Wydłużone łodygi – wiotkie i cienkie, które z trudem dźwigają nieduże liście to znak, że monstera stoi na zbyt zacienionym stanowisku i traci energię na „wyciąganie” się w stronę światła – co przychodzi jej tym łatwiej, że jest pnączem. Koniecznie trzeba przestawić ją w inne miejsce, co pozwoli roślinie na wypuszczenie nowych, mocnych pędów. Ale co z tymi, które już są? Jak przywrócić monsterze atrakcyjny wygląd?
Ile światła potrzebuje monstera?
Monstera, żeby mieć gęsty pokrój i duże, efektowne liście potrzebuje co najmniej sześciu godzin jasnego, pośredniego światła słonecznego dziennie. Pod naszą szerokością geograficzną, zwłaszcza wiosną i jesienią, gdy dni są krótkie, a światło marne, jej potrzeby są jeszcze większe. Co to oznacza? Monsterę, która latem dobrze się czuła w głębi mieszkania, należy przenieść bliżej okna, najlepiej o wschodniej, południowej lub ostatecznie zachodniej ekspozycji. W pokojach położonych od północy warto pomyśleć o doświetleniu roślin (specjalne lampy dostępne są w sklepach ogrodniczych). Ważne, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na liście, bo może dojść do poparzenia.
Małe liście bez dziurek – oznaka niedoświetlenia
Inną oznaką niedostatecznej ilości światła jest to, że liście monstery nie tworzą dziurek i pęknięć. Trzeba zaznaczyć, że młode nie mają ich nigdy, jeśli jednak po rozwinięciu się (u roślin starszych niż dwuletnie), liście nadal pozostają pełne, to znak, że roślina jest niedoświetlona. Powinny pociemnieć i zgrubieć, a ich powierzchnia nabrać woskowatego „wykończenia”.
Roślinie, która ma niedobory światła liście mogą żółknąć, zaczynając od czubków i wiotczeć.
Formowanie pokroju. Czy monsterę można przycinać?
Tak, ale jesienią lepiej monsterę zostawić w spokoju, a do formowania pokroju przystąpić wiosną. Będzie miała więcej energii do zabliźnienia ran. Jak to robić? Wybierz łodygi, które są najdłuższe i najsłabsze. Następnie prześledź je, aż do węzła lub głównej łodygi. Przytnij pod niewielkim kątem, uważając, aby nie skaleczyć głównego pędu, jego uszkodzenie może skutkować infekcjami.
Używaj rękawiczek ochronnych, ponieważ szczawiany wapnia mogą podrażnić skórę, wywołując miejscowy stan zapalny.
Czytaj też:
Jak wyhodować monsterę z jednego liścia? Oto przepis na własne sadzonki roślin doniczkowychCzytaj też:
Rozwiąż QUIZ z pielęgnacji roślin doniczkowych. Sprawdź się