Jak funkcjonalnie zaaranżować małą łazienkę i sprawić, by wszystko, co potrzebne się w niej zmieściło? Czy można zaaranżować ją tak, by była nie tylko pomieszczeniem praktycznym, ale i atrakcyjnym wizualne? Jeśli te pytania spędzają Ci sen z powiek, sprawdź, co doradzają Katarzyna Burak i Antonina Sadurska, architektki z pracowni FUGA Architektura Wnętrz. Odetchnij spokojnie, zrobimy to razem!
Układ funkcjonalny w małej łazience to klucz do sukcesu
Funkcjonalność – to najważniejsza cecha każdej małej łazienki. O ile w pokaźnych rozmiarów salonie kąpielowym przypadkowe uderzenie np. w róg zbyt blisko stojącej szafki jest mało prawdopodobne, o tyle w niewielkim wnętrzu wszystko powinno być doskonale zorganizowane, aby nic nie utrudniało codziennej pielęgnacji.
– Przed urządzaniem małej łazienki zwróćmy uwagę przede wszystkim na odległości pomiędzy toaletą, prysznicem oraz umywalką. Właściwie rozplanowany układ funkcjonalny sprawi, że w przestrzeni będziemy poruszać się intuicyjnie, ciesząc się komfortem i wygodą. Dla przykładu przed szafką umywalkową warto zostawić przestrzeń minimum 70 cm, a po bokach miski WC przynajmniej 15-20 cm – doradza Antonina Sadurska.
Dlatego, zanim rozpoczniemy remont, warto przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów, zasięgnąć porady architekta wnętrz lub zaprzyjaźnionego wykonawcy. Po co? Aby dowiedzieć się, jakie możliwości aranżacyjne ma dana przestrzeń. W internecie możemy znaleźć darmowe narzędzia do planowania czy do pilnowania budżetu – mają one ograniczone funkcje, ale mogą być pomocne, jeśli nie planujemy korzystać z usług profesjonalisty.
– Podpowiem, że projektowanie łazienki rozpoczynamy od określenia lokalizacji miski ustępowej, czyli WC. Jest to bowiem najmniej mobilny element całej przestrzeni, który należy dostosować do pionu z kanalizacją – sugeruje architektka.
Oświetlenie niewielkiej łazienki dodaje centymetrów
Architektki radzą, aby w łazience postawić na wiele źródeł światła, które nie tylko będą pełniły funkcję praktyczną, ale także pomogą zbudować odpowiedni nastrój.
– Podstawą oświetlenia łazienki powinno być oświetlenie sufitowe zaprojektowane tak, aby rozjaśniało całą powierzchnię łazienki, przez co będzie się ona wydawała bardziej przestronna i jasna. W strefie lustra należy pamiętać o symetrycznym oświetleniu twarzy w postaci kinkietów lub opraw sufitowych – równomiernie nad lustrem lub po jego obydwu bokach. Oświetlenie dekoracyjne w postaci paska ledowego, bocznego dodatkowego oświetlenia lub podświetlanego lustra wprowadzą z kolei w atmosferę relaksu podczas wieczornej kąpieli, lub prysznica. Nie należy o tym zapominać, bo nawet mała przestrzeń może posłużyć nam za prywatny salon spa – mówi Katarzyna Burak.
Materiały wykończeniowe do niewielkiej łazienki
W małych łazienkach świetnie sprawdzą się materiały o jasnym wybarwieniu, które dodadzą wnętrzu lekkości. Operujmy bielą, beżem, delikatną szarością czy kolorami pastelowymi. Płytki w delikatnym połysku (np. cegiełki) również mogą wizualnie dodać wnętrzu kilku centymetrów. Jeśli nie lubimy efektu lśnienia, sprawę rozwiąże duża tafla lustra odbijająca wnętrze i optycznie je powiększająca.
– Unikałabym ciemnych barw lub mnogości wzorów, które umieszczone w niewielkiej powierzchni mogą przytłoczyć. Osobom, które chciałyby urozmaicić aranżację małej łazienki, sugerowałabym zabawę różnymi fakturami, a niekoniecznie łączenie kilku wzorów – radzi Sadurska.
(Mini) sztuka przechowywania w małej łazience
Chaos estetyczny to jeden z największych wrogów niewielkich pomieszczeń. Z tego powodu w małych łazienkach niezwykle ważne jest ukrycie w szafkach i szufladach wszystkiego, co mogłoby burzyć harmonię i zabierać cenną przestrzeń. Meble (najlepiej podwieszane) powinny być niewielkich gabarytów, ale rozsądnie rozplanowane.
– Aby optymalnie wykorzystać każdy centymetr, zabudujmy wszystkie wnęki – dążąc do otrzymania prostokątnego lub kwadratowego układu łazienki, najbardziej komfortowego dla użytkownika – i tworząc miejsce na dodatkowe szafki. Nad stelażem podtynkowym do WC proponujemy wykonać szafkę od stolarza, a przestrzeń pod umywalką wykorzystać na funkcjonalne szuflady. Czasem dobrze pomyśleć, aby za lustrem również znalazło się miejsce do przechowywania drobnych kosmetyków i środków higienicznych. Kolejnymi elementami, które wprowadzają porządek, tak bardzo pożądany na niewielkiej przestrzeni, są półki pod prysznicem i wieszaki na ręczniki – doradza Kasia Burak.
Detale i dekoracje do niewielkiej łazienki – ona także mają znaczenie
Wszyscy wiemy, że w małych łazienkach lepiej postawić na prysznic niż wannę, bo zajmuje mniej cennej przestrzeni, ale nie każdy z nas wie, że sukces niewielkich pomieszczeń tkwi w szczegółach. Dlaczego? Bo ludzkie oko kocha harmonię, która wpływa na poczucie komfortu i wewnętrzny spokój.
– Zawsze sugerujemy, aby uchwyty do szafek, przycisk do WC, haczyki na ręczniki, mydelniczka, śmietnik czy szczotka do WC, a nawet klamka do drzwi miały wspólny mianownik – wyjaśniają architektki z pracowni FUGA – Unikniemy wówczas estetycznej kakofonii, a uzyskamy spójne, kojące wnętrze, któremu łatwiej wybaczymy jego niewielki rozmiar.
FUGA Architektura Wnętrz to pracownia projektowa założona przez Antoninę Sadurską i Katarzynę Burak. Architektki, które od ponad siedmiu lat, wspólnie z zespołem, tworzą estetyczne i funkcjonalne przestrzenie wywołujące pozytywne emocje. Różnice w osobowościach właścicielek, w ich temperamentach oraz preferowanej przez nie estetyce sprawiają, że pracownia FUGA kreuje wyjątkowe projekty aranżacji wnętrz skierowane do szerokiego grona klientów. Kluczowe znaczenie w pracy obu architektek ma uważne wsłuchiwanie się w potrzeby inwestorów i partnerów biznesowych, które zaowocowało dużą elastycznością w działaniu, otwartością na zmiany oraz indywidualnym podejściem. Poza kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych i komercyjnych architektki zaangażowały się również w działalność edukacyjną. Prowadzą kursy z zakresu projektowania funkcjonalnych i estetycznych łazienek, będąc jednocześnie autorkami e-booków, w których dzielą się swoją ekspercką wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w branży.
Czytaj też:
Małe mieszkanie w bloku – 5 genialnych trików architektki na optyczne powiększenie przestrzeniCzytaj też:
9 pomysłów na łazienkę w stylu loft, która zachwyci wszystkich!