Uroczyste otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, części Studia Filmów Rysunkowych miało miejsce zaledwie miesiąc temu, bo na początku maja 2024 roku. Autorem projektu nowego założenia architektonicznego oraz renowacji zabytkowej j Willi Rotha jest pracownia Nizio Design International. W 2016 roku to właśnie oni wygrali konkurs architektoniczny na projekt spektakularnej inwestycji. Po czterech latach prac, w końcu możemy podziwiać efekty.
Założone w 1947 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej należy do najważniejszych ośrodków animacji w Polsce. Tutaj powstały kultowe postaci, które bawiły kolejne pokolenia: Bolek i Lolek (od 1963 roku), Reksio (1967), czy Profesor Baltazar Gąbka w wesołym towarzystwie Smoka Wawelskiego oraz Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka (1969). Z instytucją współpracowali najwybitniejsi twórcy, m.in.: Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Krzysztof Komeda czy Krzysztof Penderecki
Misją nowo otwartego Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO jest przybliżenie fenomenu Studia Filmów Rysunkowych dzisiejszej publiczności. Przeszłość łączy się tu z teraźniejszością na różnych płaszczyznach, także poprzez architekturę
W 2016 pracownia Nizio Design International wygrała konkurs architektoniczny. Jury przyznając pierwszą nagrodę wskazywało na „trafne rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne, dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej
Realizacja Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej trwała w sumie ponad 4 lata. Podzielono ją na 2 etapy: najpierw poddano rewitalizacji zabytkową Willę Rotha, w której mieści się siedziba SFR. Kolejnym krokiem była realizacja nowego budynku wraz z łącznikiem i zagospodarowaniem otaczającego terenu
W istniejącym zabytkowym budynku (Willa Rotha) architekci nie wprowadzili zasadniczych zmian funkcjonalnych
Prace nad rewitalizacją Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej podzielono na 2 etapy. W pierwszej kolejności zajęto się zabytkową Willą Rotha i jej rewitalizacją. To w tym budynku mieści się siedziba SFR. Drugim etapem było zbudowane nowego budynku, łącznika oraz zagospodarowanie terenu zielonego wokół.
– Zależało nam na wypracowaniu spójnej, estetycznej formy, która szanując dziedzictwo, wprowadzi jednocześnie nową jakość – mówi Mirosław Nizio, autor koncepcji. – Z tą myślą projektowaliśmy łącznik między nową strukturą a fasadą o historycznych podziałach i zdobieniu, a także szukaliśmy optymalnego sposobu wpisania minimalistycznego obiektu w tradycyjną tkankę urbanistyczną miasta. Wierzę, że umiejętnie zbudowane napięcia dodają projektom dynamiki i przyczyniają się do ciekawszej narracji.
Wzrok odwiedzających nowy kompleks Centrum Bajki i Animacji skupia nowy budynek zaprojektowany przez Nizio Design. Ma minimalistyczną, wykonaną z betonu architektonicznego fasadę z charakterystycznymi wycięciami przywodzącymi na myśl taśmę filmową. Część obiektu posiada nietypową konstrukcję, która sprawia, że wydaje się ona być oparta na szkle. To rozwiązanie powiększyło optycznie parter oraz sprawiło, że wnętrze i otoczenie zostały zintegrowane.
Co znajduje się w nowym, betonowym budynku? Tuż przy wejściu do gmachu zaprojektowany został reprezentacyjny hall, sklepik z pamiątkami, recepcja oraz bufet. Dalej znajdziemy kino na 120 miejsc, w którym odbywać się będą pokazy filmów, konferencje oraz wykłady. Na pierwszym i drugim piętrze znajduje się część wystawiennicza, sala konferencyjna, archiwum cyfrowe. Drugie piętro nowego budynku połączono przeszklonym łącznikiem z zabytkową Willą Rotha. Z łącznika roztacza się wspaniały widok na całe założenie.
Prace Nizio Design nad nowym kompleksem Centrum Bajki i Animacji zakładały również renowacje istniejącego budynku. Nowy projekt nie przewidywał zasadniczych zmian funkcjonalnych. Wymieniono jednak posadzki, grzejniki i oprawy oświetleniowe. Zajęto się również instalacjami sanitarnymi. Przeprowadzono także kompleksową renowację elewacji zabytku.
Czytaj też:
W Poznaniu ruszyła budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Zobaczcie, jak będzie wyglądało!Czytaj też:
To był ostatni projekt mistrza, jedyny ze szkła i stali – znów otwarty dla publiczności