Jak w ciekawy sposób zaaranżować domową bibliotekę lub biblioteczkę?
Czy to będzie biblioteka lub biblioteczka zależy oczywiście od liczby książek i metrażu, którym dysponujemy. Według nas – im więcej książek tym lepiej dla wnętrza. Regał z książkami wprowadza do mieszkania przytulną atmosferę, dzięki niemu wnętrze automatycznie wygląda na zamieszkałe. Wielu z nas zmieniając mieszkanie, nie przeprowadza się ze swoim księgozbiorem. Porzucenie książek, które były naszymi przyjaciółmi czasem od lat najmłodszych, argumentujemy brakiem miejsca, niezgodnością z wizją architekta lub wyobrażeniami o nowoczesnym wnętrzu. Padają także zarzuty, że książki to tylko zbiorowisko kurzu i są kompletnie zbędne, podczas gdy wszystko już jest w Internecie. Wobec takiego dictum czujemy się bezradni. Wszystkie wcześniejsze argumenty łatwo jesteśmy w stanie obalić. A pomoże nam w tym projektantka Aleksandra Burek, z Pracowni Stolarskiej Deer Wood. Ona uwielbia eksponować książki we wnętrzach, które współtworzy. I robi to w bardzo kreatywny sposób.
Bardzo pomysłowy regał, który jest zwieńczeniem ceglanej ściany w strefie dziennej
Metalowy regał z drewnianymi szafkami, które są znakomitym miejscem do przechowywania
Półki z książkami na granicy aneksu kuchennego i strefy wypoczynkowej
Książki to wspaniała oprawa nie tylko telewizora, lecz również i stylowego portalu kominkowego
Dzięki regałowi udało się częściowo przysłonić duży grzejnik ścienny
Zamykane szafki i otwarte półki na książki obudowują ekran telewizora, dzięki któremu wydaje się nieco mniejszy
Projektantka Aleksandra Burek, Pracownia Stolarska Deer Wood
Sposoby na przechowywanie książek we wnętrzu
Istnieje wiele ciekawych sposobów przechowywania książek. Wybór zależy przede wszystkim od stylu danego wnętrza, preferencji użytkowników oraz dostępnej przestrzeni. Do przechowywania (chociaż wolę słowo eksponowania) książek wykorzystać możemy zarówno regały, półki, witryny, jak również stoliki kawowe, czy szafki RTV. – Z wykorzystaniem książek możemy zaaranżować nieoczywiste przestrzenie, takie jak na przykład wnęki pod schodami – mówi projektantka. – Najczęściej książki przechowujemy w salonie, gabinecie, sypialni oraz w kuchni. Bywa, że półki z mniej ambitnymi pozycjami znajdujemy także w łazience. Możemy zaaranżować z nich kompozycję z elementami dekoracyjnymi, np. z obrazami, zdjęciami, artystycznym szkłem lub ceramiką i roślinami – opowiada czytelnikom Dom.Wprost Aleksandra Burek.
Czytaj też:
Fotel uszak, czyli najwygodniejszy mebel do czytania książek
Rola książek we wnętrzu
Rola książek we wnętrzach jest ogromna. Dzięki nim mieszkanie staje się domem (tak samo działa na wnętrze kot). Duży księgozbiór dobrze świadczy o właścicielach, ich zainteresowaniach i szerszych od przekątnej ekranu smarfona horyzontach.
Przechowywanie książek może być zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Najlepiej, gdy łączy obie te role. – Regał z książkami może dzielić otwartą przestrzeń, czy pełnić funkcję subtelnego przejścia pomiędzy kuchnią a salonem. Może być również uzupełnieniem zabudowy RTV – opowiada o swoich realizacjach Ola Burek. Chociaż polskie wnętrza, które publikujemy na Dom.Wprost w przeważającej większości nie grzeszą okazałymi bibliotekami domowymi, to profesjonalistka odżegnuje się od stawiania jakichkolwiek tez. – Liczba książek w nowopowstających wnętrzach zależy od preferencji i zainteresowań mieszkańców. Niektórzy stawiają na minimalistyczne aranżacje bez wielu książek, natomiast inni preferują bogate biblioteki jako ważny element domu, podkreślający osobowość lub status społeczny. W tej kwestii nie zauważyłam reguły – podsumowuje temat projektantka.
W naszym kraju proceder ten nie jest rozpowszechniony, lecz w Stanach to praktyka nagminna. Architektka, która pracuje tam od lat, opowiadała o kupowaniu „książek na metry”, by wypełnić nimi domowe regały (na przykład w gabinecie pana domu). Jeśli to prawdziwe książki, to mała bieda. Czasem jednak są to jedynie ich atrapy dopasowane kolorystycznie do tapicerki foteli.
Czytaj też:
Regał na książki. 10 sprytnych patentów z polskich wnętrzCzytaj też:
Sypialnia na poddaszu ze sprytnie ukrytą łazienką