- Szafa w małej sypialni – wykorzystaj narożniki i przestrzeń nad łóżkiem
- Podwieszane stoliki nocne ułatwiają sprzątanie
- Dodaj głębi małej sypialni! Co powiesz na tapetę z pejzażem?
- Mała sypialnia, a oświetlenie. Zastosuj ten trik, a problem kabli na podłodze zniknie
- Otwarta garderoba to wygodne rozwiązanie
- Łóżko na nogach optycznie powiększy małą sypialnię
- Sprytny trik z dywanem pod łóżkiem
Jak urządzić małą sypialnię? Po pierwsze uwierzcie, że nie ma powodu, dla którego mały pokój – nawet naprawdę mały – nie mógłby być tak samo komfortowy i piękny jak znacznie większa przestrzeń. Grunt to właściwa organizacja, kolory, oświetlenie i tkaniny.
A jeśli mówimy o organizacji, ważnym jej elementem jest eliminacja. Z małej sypialni najlepiej usunąć wszystko, co zbędne. W szafie i, jeśli są, także w schowkach pod łóżkiem powinny się znajdować tylko rzeczy używane na bieżąco. A jeśli zostanie jeszcze trochę miejsca, to ubrania posezonowe, porządnie spakowane. Przechowywanie w sypialni przedmiotów, które mogą się kiedyś przydać (a tak naprawdę nie przydają się nigdy), czy rzeczy do naprawy nie ma sensu. Nie tylko zabierają miejsce, ale i są niezgodne z zasadami feng shui. Przeczytaj więcej o kreowaniu dobrej energii w domu według starożytnej chińskiej praktyki projektowania przestrzeni.
Szafa w małej sypialni – wykorzystaj narożniki i przestrzeń nad łóżkiem
W większości przypadków mała sypialnia oznacza równie małą szafę. Rozwiązaniem tego problemu może być schowek wybudowany wokół wezgłowia łóżka, w których można trzymać np. koce, pledy, dodatkowe poduszki. Inspiracją niech będzie zabudowa zaprojektowana przez wrocławskie Finch Studio. W małej sypialni architekci wykorzystali do przechowywania nie tylko przestrzeń nad zagłówkiem łóżka, ale i narożnik pokoju, a łącząc wszystkie elementy w całość i malując je na zielono, a także dodając ozdobne cokoły na dole i gzyms na górze sprawili, że wnętrze nabrało charakteru szkatułki. Uwagę zwraca też wnęka, która zastępuje stolik nocny – są w niej miejsce na odłożenie telefonu, książki i okularów, a także włączniki światła i kontakty. Zobaczcie całe mieszkanie projektu Finch Studio. Jeśli nie ma możliwości stworzenia zabudowy, pomyślcie o półkach i regałach!
Podwieszane stoliki nocne ułatwiają sprzątanie
Meble unoszące się nad podłogą optycznie powiększają przestrzeń – to ogólna zasada, która sprawdza się w każdym pomieszczeniu. W przypadku stolików nocnych takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – łatwiej się sprząta. W sypialni trzeba odkurzać częściej niż w innych pokojach, bo z drobinek tkanin, puchu, włosów i kurzu w kątach szybko tworzą się „kotki”, a manewrowanie odkurzaczem w ciasnej przestrzeni, w której stoliki nocne stoją na podłodze, jest wyjątkowo niewygodne. Dlatego podwieszane szafki nocne lub półeczki są super do małej sypialni.
Dodaj głębi małej sypialni! Co powiesz na tapetę z pejzażem?
W małej sypialni, zwłaszcza w takiej, w której osoba leżąca na łóżku ma przed sobą ścianę, a nie okno, warto ją czymś udekorować. Powieszenie obrazków i innych dekoracji odpada, ponieważ utrudniałyby przechodzenie (do dziś pamiętam, że za każdym razem, gdy nocowałam u koleżanki, z hukiem zrzucałam obraz, przeciskając się do łóżka). Rozwiązaniem może być tapeta z widokiem – szalenie modne są teraz tapety przypominające murale – wielkoformatowe obrazy, np. pejzaże. Dodają wnętrzu głębi, tworząc coś w rodzaju drugiego okna. A ponieważ wraca moda na estetykę lat 90. XX wieku, można też sięgnąć po fototapetę w stylu retro.
Mała sypialnia, a oświetlenie. Zastosuj ten trik, a problem kabli na podłodze zniknie
Im mniej wolnostojących rzeczy w małej sypialni, tym lepiej – zarówno ze względów estetycznych (unikamy w ten sposób efektu zagracenia), jak i praktycznych (łatwiej się sprząta). Dlatego projektując oświetlenie nocne obok łóżka, warto pomyśleć o kinkietach lub lampach zwisających z sufitu. Dodatkowy plus – mniej kabli na podłodze.
Otwarta garderoba to wygodne rozwiązanie
W nowym budownictwie do małych sypialni przylega mała garderoba. Dobrym pomysłem jest przeszklenie jej – sypialni doda to głębi, a sama garderoba będzie jaśniejsza i mniej klaustrofobiczna. A na wypadek, gdyby na półkach był bałagan, można dodać miękką kotarę. Zobaczcie niewielkie mieszkanie z takim rozwiązaniem i wieloma innymi trikami aranżacyjnymi – realizację pracowni KODO.
Łóżko na nogach optycznie powiększy małą sypialnię
W małej sypialni trudno oprzeć się pokusie wykorzystania przestrzeni pod łóżkiem na schowki. Ale jeśli to tylko możliwe, lepiej tego nie robić. Łóżko uniesione nad podłogą, bez skrzyni czy szuflad sprawi, że mała sypialnia optycznie się powiększy – im więcej podłogi i ścian będzie widocznych, tym większy będzie wydawał się pokój.
Sprytny trik z dywanem pod łóżkiem
Trik z dywanem, który leży nie pod całym łóżkiem, ale jedynie pod jego połową i wystaje spod niego „w nogach”, optycznie dodaje wnętrzu przestronności. Możesz zastosować tę sztuczkę także w innych częściach pokoju, umieszczając na dywanie tylko przednie lub tylne nogi mebli, np. toaletki.
Czytaj też:
Kolor ścian w sypialni. Ranking najlepszych i najgorszych kolorów do sypialniCzytaj też:
Jaka tapeta do sypialni? Oto 15 inspiracji w różnych stylach