Kamienica jest jedną z trzech w rzędzie. Przycupnęła z „siostrami” tuż przy średniowiecznym zamku w portugalskim mieście Braga, jednym z najstarszych w kraju (założono je ponad 2000 lat temu). Zbudowano ją w XIX wieku jako budynek pomocniczy, mieszkała tam i pracowała zamkowa obsługa.
W jej architekturze widać wpływy alpejskie. Niezwykła jest droga, którą dotarły do Portugalii – wcale nie najkrótsza, lecz przez... Brazylię. Najpierw emigranci z Europy Środkowej budowali w Brazylii domy przypominające ich rodzinne w Alpach, następnie bogaci Portugalczycy wracający z Brazylii do Europy wznosili w Portugalii inspirowane nimi budynki.
Wnętrza na miarę naszych czasów
Niestety przez ostatnie 100 lat kamienica została wielokrotnie przebudowywana, w skutek czego straciła oryginalny układ i rozmiar okien, rozkład wnętrz i wiele detali. Nowoczesne aluminiowe ramy okienne i zewnętrzne nadproża oszpeciły budynek.
Zadaniem architektów z pracowni Tiago do Vale było przywrócenie oryginalnego wyglądu fasady, zmiana układu wnętrz, tak żeby nabrał historycznego charakteru, jednocześnie odpowiadając potrzebom współczesnych mieszkańców. I wreszcie aranżacja wszystkich pomieszczeń.
Kuchnia znajduje się na drugim poziomie, patrząc od strony ulicy, ale od zaplecza jej podłoga znajduje się niemal na wysokości gruntu
Wnętrza urządzone są ascetycznie, właściciele choć przywiązani do tradycji są ekstremalnymi minimalistami
Przezroczyste krzesła, szklane balustrady i wewnętrzne świetliki sprawiają, że promienie słoneczne swobodnie wędrują po wnętrzach
Do domu wchodzi się przez biuro właścicieli, które zajmuje najniższy poziom budunku
Na poddaszu urządzono romantyczną sypialnię. Klatka schodowa jest otwarta, co dodaje niewielkiej przestrzeni przestronności
Po drugiej stronie schodów mieści się gardetoba, za nią znajduje się łazienka
Drewniana garderoba to jedyny „kolorowy” mebel w mieszkaniu
Połączenie starego z nowym – z tyłu elewacja była całkowicie zdewastowana, tutaj nie odtwarzano więc układu okien. Sąsiadujący z domem średniowieczny zamek ma kilka wątpliwych „ulepszeń”
Jak rozświetlić niewielkie wnętrza?
Wnętrzom w zasadzie przywrócono pierwotny rozkład, tu i ówdzie wprowadzając drobne korekty. Drewniane podłogi i konstrukcje stropowe odrestaurowano, odnowiona jest również oryginalna klatka schodowa. Na podłogi i ściany w łazienkach oraz na podłogi parteru wybrano portugalski marmur Estremoz.
Na parterze mieści się biuro właścicieli, wyżej jest część dzienna z kuchnią, jadalnią i salonem. Światło wpada tu rano od strony kuchni i przez świetlik na klatce schodowej dociera do salonu, po południu wędruje w drugą stronę. Poddasze zajmują sypialnia, garderoba i łazienka. Co ciekawe, im wyżej, tym schody są węższe. Całość, łącznie z biurem ma niecałe 150 metrów kwadratowych.
Wnętrza skąpano w bieli, która jest metodycznie powtarzana na ścianach, sufitach, stolarce i marmurze. Niespodzianką jest garderoba na poddaszu, wykonana z tego samego gatunku drewna, co podłoga. Sprawia wrażenie małej drewnianej skrzynki, kontrastującej z jasnymi wnętrzami.
Czytaj też:
Przytulne wnętrze w modnym stylu japandi. Natura i harmoniaCzytaj też:
Jak rozjaśnić ciemne wnętrze? Proste i niedrogie patenty na słoneczny klimat w domu