Mieszkanie w secesyjnej kamienicy wydzielono dla młodej pary podczas remontu całego budynku. Architekci z pracowni Svobodová Blaha zachowali amfiladowy układ wnętrz, choć poszczególne pomieszczenia pozamieniali miejscami.
Ma to swój urok, poza tym – po co tracić miejsce na korytarz? Lepiej przeznaczyć je na garderoby, w tym mieszkaniu są dwie i to całkiem spore. Wędrówka z pomieszczenia do pomieszczenia do pomieszczenia kończy się w łazience przylegającej do sypialni (wcześniej był tu aneks kuchenny). W mieszkaniu jest jeszcze jedna łazienka, więc goście nie muszą zakłócać intymnej przestrzeni gospodarzy; służy równocześnie jako pralnia.
Ściankę działową przy kuchni ozdabia praca Ivany Svobodovej
Wyspę kuchenną wieńczy kamienny blat o nieregularnych kształtach
Przez jedną z garderób można przejść. W nowe meble wkomponowano stare szuflady
Oddzielenie innym kolorem i materiałem ściany nad drzwiami poprawia proporcje wysokiego wnętrza
Lustra przy podłodze? Może niezbyt praktycznie, ale za to oryginalnie!
Łazienka dla gości służy dziś jako pralnia. Tu także użyto luster do poprawienia proporcji wnętrza
Nową łazienkę urządzono w dawnym aneksie kuchennym, który był na półpiętrze. Stąd intrygująca różnica poziomów
Krzywizny i nierówne wysokości sufitu w nowej łazience zniwelowano przy pomocy luster
W szerokim wejściu do łazienki gospodarzy umieszczono dwie szafy
Jak zrobić wejście do mieszkania wydzielonego z większej przestrzeni?
Ważnym, ale bardzo trudnym do zaprojektowania miejscem było wejście do nowego mieszkania, bo oznaczało to podział, a więc co za tym idzie także zmianę proporcji zabytkowej klatki schodowej. Architekci zaproponowali ekspresyjną, lekko złamaną formę, czarno-zieloną z pionowym lustrem z boku, które oszukuje wzrok i dodaje głębi zmniejszonej przestrzeni. Nad drzwiami są świetliki – nowoczesne w formie, ale zakorzenione w tradycji: dawniej często okna wychodziły na klatkę schodową.
Jak połączyć stare elementy z nowymi?
Kolory i materiały użyte w strefie wejściowej kontynuowane są wewnątrz mieszkania. Powstały m.in. zabudowy meblowe z pawlaczami na wzór tych sprzed stu lat. Niektóre pomieszczenia ożywiają oryginalne malowidła sufitowe, które zostały odkryte w trakcie budowy i zostały częściowo odrestaurowane. Komponują się z nietypowymi i charakterystycznymi meblami, stalowymi nadprożami czy sklepionymi sufitami, tworząc w każdym pomieszczeniu inny charakter i nastroje.
Nowe meble ze sklejki z zabytkowymi szufladami
Meble w zabudowie i wolnostojące szafki zbudowano ze sklejki bejcowanej i olejowanej połączonej z bejcowaną i lakierowaną płytą MDF. Pomysłowo uzupełniono je fragmentami oryginalnych mebli z epoki, np. szufladami itp.
Kolory mebli przechodzą niemal niezauważalnie od odcieni różnych odcieni brązu do niebieskozielonego. W kuchni i łazienkach zastosowano dodatkowo kamień i mosiądz – powstała z niego ścianka działowa i blat kuchenny, który stopniowo nabiera naturalnej patyny.
Czytaj też:
Kochasz starocie, ale nie znosisz zapachu stęchlizny? Podpowiadamy, jak się go pozbyć!Czytaj też:
Pomysły na szafki do łazienki. Jakie wybrać, by zaprowadzić porządek?