubosz nie powinien stać w miejscu, w którym słońce będzie na niego świeciło bezpośrednio. Może ono poparzyć listki rośliny. Dlatego najlepszym stanowiskiem dla drzewka szczęścia będzie parapet wschodni lub południowo-zachodni.
Grubosz, tak jak i inne sukulenty jest znakomitą rośliną dla zapominalskich. Nie trzeba (a nawet nie można) go podlewać częściej niż raz na 10 dni. Z kolejnym podlewaniem czekajmy zawsze, aż gleba w doniczce zdąży porządnie przeschnąć. Zbyt duża wilgoć podłoża może spowodować gubienie przez grubosza liści. Innymi powodami opadania liści drzewka szczęścia jest zbyt mało światła lub za niska temperatura.
Domowa odżywka, która sprawi, że gruboszowi nie opadnie już ani jeden listek
Gdy widzę, że mojemu gruboszowi opadło kilka listków, nie zwlekam, tylko od razu stosuje domową, wypróbowaną odżywkę, która oprócz tego, że jest skuteczna ma jeszcze jedną zaletę. Robę ja bezkosztowo, z resztek po jajecznicy.
By zrobić odżywkę na opadające listki grubosza potrzeba jedynie skorupek jajek. Należy je wysuszyć i pokruszyć, po czym wymieszać z podłożem. Nawóz ze skorupek jajek można także zrobić w wersji do podlewania. Skorupki jajek zalewamy wówczas gorącą wodą i zostawiamy na kilka dni. Odcedzonym płynem podlewamy roślinę. Można również podlewać drzewko szczęścia wodą, w której gotujemy jajka.
Czytaj też:
Las w słoiku – jak go zrobić i pielęgnować?Czytaj też:
Nie wyrzucaj po śniadaniu, a sansewieria odzyska wigor i wypuści nowe liście