Jeśli na samą myśl o minimalistycznym wnętrzu robi ci się zimno, a ponad wszystko kochasz przytulne, swobodne wnętrza klimatem nawiązujące do egzotycznych wakacji, to modny styl boho zapewne zawładnął już nie tylko twoim sercem, lecz także i mieszkaniem. Jedną z cech tego stylu jest niespotykana wprost dekoracyjność. Tu dodatki w stylu orientalnym i etno są naprawdę istotne. Poza nimi obowiązkowymi elementami aranżacji są plecione kosze, bukiety traw, ceramika i rzemieślnicze meble, a także dywany utkane z naturalnych materiałów.
– Wiele osób słysząc słowo „orient” ma w głowie jedno: konieczność wydania dużej ilości pieniędzy. Nic dziwnego, same wnętrza kojarzymy jako dość bogato zdobione, podróż w tamte rejony nie należy do najtańszych. Na szczęście dzisiaj, by urządzić wnętrza w tym stylu, wcale nie musimy wybierać się na dalekie wyprawy z ogromnym budżetem, możemy skorzystać z oferty dostępnej w sklepach i stopniowo poszerzać liczbę orientalnych akcentów w naszej aranżacji – tłumaczy ekspertka sieci sklepów KiK.
Orient w łazience
Swoją przygodę z dekoracjami w stylu orientalnym warto zacząć od łazienki. Tego typu estetyka bardzo pasuje do klimatu SPA, który często staramy się stworzyć w łazience we własnym domu. Świeczniki w formie lotosów, czy figurka Buddy pomogą osiągnąć zen.
Klimat SPA w łazience
– Idealnym
pomieszczeniem do rozpoczęcia przygody ze stylem orientalnym jest łazienka. To pomieszczenie, które kojarzy się z
odpoczynkiem czy relaksem. Nie bez powodu wiele SPA czy części wypoczynkowych
hoteli jest utrzymanych właśnie w stylistyce orientalnej. W domowych warunkach
subtelny efekt egzotycznej łaźni pomogą nam uzyskać np. figurki Buddy, kilka
świeczników, patyczki zapachowe o egzotycznym aromacie,
ewentualnie również ręczniki czy dywanik łazienkowy ze wzorem mandali – podpowiada stylistka.
Budda w każdym pokoju
Jeśli wzrok Buddy nie będzie nas w łazience denerwował, być może zechcecie mieć go także w innym wnętrzu domowym, na przykład w sypialni lub w salonie. Z jego pomocą łatwo wam będzie stworzyć ciekawą aranżację na parapecie lub na komodzie. Figurkę Buddy zestawić możecie ze storczykami (lepsze będą żywe niż sztuczne) i świecznikami na tealighty. W taką dekorację wpisze się także pachnąca świeca, kominek zapachowy i kadzidełka.
Orientalna menażeria
Nie tylko figurki Buddy wpisują się we wnętrze w stylu orientalnym. Do dekoracji w stylu orientalnym możecie wziąć pod uwagę także wszelkie zwierzęta, czy to z kamienia, mosiądzu czy z ceramiki.
Etno z Afryki
Orientalne dekoracje mogą zostać zestawione z afrykańskimi motywami, na przykład z figurkami z drewna hebanowego.
Podstawa stylu orientalnego: błysk, ażur i tekstylia
– Gdyby chcieć krótko (i potocznie) opisać wnętrza w tym stylu, powiedzielibyśmy, że są to aranżacje „na bogato”. Dlatego w tych aranżacjach idealnie odnajdą się wszystkie pozłacane, posrebrzane elementy, także te z efektem postarzania. Ażurowe lampy, lampiony czy świeczniki to wręcz element „must have”, który sam w sobie wygląda efektownie, a po zapaleniu świeczki czy lampki tworzy na ścianach piękne wzory.
Poza tym trudno wyobrazić sobie ten styl bez odpowiednio dobranych tekstyliów. Świetnie sprawdzą się tu poduchy, najlepiej w ciemniejszych barwach, zakończone frędzlami lub innymi ozdobnymi elementami. Nie bójmy się sięgać po dywany lub dywaniki oraz zasłony – to dzięki nim w prosty sposób możemy podkreślić wybrany kierunek aranżacyjny. Co ważne, mamy do dyspozycji ogromną paletę barw, którą możemy zastosować – tym bardziej odważnym polecam rozważyć fiolety i czerwienie, a tym zdystansowanym kolory ziemi, połączone z kilkoma złotymi i ażurowymi dodatkami – radzi stylistka wnętrz.