Pielęgnujemy nasze rośliny, dbamy o nie, nawozimy, jednak co raz coś w naszych domowych uprawach nas niepokoi. Tym razem zajmiemy się niepokojącymi osadami na glebie i brzegach doniczek. Czy na podłożu waszych roślin także się taki pojawia? Jeśli tak, nie wpadajcie w panikę. To nie pleśń, a coś znacznie mniej szkodliwego.
Co to są osady solne na powierzchni podłoża w doniczce?
Jasne osady, które pojawiają się w doniczkach lub na powierzchni podłoża roślin doniczkowych to osady solne. Czym są osady solne? To minerały, które wytrącają się z wody, którą podlewamy rośliny. To głównie wapń oraz magnez, które występują w twardej wodzie-kranówce. Na szczęście osady te nie są niebezpieczne dla naszych upraw, ale jak nic innego dają świadectwo twardości wody w naszym kranie. Taki osad w doniczkach jest nieszkodliwy, ale paskudnie wygląda. Poniżej znajdziecie sposoby, by w prosty sposób się go pozbyć.
Jak pozbyć się osadów mineralnych z doniczki i jak nim zapobiegać?
Gdy na powierzchni podłoża znajdziemy nieestetyczny osad, należy usunąć wierzchnią warstwę gleby i zastąpić ją świeżą. Jeśli nie zmienimy rutyny podlewania, po jakimś czasie znów się pojawi. Jeśli natomiast zależy nam, by osad solny nie powrócił, pamiętajmy, by nasze rośliny podlewać odpowiednio przygotowaną, miękką wodą.
Czytaj też:
Nie daj im zmarnieć! Jak podlewać i nawozić rośliny doniczkowe u schyłku zimy?
Do podlewania roślin doniczkowych poleca się wodę przegotowaną i wystudzoną albo odstaną, czyli taką, która stała bez przykrycia przez co najmniej 24 godziny. Pomocne mogą być również filtry zmiękczające wodę albo... najzwyczajniejsza w świecie deszczówka, którą owszem – stosujemy, ale do podlewania roślin w ogrodzie, ale nie w mieszkaniu.
Twardość wody w naszym kranie można sprawdzić w bardzo prosty sposób przy pomocy testów, które są do kupienia w sklepach chemicznych lub w Internecie. Do wyboru mamy test paskowy lub kropelkowy. Jeden i drugi jest bardzo prosty w przeprowadzeniu.
Na wszelki wypadek dokładnie przyjrzyjcie się jasnemu osadowi na podłożu w doniczce. Jeśli dopatrzycie się kłaczków, to może nie być osad mineralny, lecz pleśń, którą można zwalczyć domowymi sposobami.
Czytaj też:
Ziemia do kwiatów – czy można ponownie wykorzystać stare podłoże z doniczek?Czytaj też:
Podłoże kokosowe do roślin doniczkowych. Czym jest i jak je stosować?