Czy rośliny doniczkowe naprawdę mogą przynosić pecha? No cóż, przekonajmy się. Poniżej znajdziecie listę roślin doniczkowych, które powszechnie uznawane są za pechowe. Niektóre z nich was zaskoczą, są bowiem wśród nich i takie, które prawie każdy ma w domu. Sprawdzamy.
W polskiej tradycji ludowej rośliny doniczkowe odgrywają nie tylko dekoracyjną, ale również symboliczną rolę. Istnieją przekonania, że niektóre gatunki mogą przynosić pecha lub złą energię do domu. Zresztą zjawisko nie dotyczy jedynie Polski i obecne jest na całym świecie. Przekonania dotyczące pecha i roślin można analizować w kontekście kulturowym i symbolicznym.
Fikus benjamin
Monstera dziurawa
Wrzosy
Fiołek afrykański – sępolia
Kaktusy
Bluszcz pospolity
Jak podkreśla Richard Maybe w książce „The Unofficial Countryside” – „Symbolika roślin jest zakorzeniona w naszych wierzeniach i codziennych rytuałach. Rośliny, które mają kolce lub „duszącą naturę”, są często obarczane negatywnymi konotacjami ze względu na swoje fizyczne właściwości”. Z kolei w badaniach z zakresu etnobotaniki prowadzonych przez Uniwersytet w Helsinkach zauważono, że: „Tradycje dotyczące roślin odzwierciedlają relacje między człowiekiem a naturą, gdzie konkretne gatunki stają się metaforami dla ludzkich emocji i społecznych zjawisk”.
Rośliny doniczkowe uważane za pechowe
Poniżej znajdziecie listę roślin doniczkowych, które w Polsce owiane są złą sławą. Wszystkie znajdziemy albo u siebie w domu, albo na parapetach sąsiadów. No cóż, może dlatego jesteśmy wiecznie nieszczęśliwi...
- Bluszcz (Hedera helix). Uważa się, że bluszcz „dusi” energię domowników. Jeśli rośnie w domu, może wprowadzać atmosferę kłótni i konfliktów.
- Opuncje i kaktusy. Ich kolce symbolizują problemy i trudności. Przesądy mówią, że mogą odstraszać szczęście i bliskie relacje. Rośliny te uważane są za pechowe również w Chinach. Często kojarzone ze „szkodliwym qi” (złą energią). W chińskim feng shui uważa się, że powinny być trzymane na zewnątrz, aby chronić dom, ale nie wewnątrz, gdzie mogą zaburzać harmonię.
- Fikus benjamina. Choć popularny, niektóre osoby wierzą, że wprowadza chłód emocjonalny w rodzinie. Postaw go w sypialni, a z seksu nici.
- Monstera deliciosa. Według dawnych przekonań, jej ogromne, powycinane liście mogą „wyciągać” energię, co sprawia, że nie jest polecana do małych pomieszczeń.
- Fiołek afrykański (sępolia) zdobi nasze parapety od ponad stu lat. Uznaje się, że przynosi pecha w miłości i zwiastuje samotność. Prawdopodobnie geneza teko wierzenia jest taka, że często spotykany był w mieszkaniach „starych panien”.
Czy wrzosy w domu to nieszczęście?
W Polsce wrzosy rzeczywiście bywają uznawane za rośliny przynoszące pecha, choć ich symbolika jest zróżnicowana w zależności od kontekstu i regionu. Przesądy te są bardziej przestrzegane w południowo-wschodnich rejonach Polski oraz na Podlasiu. Opinia, że wrzosy to nieszczęście związana jest z tradycjami funeralnymi oraz z wykorzystaniem wrzosów jako dekoracji grobów. Są przecież kojarzone z jesienią, przemijaniem i cmentarzami. Rośliny te są popularnym elementem dekoracyjnym na grobach, szczególnie w okresie Wszystkich Świętych, stąd melancholijna symbolika. Przesąd mówi, że wnoszenie wrzosów do domu może „przyciągnąć nieszczęście” lub „zaprosić śmierć” do rodziny. W niektórych rejonach Polski mówi się, że wrzos w domu zwiastuje smutek lub stratę. Należy dodać, że przesądy te przywędrowały do Polski wprost ze Skandynawii.
Czytaj też:
7 roślin doniczkowych, które przyciągają pieniądze. Uprawiaj je w domu, a zyskasz bogactwo
W innych kontekstach wrzosy symbolizują wytrwałość, siłę i delikatne piękno, ponieważ rosną w surowych warunkach i kwitną mimo trudności. W wielu krajach, takich jak Szkocja, są one uważane za talizman przynoszący szczęście, szczególnie biały wrzos, który wplatano w wiązanki ślubne. Podobno Królowa Wiktoria uważała białe wrzosy za symbol szczęścia i traktowała je podobnie jak czterolistną koniczynę.
Czytaj też:
7 roślin, które przynoszą szczęście, zdrowie i bogactwo
Rośliny doniczkowe, które przynoszą pecha – jak interpretować przesądy?
Choć przesądy o roślinach są głęboko zakorzenione w kulturach, ich znaczenie zmienia się wraz z czasem. Warto podchodzić do nich z dystansem, jednocześnie szanując tradycje i symbolikę. Jeśli jednak czujemy, że konkretna roślina nie służy naszej energii, można ją umieścić w innym miejscu w domu lub podarować komuś innemu albo uprawiać na klatce.
Jak widzicie, rośliny, które przynoszą „pecha”, w większości są tak postrzegane ze względu na ich cechy fizyczne lub historyczne skojarzenia. Współczesne podejście do aranżacji roślin w domu pozwala reinterpretować te tradycje, traktując je jedynie jako ciekawostkę kulturową. Współcześnie bardziej skupiamy się na badaniach NASA i innych właściwościach roślin w domu: czy produkują w nocy tlen, dotleniając mózg i czy oczyszczają powietrze z formaldechydów. Taki znak czasów.
Czytaj też:
Daj ten kwiat przyjaciółce, a szczęście jej nie opuściCzytaj też:
Kwiat pieniążek przynosi szczęście. Jak o niego dbać?