Moc kolorów jest wielka! Nie bez powodu instytucje finansowe i ubezpieczeniowe mają częściej niebieskie logo (pewność i bezpieczeństwo). Zielone opakowania odruchowo wywołują skojarzenie z ekologią (nawet, jeśli produkt nie ma z nią nic wspólnego). Żółty wzmaga uwagę. No i oczywiście wszyscy doskonale wiedzą, że czerwone samochody są najszybsze! A jak kolory wpływają na nastrój we wnętrzu? Rozważmy to na przykładzie sypialni.
Galeria:
Żółta sypialnia
Kolor żółty w sypialni – dobra energia na początek dnia
Żółty to kolor radosny – kojarzy się z wiosną, słońcem i radością. Dodaje energii, co może pomóc w wybudzaniu się z zimowego snu. Ale uwaga – co za dużo, to nie zdrowo. Badania pokazują, że dzieci, które przebywają w pomieszczeniu, w którym jest wiele żółtego, częściej płaczą. W sypialni postawmy więc na akcenty, które można sezonowo wymieniać – żółtą pościel, obraz lub plakat. Przemalowywanie ścian może być kłopotliwe.
Galeria:
Czerwona sypialnia
Czerwona sypialnia – namiętnie, ale czy dobrze dla snu?
Kolor czerwony podnosi poziom adrenaliny, a w konsekwencji również temperaturę ciała. To dobre dla zakochanych, jednak gdy chcemy się porządnie wyspać – już niekoniecznie. Dlatego w sypialni czerwień należy stosować z rozwagą. Dobrym pomysłem jest pomalowanie na czerwono ściany za zagłówkiem łóżka – układając się do snu, nie patrzymy w tę stronę.
Galeria:
Niebieska sypialnia
Kolor niebieski w sypialni – relaksuje i chłodzi
Niebieski jest jednym kolorów, które najsilniej oddziałują na psychikę. Uważa się, że spowalnia oddychanie i tętno, obniża ciśnienie krwi, a w efekcie relaksuje. Daje też uczucie chłodu. Głębszy błękit wywołuje uczucie pewności, zaufania, spokoju i sukcesu. Idealny kolor do sypialni, która ma być przede wszystkim miejscem odpoczynku. Można bez obaw pomalować nim ściany.
Galeria:
Zielona sypialnia
Psychologia koloru zielonego. Czy ta barwa nadaje się do sypialni?
Jak najbardziej! Zieleń zachowuje balans między zbyt spokojnym dla niektórych błękitem, a energią koloru żółtego. Kojarzy się z przyrodą, daje poczucie spokoju, równowagi, działa odświeżająco, ale nie grozi przebodźcowaniem. Jedną z ciekawych zalet zieleni jest to, że pozytywnie wpływa na stosunki międzyludzkie – to kolor więzi. Zieleń w różnych odcieniach świetnie sprawdza się na ścianach, ale jeszcze lepsze są zielone tkaniny – pościel, narzuty, dywany. Miękkość i faktura potęgują oddziaływanie zieleni na psychikę.
Czytaj też:
Jaka tapeta do sypialni? Oto 15 inspiracji w różnych stylachCzytaj też:
Zapachy do domu. Jak aromaterapia wpływa na samopoczucie?